Drzwi prawe czy drzwi lewe? Jakie i kiedy będą odpowiednie?

Oceń artykuł:

91%
9%

Projektując i urządzając wnętrza, stoimy przed mnóstwem dylematów i pytań. Najważniejsza kwestia to uzyskanie maksymalnej funkcjonalności pomieszczeń, a dopiero kolejnym etapem jest decyzja o stylu, w jakim zostaną urządzone wnętrza. I choć dla wielu funkcjonalność wnętrz to pojęcie nieco abstrakcyjne, jest to jeden z najbardziej istotnych aspektów, który trzeba brać pod uwagę przy aranżacji domu czy mieszkania. Chyba nie istnieje jednoznaczna definicja tego terminu, ale można się pokusić o stwierdzenie, że funkcjonalność wnętrza to swoista relacja człowieka z przestrzenią, którą staramy się urządzić.

Drzwi prawe czy drzwi lewe? Jakie i kiedy będą odpowiednie?

Gdy zagospodarowana przestrzeń będzie odpowiadać potrzebom domowników, gdy będzie pomagać im w codziennym funkcjonowaniu, a nie przeszkadzać i stwarzać zagrożenia, to niewątpliwie mamy do czynienia z funkcjonalnymi pomieszczeniami. Jednym z elementów planowania przestrzeni jest decyzja o tym, czy drzwi mają się otwierać na lewą czy na prawą stronę. Wiąże się to z innymi ważnymi elementami, które będą decydowały o naszym komforcie w codziennym użytkowaniu przestrzeni. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie, które trzeba sobie postawić przed zakupem drzwi, a brzmi ono: drzwi prawe czy lewe - jak je odróżnić i które wybrać? 

Decyzja, na którą stronę będą otwierały się drzwi, jest bardzo ważna przede wszystkim ze względów praktycznych. Kierunek otwierania drzwi ma ogromny wpływ na funkcjonalność pomieszczeń i układ tak zwanych ciągów komunikacyjnych. Nieodpowiednie ustawienie drzwi może utrudniać poruszanie się między pokojami lub zepsuć wystrój wnętrza. Jak tego uniknąć? Z naszego artykułu dowiesz się jak odróżnić drzwi prawe od lewych i wybrać te, które odpowiadają Twoim potrzebom. 

Podział przestrzeni i kierunek otwierania drzwi

Przestrzeń należy rozplanować tak, aby najczęściej wykonywane, powszednie czynności wymagały zaangażowania jak najmniejszej energii i pochłaniały jak najmniej czasu. To projektant wnętrz musi przewidzieć te czynności, a dodatkowo powinien uwzględnić indywidualne zachowania przyszłych mieszkańców.

Funkcjonalność domu czy mieszkania to wydzielenie wyraźnych stref: strefa nocna (sypialnie), strefa dzienna/wspólna (jadalnia, salon i kuchnia), czasami strefa pracy (gabinet) oraz tak zwana strefa gospodarcza – garaż, spiżarnia, pralnia.

Ten podział dokonywany jest jednocześnie z wyznaczaniem ciągów komunikacyjnych i tu pojawia się następny problem do rozwiązania: należy zaplanować odpowiednie ustawienie drzwi.

Planując stronę otwierania drzwi, tak naprawdę decydujemy o tym, czy drzwi będą odchylać się w kierunku ściany czy na przykład w stronę łóżka. Trzeba użyć wyobraźni, a najlepiej rozrysować dokładny plan na papierze. Z reguły najlepszym rozwiązaniem jest otwieranie drzwi w kierunku ściany, ponieważ pomieszczenia wówczas wydają się znacznie większe i bardziej funkcjonalne. Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej przestrzeni, możesz wybrać niestandardowe rozwiązanie – drzwi suwane lub łamane.

Kierunek, w którym otwierają się drzwi, pociąga za sobą natychmiast właściwe umiejscowienie włącznika światła. Po otwarciu drzwi nie mogą go zasłaniać. Jeśli z kolei przychodzi nam do głowy zmiana kierunku otwierania drzwi w pomieszczeniach już zamieszkałych, należy pamiętać o przeniesieniu włącznika światła.

Otwieranie drzwi do wewnątrz czy na zewnątrz?

Jest to kolejne pytanie, na które należy znaleźć odpowiedź. W tym przypadku pod uwagę trzeba wziąć nie tylko funkcjonalność, ale również bezpieczeństwo. Większość drzwi otwiera się do wewnątrz. Dzieje się tak właśnie z przyczyn bezpieczeństwa, ponieważ drzwi otwierane na zewnątrz czasowo wyłączają fragmenty ciągów komunikacyjnych.

Łatwo więc może dojść do uderzenia kogoś, kto akurat korzysta z tego właśnie ciągu komunikacyjnego. Wyjątkiem są tu drzwi do łazienki, które ze względów bezpieczeństwa zwykle otwierają się właśnie na zewnątrz. Gdyby ktoś w łazience potrzebował pomocy, to łatwiej jest sforsować zamknięte drzwi otwierające się na zewnątrz.

Tylko w wyjątkowych właściwie przypadkach, gdy mamy do czynienia z bardzo niewielkimi pomieszczeniami, drzwi do nich otwierają się na zewnątrz. 

Drzwi prawe czy lewe?

Drzwi dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: na drzwi prawe i lewe. Jeśli ustalimy, jak nasze drzwi mają się otwierać, to musimy je odpowiednio zamówić. Jak więc rozróżnić, które drzwi nazywane są prawymi, a które lewymi?

drzwi prawe i lewe - grafika

Sprawa jest zdecydowanie prosta. Trzeba stanąć przed drzwiami tak, jakbyśmy chcieli je otwierać w kierunku do siebie. Jeśli w tej sytuacji zawiasy znajdują się po naszej lewej stronie to znaczy, że to drzwi lewe. Gdy zawiasy znajdują się po prawej stronie – to drzwi prawe. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów drzwi.

W określeniu czy mamy do czynienia z drzwiami prawymi czy lewymi z pewnością pomoże poniższa animacja: https://www.youtube.com/watch?v=P9lWIcL-xlo

Oceń artykuł:

91%
9%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym