Sypialnia w bloku. Najlepsze pomysły na aranżację

Oceń artykuł:

0%
0%
Nieduży metraż mieszkania wymusza uruchomienie wyobraźni w trakcie urządzania wnętrza. Jeżeli nie chcesz skazać małej sypialni na smutny los pogrążonej w mroku klitki, sprawdź, co zrobić, by była wygodna i atrakcyjna
Sypialnia w bloku. Najlepsze pomysły na aranżację Pixabay.com

Sprytne rozwiązania sprawią, że nie odczujesz ograniczonej przestrzeni. Wykorzystaj choć kilka z nich, a zobaczysz, jak z pomieszczenia, które mieści jedynie łóżko, sypialnia zmieni się w wygodny pokój z miejscem do odpoczynku, czytania, przechowywania garderoby oraz innych niezbędnych przedmiotów.

file.sypialnia Źródło: Patricia Hagobian Interiores

Małą sypialnię niezawodnie powiększa światło - naturalne i sztuczne. Niestety wciąż nie doceniamy jego znaczenia dla wystroju wnętrz. Duże okno z białą ramą czyni cuda, a lampa stojąca wydobędzie z mroku najciekawsze aranżacyjne pomysły. Światło potrzebuje jednak towarzystwa jasnych barw - taki duet sprawdza się najlepiej w małej sypialni. Powiększa i rozjaśnia przestrzeń, oszukując oczy niczym lustro.

Dobry sposób – platforma

Jeśli pokój jest wąski, wykorzystaj do maksimum możliwości jego zagospodarowania wzwyż. Nawet w bardzo małej lub wąskiej sypialni zyskasz przestrzeń, budując podest, na którym usytuujesz materac. Będzie on pełnił funkcję stelaża łóżka i jednocześnie stworzy miejsce do przechowywania pościeli, garderoby, książek itp. Wystarczy wykonać w konstrukcji schowki, np. w postaci szuflad, aby pokój stał się pojemniejszy.

iStock-618069368

W małych pokojach niektórzy decydują się na kompromis i zastępują łóżko niezbyt wygodną składaną kanapą. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z wygodnego materaca, a jednocześnie tracić cennej przestrzeni, spróbuj przenieść łóżko o poziom wyżej - wygospodarowując niewielką antresolę. Warunkiem koniecznym jest jednak minimalna wysokość pomieszczenia - 4,6 m. Decydując się na antresolę, pamiętaj, że łóżko nie może znajdować się zbyt blisko sufitu, aby nie było ci duszno w czasie snu.

Zagłówek we wnęce

Ciekawym sposobem na znalezienie w sypialni miejsca na szafki i półki jest wykonanie zabudowy wokół łóżka na ścianie z zagłówkiem. W ten sposób po obu stronach oraz nad łóżkiem powstanie wygodna, choć w miarę płytka przestrzeń do przechowywania garderoby. To również praktyczne miejsce na półki na książki. Pod płytą meblową znajdującą się nad zagłówkiem warto zamontować punktowe oświetlenie, które umożliwi wieczorną lekturę. Zamiast grubego, modnego obecnie, pikowanego zagłówka, który zajmuje zbyt dużo przestrzeni w małym pokoju, przyklej do ściany cieńszy materac. Dobrym pomysłem jest też przymocowanie na rzepach dużych poduszek, które bez trudu będzie można zdjąć i wyprać.

Specjalne meble

Do niedużej sypialni można kupić węższe łóżko. Wygodne spanie dla dwóch osób gwarantuje materac o szerokości 140 cm, dla jednej zaś - 90 cm. Optymalnym usytuowaniem łóżka jest ustawienie go centralnie, tak by z obydwu stron był do niego swobodny dostęp. Jeśli po bokach mają być szafki nocne, ściana powinna mieć długość co minimum 250 cm. Do małej sypialni wybierz łóżko o jak najwęższej ramie i nóżkach niewystających poza jej obrys. Wygodne będą też modele obite miękką tkaniną tapicerską, dzięki czemu nie będziesz się uderzać o ostre krawędzie mebla, o co nietrudno w wąskim pokoju. Jeśli nie wyobrażasz sobie spania na łóżku innym niż królewskie, o szerokości co najmniej 180 cm, wybierz model z niskim szczytem (prezentuje się mniej masywnie) i dosuń go krawędzią do ściany. Osobom, które nie muszą mieć swobodnego dojścia z boku, a mają wąski, nieduży pokój, poleca się stworzenie stelaża na wymiar - tak by wypełnił on całą szerokość sypialni.

file.lozko Źródło: Anna Buczny Projektowanie Wnętrz

Nadrzędną zasadą doboru mebli do małej sypialni jest ich mobilność, lekka konstrukcja i opływowe kształty, bez wyrazistych zdobień. Stawiaj na sprzęty wielofunkcyjne, rozkładane, ergonomiczne - na przykład takie, które chowają się jedne w drugich. Jeśli planujesz w sypialni krzesło lub stołek do ustawienia przy toaletce lub małym biurku, wybierz koniecznie model ze schowkiem pod siedziskiem.

Ściana inna niż wszystkie

Jeśli sypialnia jest wydzielona z większego pomieszczenia, zamiast zwykłej ściany działowej lepiej zastosować przesuwne przepierzenia. Sprawdzi się też konstrukcja ze składanymi elementami wykonanymi z płyty meblowej. Dzięki zamontowaniu przęseł na szynach będziesz mógł częściowo odsłaniać wnętrze według potrzeb.

 

Równie praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie na linii ściany działowej garderoby, która od strony sypialni będzie miała drzwiczki, a od drugiej sprawi wrażenie zwyczajnej przegrody pokrytej tapetą. Jeśli fronty garderoby zamówisz w wersji z lustrem, dodatkowo powiększysz optycznie przestrzeń małej sypialni.

Zobacz też: Sposób na przytulną, a zarazem romantyczną sypialnię

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym