Styl japandi – na czym polega najgorętszy trend wnętrzarski 2023 roku?

Oceń artykuł:

0%
0%

Styl japandi zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Ten najgorętszy trend wnętrzarski 2023 roku, łączy w sobie najlepsze cechy stylu skandynawskiego i japońskiego. Nie bez powodu jest nazywany przytulnym minimalizmem. Jakie są najważniejsze cechy w stylu japandi? Jak urządzić salon w tym stylu i komu taka stylistyka przypadnie do gustu?

Styl japandi – na czym polega najgorętszy trend wnętrzarski 2023 roku?

Na czym polega styl japandi?

Styl japandi to nic innego, jak połączenie dwóch innych stylów: skandynawskiego i japońskiego. Japandi idealnie łączy w sobie najlepsze cechy stylów z dwóch odległych miejsc na świecie. Z jednej strony można w nim odnaleźć minimalizm, zamiłowanie do przestronności i przytulny charakter, czyli typowe cechy stylu skandynawskiego. Z drugiej strony, japandi zachęca do odnajdywania nieoczywistego piękna, które kryje się niedoskonałościach. W ten sposób, nawiązuje do japońskiej filozofii wabi-sabi. Takie połączenie sprawia, że styl japandi jest często określany mianem przytulnego minimalizmu.

Dom w stylu japandi – najważniejsze cechy

Mimo tego, że styl japandi łączy w sobie aż dwie kultury: japońską i skandynawską, nie można o nim powiedzieć, że jest niespójny. To wyjątkowa estetyka, która ma w sobie unikalne cechy. Po czym można rozpoznać, że dom został urządzony w stylu japandi? Jego cechy charakterystyczne to:

 • stonowane kolory (biel, szarość, pastele),
 • prosta stylistyka z domieszką japońskiej kultury,
 • neutralne przestrzenie, w których dominuje drewno,
 • minimalizm (brak zbędnych detali, prostota form),
 • naturalne materiały (wspomniane już wcześniej drewno),
 • przytulność (poduszki, pledy, dywany).

Styl japandi łączy w sobie proste, japońskie wzornictwo z funkcjonalnością skandynawskiego stylu. Z połączenia tych dwóch stylów powstają harmonijne wnętrza, idealne do odpoczynku i odzyskania równowagi.

Jak stworzyć salon w stylu japandi?

Planujesz remont salonu? Potrzebujesz aranżacyjnych zmian? Stwórz salon w stylu japandi. Jak to zrobić? Trzymaj się kilku podstawowych zasad, a stworzysz przytulne i modne wnętrze.

 • Postaw na neutralne kolory

Dodatki i wyposażenie wybieraj w odcieniach bieli, szarości, beżu i pasteli. Neutralne kolory pomogą Ci stworzyć harmonijne wnętrze.

 • Używaj naturalnych materiałów

Wybierz drewniane podłogi i meble. Możesz też zdecydować się na bambusowe dodatki i lniane tekstylia, np. zasłony.

 • Stawiaj na funkcjonalność

Wybieraj funkcjonalne rozwiązania. Ogranicz ilość mebli w salonie do minimum. Dzięki temu, salon będzie uporządkowany i przestronny.

 • Wybierz miękkie tekstylia

Miękkie tekstylia, taki jak poduszki, pledy i dywany ocieplą wnętrze i sprawią, że stanie się bardziej przytulne.

 • Nie zapomnij o kontraście

Styl skandynawski to funkcjonalne meble, styl japoński – niewykończone materiały. Pamiętaj o tym, urządzając salon w stylu japandi.

Drzwi do domu w stylu japandi – jakie wybrać?

Urządzając wnętrza w stylu japandi, nie wolno zapomnieć o wyborze odpowiednich drzwi. Jakie drzwi wewnętrzne sprawdzą się w domu w stylu japandi?

 • PORTA VERTE PREMIUM, model E.5

Do domu w stylu japandi będą pasowały białe drzwi PORTA VERTE PREMIUM, a dokładniej model E.5. Drzwi są dostępne w wersji z dekoracyjnymi panelami lub przeszkleniami. Ta druga opcja, idealnie posłuży do doświetlenia salonu lub innego pomieszczenia.

aranżacja salonu z drzwiami Porta_Verte_PREMIUM_model_E_kolor_bialy

drzwi z kolekcji PORTA VERTE PREMIUM

 • 4 Żywioły Z/ZIEMIA, model Z.1

Jedna z cech rozpoznawczych stylu japandi to drewniane meble. Czemu zatem nie zastosować we wnętrzu drewnianych drzwi? Idealnie sprawdzi się model Z.1  z kolekcji 4 Żywioły Z/ ZIEMIA. To typowe, drewniane drzwi wykończone naturalna okleiną z widocznymi rysunkami słoi drewna. Do wnętrza w stylu japandi najlepiej będzie pasować okleina Dąb Matowy.

Drzwi z kolekcji 4Żywioły Z_ZIEMIA

drzwi z kolekcji 4 Żywioły Z/ ZIEMIA

Skonfiguruj drzwi

 • PORTA GLASS z szybą przezroczystą

Wnętrze w stylu japandi powinno być dobrze doświetlone, najlepiej przy pomocy naturalnego światła. Salon można doświetlić również przy pomocy drzwi. Dobrze do tego celu sprawdzi się model PORTA GLASS z szybą przezroczystą. Drzwi wyglądają bardzo designersko, a to za sprawą czarnej ościeżnicy i klamki.

drzwi wewnętrzne PORTA GLASS_tafla Czarna

drzwi PORTA GLASS

Styl japandi – komu przypadnie do gustu?

Wnętrza w stylu japandi są tworzone w zgodzie z filozofią less waste. Oznacza to mocno minimalistyczne podejście do aranżacji: im mniej przedmiotów znajdzie się w domu, tym mniej rzeczy, w późniejszym czasie, wyląduje na śmietniku. Z filozofią less waste idealnie współgra japońska wabi-sabi. To idea, która odnajduje piękno starych przedmiotów. Takich rzeczy nie należy wyrzucać, a odpowiednio eksponować, by nadać im drugie życie.

W stylu japandi nie ma miejsca na niepotrzebne przedmioty i zbędne dekoracje. We wnętrzach urządzonych w tym stylu, dominują przedmioty użytkowe i tylko te, które są rzeczywiście potrzebne. Na podstawie wymienionych cech można stwierdzić, że styl japandi przypadnie do gustu osobom, które ponad wszystko cenią sobie funkcjonalność, nie lubią krzykliwych kolorów i przepadają za minimalistycznymi, ale za to przytulnymi wnętrzami.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym