Drzwi skrojone na miarę Twoich potrzeb - jak wybrać najbardziej funkcjonalne modele?

Oceń artykuł:

100%
0%

Ładne mieszkanie to marzenie, które jak nigdy dotąd łatwo spełnić podpatrując rozwiązania z programów telewizyjnych o metamorfozach czy np. w serwisie homebook.pl. Design został udomowiony, a projektanci bardzo dbają o to, by było i modnie, i funkcjonalnie. Cel nadrzędny – odpowiadać na potrzeby domowników – wymaga jednak znajomości podstawowych zasad aranżacji wnętrz. Wykorzystując tę wiedzę, podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi, które są „klamrą” stylizacyjną pomieszczenia.

Drzwi skrojone na miarę Twoich potrzeb - jak wybrać najbardziej funkcjonalne modele? Porta VECTOR Premium

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl to oczywiście białe modele. W nowoczesnych wnętrzach widzimy je najczęściej. Optycznie powiększą przestrzeń i stanowią doskonałe tło dla mebli o intensywnych kolorach oraz dla mocnych akcentów dekoracyjnych. Natomiast klasyczne drzwi wewnętrzne kojarzą się z kolorem drewna, który dodaje wnętrzu ciepła i jest gwarancją uniwersalności. Będą na czasie „na lata”. W ofercie Porty znajduje się wiele kolekcji drzwi stworzonych zarówno z myślą o stylu nowoczesnym (np. Porta KONCEPT, Porta FOCUS Premium), jak i produkty inspirowane klasyką (np. Porta INSPIRE, Porta ROYAL Premium). Jeśli trudno Ci się zdecydować na konkretną kolekcję, postaw na Top Kolekcje. Z pewnością znajdziesz wśród nich dla siebie modele modne i funkcjonalne.

Drzwi pełne – komfort pracy i wypoczynku

Drzwi w gabinecie czy salonie pełnią inne funkcje niż drzwi łazienkowe lub kuchenne, dlatego w każdym pomieszczeniu sprawdzi się inny model. Jednak ich kolor i faktura powierzchni powinny być ze sobą spójne. Wybierając drzwi do pokoju, drzwi łazienkowe czy drzwi zewnętrzne uwzględnij „otwartość” domowników na innych i na siebie nawzajem. To ważne, bo od tego zależy decyzja, jaki model drzwi zamówisz – pełne czy przeszklone.

Pełne drzwi z założenia sprawdzą się w tych pomieszczeniach, w których zależy Ci na zachowaniu prywatności lub na maksymalnym wyciszeniu, np. domowe biuro czy pokój nastolatków, którym zdarza się głośniej słuchać muzyki. Szczególnie polecamy tu skrzydła z wypełnieniem z płyty wiórowej lub wiórowo-otworowej, które cechują się świetną izolacją akustyczną.

Ciekawą propozycją jest kolekcja SMART, w której drzwi mogą przyjąć rolę półki czy organisera. To rozwiązanie dobre również do sypialni, która zazwyczaj ma ograniczony metraż.

PORTA DRZWI_VOX_drzwi_SMART_Portaperfect_Dab_syberyjski_pokoj_mlodziezowy_chlopiec Porta SMART

Sypialnia to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, które ma kluczowy wpływ na Twoje codzienne samopoczucie. Ludowe przysłowie głosi: „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. My dodajemy od siebie: jak się wyśpisz, tak będziesz funkcjonować przez cały dzień. Dlatego Twoja strefa relaksu powinna być urządzona w sposób przemyślany, a także odpowiednio odizolowana od całej reszty mieszkania – powinna zapewnić Ci doskonałe warunki do zdrowego snu. Dlatego jest to kolejne pomieszczenie, do którego polecamy drzwi pełne. 

Drzwi przeszklone – więcej światła!

Aranżacje drzwi wewnętrznych z dużymi przeszkleniami spotyka się najczęściej w salonach, bo dzięki temu są one pięknie doświetlone. Gdy dodatkowo zdecydujesz się na drzwi z szybą przezroczystą zamiast matowej, jeszcze bardziej je „otworzysz”, co świetnie sprawdzi się np. w małych kawalerkach. Warto zdecydować się na drzwi przeszklone szczególnie we wnętrzach ciemnych, potrzebujących doświetlenia. Miejscem, które można scharakteryzować w ten sposób, jest z pewnością korytarz. Drzwi z szybą będą pasowały nie tylko do salonu, ale też do jadalni i pokoju dziennego… jednym słowem do wszystkich tych pomieszczeń, które są z założenia otwarte dla każdego z domowników (jak również dla gości), stanowią przestrzeń wspólną i nie wymagają całkowitego odseparowania od pozostałych wnętrz w mieszkaniu. Obok modeli pełnych i przeszklonych mamy do dyspozycji drzwi z częściowym przeszkleniem. Są one idealne do pomieszczeń, które z założenia są mniej „otwarte”, choć stanowią przestrzeń wspólną, takich jak łazienka i toaleta. 

Drzwi przesuwne i ich zastosowanie

Niezwykłe możliwości i sposoby podziału przestrzeni dają drzwi w systemach przesuwnych – wewnątrzściennych i naściennych. Mogą być zamówione zarówno w wersji jednoskrzydłowej jaki dwuskrzydłowej. Montując takie drzwi na przykład na granicy kuchni i salonu, możesz w zależności od gustu lub potrzeby chwili zaaranżować kuchnię zintegrowaną ze strefą dzienną (przy otwartych drzwiach) lub stworzyć dwa osobne pomieszczenia (przy drzwiach zamkniętych).

Drzwi przesuwne świetnie sprawdzą się też wtedy, gdy do salonu przylega przestrzeń przeznaczona np. na domowe biuro lub do sypialni – garderoba. W zależności od potrzeb możesz łączyć obie strefy lub odseparować je od siebie. Drzwi wsuwane w ścianę mają dodatkową zaletę – pozwalają na „uwolnienie” przestrzeni, a mówiąc wprost – takie drzwi są praktycznie niewidoczne i nie blokują wąskich korytarzyków, z kolei w pokojach pozwalają na większą swobodę przy ustawianiu mebli i innych elementów dekoracyjnych.

Jakie drzwi do łazienki?

Przy wyborze drzwi do łazienki pamiętaj, że powinny otwierać się na zewnątrz łazienki. Sposób otwierania drzwi wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa – drzwi otwierane na zewnątrz z łatwością można wyważyć nawet przy zablokowanych drzwiach. Poza tym otwierane do wewnątrz zabrałyby zbyt wiele miejsca w niewielkim na ogół pomieszczeniu.

Zadbaj koniecznie o to, by drzwi do łazienki zapewniały dobrą wymianę powietrza. Do wyboru jest wiele rozwiązań – kratki wentylacyjne, podcięcie u dołu lub tuleje wentylacyjne. Najczęściej ich rola ogranicza się do usuwania nadmiaru wilgoci i ochrony przed rozwojem pleśni oraz grzybów. Jednak gdy wodę ogrzewa piecyk gazowy, dobra wentylacja to odpowiedni poziom bezpieczeństwa w łazience.

Dzielimy przestrzeń we wnętrzu, ustalamy kierunek otwierania drzwi

Kwestia kierunku otwierania drzwi została już nadmieniona, ale warto pokusić się o jej rozbudowanie, bo to niezwykle istotna sprawa. W pierwszej kolejności skup się na właściwym podzieleniu domowej przestrzeni. To od tego bowiem w dużej zależy jej funkcjonalność i przyjemność przebywania we własnych czterech kątach. Oczywiście pewne rzeczy ustalasz indywidualnie, w zależności od swoich potrzeb i preferencji, ale pamiętaj o tym, że istnieją pewne uniwersalne zasady, które warto znać. Przede wszystkim bardzo ważną rzeczą jest wydzielenie poszczególnych stref.:

  • strefa nocna, czyli sypialnia,
  • strefa dzienna – w niej mieszczą się takie wnętrza jak kuchnia, jadalnia i salon,
  • strefa pracy – jeśli pracujesz w domu i potrzebujesz własnego gabinetu,
  • strefa gospodarcza – w jej skład wchodzą takie pomieszczenia jak np. pralnia, spiżarnia czy garaż.

"Trasa", którą poruszasz się pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami to tak zwane ciągi komunikacyjne, które muszą uwzględniać taki element jak drzwi. I teraz istotne jest to, aby rozsądnie przemyśleć takie aspekty jak kierunek otwierania drzwi, otwieranie do wewnątrz bądź na zewnątrz, wybór drzwi lewych lub prawych. Po kolei.

Jest to zagadnienie, które trzeba przemyśleć na spokojnie, najlepiej rozrysowując sobie plan na papierze. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest otwieranie drzwi w kierunku ściany. Ten prosty zabieg sprawia, że wnętrze wydaje się większe i bardziej praktyczne. Planując kierunek otwierania drzwi pamiętaj np. o włączniku światła! W końcu nie może on być zasłonięty przez otwarte drzwi. Rzecz teoretycznie oczywista, a jednak właśnie o takich "drobiazgach" zapominamy najczęściej.

Na zewnątrz czy do wewnątrz? Jak otwierać drzwi?

Standardowym rozwiązaniem jest otwieranie drzwi do wewnątrz. Chodzi tutaj w głównej mierze o kwestię bezpieczeństwa – otwarcie drzwi na zewnątrz może spowodować przypadkowe uderzenie kogoś, kto akurat znajduje się w ciągu komunikacyjnym, na wysokości drzwi, które właśnie chcesz otworzyć, by wyjść z danego pomieszczenia. Lepiej więc postawić na otwieranie drzwi do wewnątrz – tak jest bezpieczniej i bardziej funkcjonalnie. Jedynym odstępstwem od tej reguły są wyżej opisane drzwi łazienkowe (też ze względów bezpieczeństwa, by w razie zagrożenia móc się wydostać z łazienki).

Prawe czy lewe – jakie drzwi wybrać?

To najbardziej podstawowy podział – drzwi prawe bądź lewe. To, jakie mają być Twoje drzwi, musisz ustalić indywidualnie, biorąc pod uwagę urządzenie poszczególnych pomieszczeń. Ustalenie tego, jakich drzwi potrzebujesz i które są prawe, a które lewe, jest bardzo proste. Wystarczy, że staniesz przed drzwiami. Drzwi otwierane do siebie, które mają zawiasy po lewej stronie to drzwi lewe. Analogicznie, drzwi posiadające zawiasy po prawej stronie to drzwi prawe.

Znasz podstawowe zasady doboru drzwi do wnętrz. Teraz z pewnością bez trudu uda Ci się dobrać najbardziej odpowiedni model w zależności od przeznaczenia (drzwi pełne np. do gabinetu czy przeszklone do salonu, tradycyjne lub przesuwne). Wiesz także, dlaczego ważne jest ustalenie kierunku otwierania drzwi. Teraz czeka Cię już najprzyjemniejsza część – wybór odpowiedniego modelu. Powodzenia!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym