Mieszkanie w bieli - rozwiązanie ponadczasowe

Oceń artykuł:

100%
0%

Są takie aranżacje przestrzeni, które nigdy nie tracą na aktualności i nie wychodzą z mody. Duży wpływ mają na to rządzące nimi kolory, dające się łatwo zestawiać z innymi elementami wystroju. Jedną z takich barw jest z pewnością biel - w aranżacji wnętrz uniwersalna i ponadczasowa. By jednak wnętrze w bieli prezentowało się ciekawie i oryginalnie, a przy tym było komfortowe, należy dobrze przemyśleć całą kompozycję. Jak z pomysłem stworzyć białą aranżację, która będzie zachwycać przez lata?

Mieszkanie w bieli - rozwiązanie ponadczasowe

Liczne zalety bieli

Nie da się ukryć, że największą zaletą koloru białego jest jego uniwersalność. Z powodzeniem można wykorzystać go w niemal każdym stylu, pasuje do każdego pomieszczenia. Nie sposób też nie dostrzec plusów bieli, jeśli chodzi o wpływ na postrzeganie przestrzeni, w której ją wykorzystano – sprawia, że wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze niż jest w rzeczywistości. Manipulując bielą, możemy też uwydatnić pewne detale w mieszkaniu i znacznie rozświetlić całe pomieszczenie.

W niektórych stylowych aranżacjach biel gra główną rolę. Doskonale pasuje do jasnych, stawiających na prostotę i minimalizm stylizacji nowoczesnych, jak i do tych nawiązujących raczej do tradycji, jak styl rustykalny, skandynawski czy romantyczne mieszkanie w klimacie południowej Francji. Stanowi po prostu idealne tło dla wszelkich dekoracji i potrafi świetnie wpasować się w różne wnętrzarskie rozwiązania. Kolor - marzenie! 

50 twarzy bieli

Choć jednak niektórzy myślą, że „biały” to po prostu „biały” - nic bardziej mylnego. Mówiąc i myśląc „biały”, mamy najczęściej na myśli jeden z jego odcieni. Tak, odcienie bieli istnieją – a wybór odpowiedniego dla naszego pomysłu aranżacyjnego okazuje się kluczowy, jeśli chodzi o końcowy sukces w wystroju wnętrza. Biel można „złamać” kroplą szarości, błękitu, zieleni czy beżu – zyskuje wtedy na głębi, staje się mniej oczywista i neutralna. Przełamana barwą chłodną zyska raczej surowy wyraz, jeśli zaś dodamy do niej odrobinę ciepłego koloru, będzie sprawiać wrażenie bardziej przyjaznej, przytulnej…

Niezależnie od odcienia biel czyni wnętrze lżejszym i bardziej eleganckim. Białe dodatki dodają całej stylizacji subtelności, harmonii i pewnej zwiewności. Takie jasne barwy pasują do każdego wnętrza, ale szczególnie dobrze sprawdzą się w sypialni: prostota i spokój, jakie sugerują, sprzyjają wyciszeniu i pełnemu relaksowi.

Jakie drzwi najbardziej pasują do bieli?

Dopieszczona stylizacja to taka stylizacja, w której przemyślano i odpowiednio zestawiono ze sobą wszystkie elementy. By białe wnętrze wyglądało naprawdę imponująco, koniecznie trzeba dobrać do niego odpowiednie drzwi. W jasnym wnętrzu dobrze będą wyglądać drzwi w złamanej bieli, np. w odcieniu Dąb Skandynawski. To barwa, która nieco ociepli wnętrze – sprawdzi się więc idealnie we wnętrzach zaprojektowanych na romantyczne, rustykalne i przytulne. W ofercie PORTA DRZWI najwięcej odpowiednich modeli uzupełniających takie projekty znajdziesz w kolekcji PORTA ROYAL Premium.

PortaROYAL_A_bialy_OK Porta ROYAL PREMIUM

Jeśli natomiast stawiasz raczej na nowoczesność i nuty industrialne, koniecznie zapoznaj się z propozycjami z kolekcji Porta KONCEPT oraz Porta VECTOR Premium. Eleganckie i proste w formie, doskonale wpiszą się w minimalistyczną koncepcję opartej na bieli przestrzeni. Nie bój się montować białych drzwi, nawet jeśli we wnętrzu będzie dużo bieli. Takie aranżacje wyglądają doskonale i są teraz na topie.

Diabeł tkwi w szczegółach - dodatki

Stonowana i ujednolicona kolorystycznie aranżacja stanowić będzie świetne tło dla wyeksponowania kolorowych dodatków czy intensywnych, a nawet momentami ekstrawaganckich dekoracji. Takimi „plamami barwnymi” w Twoich czterech kątach mogą stać się kolorowe elementy mebli, poduszki, zasłony czy dodatkowe dekoracje naścienne.

Co ważne, białe wnętrze sprzyja także mieszaniu stylów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby puścić wodze fantazji i, realizując szalone pomysły dekoracyjne czy wykończeniowe, stworzyć wnętrze eklektyczne, łączące w sobie to, co najlepsze w różnych stylach. Uniwersalny charakter bieli sprawia, że kolor ten stanowi zazwyczaj podstawę i punkt wyjścia dalszego planowania. Nowoczesne wnętrze może być przestrzenną kompozycją plam, brył, płaszczyzn, linii, punktów... Jasne tło powoduje, że taki artystyczny „komunikat” stanie się jeszcze bardziej wyrazisty.

file.kanapa Źródło: Rebecca Hayes Interiors

A jeśli nie możesz się zdecydować, jaki styl odpowiada Ci najbardziej – spokojnie! Biel jako baza niemal każde aranżacji pozwala na częste zmiany wystroju pomieszczenia. Możesz więc eksperymentować i co jakiś czas próbować czegoś nowego. Brzmi kusząco, prawda?

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym