Drzwi prawe czy drzwi lewe? Jakie i kiedy będą odpowiednie?

Oceń artykuł:

92%
8%

Urządzanie nowego domu lub mieszkania oraz kapitalny remont wiążą się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich będzie wybór odpowiednich drzwi. Istotny jest jednak nie tylko materiał, z jakiego zostaną wykonane, kolor, kształt klamki czy system zabezpieczeń. Nie mniej ważny będzie bowiem kierunek otwierania drzwi. Zależy od niego bezpieczeństwo mieszkańców oraz komfort użytkowania skrzydła. Z naszego artykułu dowiesz się, które wybrać: drzwi prawe czy lewe – zależnie od sytuacji!

Drzwi prawe czy drzwi lewe? Jakie i kiedy będą odpowiednie?

Drzwi prawe a lewe – jak je rozpoznać?

Skrzydła drzwiowe dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: drzwi prawe i lewe. Podział ten odnosi się do kierunku ich otwierania – prawe otwierają się w prawą stronę stojącego przed nimi użytkownika, a lewe w lewą. Nieco mylący może być fakt, że klamka znajduje się po stronie przeciwnej do kierunku otwierania drzwi. Zatem w drzwiach prawych będzie umieszczona z lewej strony; i odwrotnie.

Najlepiej więc, by bezbłędnie rozpoznać, z którym rodzajem masz do czynienia w sklepie, kierować się położeniem zawiasów. Stań naprzeciwko skrzydła, tak, by otwierało się do Ciebie. Zawiasy po Twojej prawej stronie oznaczają drzwi prawe, a lewe będą miały zawiasy z lewej. W określeniu, z którym rodzajem drzwi masz do czynienia, z pewnością pomoże poniższa animacja:

.

Kierunek otwierania drzwi – do wewnątrz czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi odnosi się nie tylko do prawo- i lewostronności skrzydła drzwiowego, ale także wyboru między otwieraniem do środka pomieszczenia – albo na zewnątrz.

Ze względów bezpieczeństwa, zarówno drzwi wejściowe, jak i wewnętrzne powinny otwierać się do wewnątrz. Ma to związek z zagrożeniem uderzenia osoby trzeciej, które budzi pchanie skrzydła drzwiowego na zewnątrz. Gdyby przechodziła ona lub stała pod wejściem z drugiej strony pomieszczenia, mogłoby dojść do wypadku. Zasada ta dotyczy oczywiście odpowiednio dużych pomieszczeń; bardzo małe, w których zmieszczenie otwartego skrzydła byłoby kłopotliwe (np. komórka pod schodami), mogą mieć drzwi otwierane na zewnątrz.

Wyjątkiem jest łazienka – w jej przypadku drzwi zwykle otwierają się na zewnątrz. Dlaczego? I tutaj odpowiedzią są względy bezpieczeństwa. W razie zasłabnięcia osoby znajdującej się w środku i jej upadku na podłogę, np. po gorącym prysznicu, skrzydło otwierane do środka budzi zagrożenie uderzenia poszkodowanego i pogorszenia jego stanu.

Zobacz również: Jakie są standardowe wymiary drzwi wewnętrznych?

Kierunek otwierania drzwi prawy a lewy – dlaczego jest taki ważny?

Kierunek otwierania drzwi jest nierozłącznie związany z zachowaniem prawidłowego ciągu komunikacyjnego w budynku. Jeżeli podchodzisz do skrzydła z prawej strony, to drzwi powinny otwierać się w lewą – wówczas nie będziesz musiał obchodzić ich dookoła. Prawidłowy układ znacznie zmniejszy również ryzyko wypadku. Wystarczy chwila nieuwagi, by przypadkiem uderzyć się w otwarte drzwi; miej to na uwadze szczególnie w przypadku posiadania dzieci i bardzo aktywnych zwierząt.

Kierunek otwierania drzwi a estetyka

Co więcej, od tego, czy wybierzesz drzwi prawe, czy lewe, zależy też estetyka pomieszczenia. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie wejścia do pomieszczenia tuż obok narożnika na łączeniu dwóch ścian. W takiej sytuacji drzwi powinny otwierać się do pustej ściany sąsiadującej. Wówczas zaoszczędzisz sporo przestrzeni, gdy skrzydło będzie otwarte.

Patrząc od strony wewnętrznej pomieszczenia, jeśli wspomniana ściana mieści się po lewej stronie od wejścia do pokoju, to powinieneś wybrać drzwi lewe, by skrzydło przylegało do niej po otwarciu. Jeśli chcesz zyskać jeszcze więcej miejsca, możesz wybrać niestandardowe rozwiązaniedrzwi przesuwane lub łamane. W ich przypadku kierunek otwierania będzie miał znaczenie tylko pod względem „ręczności” mieszkańców. Klamka powinna znajdować się po prawej stronie osoby stojącej naprzeciw skrzydła, jeśli ta jest praworęczna, by było jej wygodnie.

Porta EFEKT_drzwi przesuwne w kolorze Dab Piaskowy

drzwi z systemem przesuwnym PORTA EFEKT

Kierunek otwierania drzwi a ergonomia pomieszczenia

Kolejnym czynnikiem, który decyduje o wyborze drzwi prawych lub lewych, jest umiejscowienie włączników światła, luster i innych przedmiotów użytkowych znajdujących się na ścianie. Skrzydło drzwi nie powinno po otwarciu ich zasłaniać, znacznie utrudni to bowiem sprawne poruszanie się po mieszkaniu. Dotyczy to przede wszystkim wspomnianych włączników. O ile w lustrze można się przejrzeć po zamknięciu drzwi, tak konieczność ich każdorazowego domykania, by zapalić światło, nie będzie zbyt wygodna. Szczególnie jeśli w okolicy stanie np. szafka, o którą łatwo będzie się potknąć w ciemnościach.

prawe czy lewe grafika

 

Jak zatem widzisz, między drzwiami prawymi a lewymi jest naprawdę duża różnica. Ich prawidłowy dobór ma ogromne znaczenie pod względem bezpieczeństwa oraz wygody mieszkańców. Warto więc poświęcić odpowiednio dużo czasu na właściwe zaplanowanie przestrzeni!

Oceń artykuł:

92%
8%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym