Mała sypialnia. Najlepsze pomysły na aranżację

Oceń artykuł:

100%
0%

Nieduże mieszkanie wymusza uruchomienie wyobraźni w trakcie urządzania wnętrza. Pomimo ograniczonego metrażu, mała sypialnia w bloku może zachwycać! Dobry pomysł na aranżację małej sypialni, na przykład w bloku sprawi, że będzie to wspaniałe miejsce do relaksu i wypoczynku.

Mała sypialnia. Najlepsze pomysły na aranżację

Mała sypialnia – światło ma w niej ogromne znaczenie

Dysponowanie ograniczoną przestrzenią wcale nie oznacza, że nie da się zaaranżować komfortowej i przytulnej sypialni, nawet w niewielkim pokoiku w bloku. Dzięki sprytnym rozwiązaniom, nie odczujesz niewielkiej przestrzeni. Wykorzystaj choć kilka z nich, a zobaczysz, jak z pomieszczenia, które mieści jedynie łóżko, sypialnia zmieni się w wygodny pokój z miejscem do odpoczynku, czytania, przechowywania garderoby oraz innych niezbędnych przedmiotów.

Biała sypialnia z metalowym łóżkiem

skorzystaj z konfiguratora drzwi PORTA

Nieoceniony pomocnik w urządzaniu bardzo małej sypialni w bloku to światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Duże okno z białą ramą może zdziałać cuda, a lampa stojąca pomoże wydobyć z mroku najciekawszy pomysł na urządzenie małej sypialni. Trzeba przy tym pamiętać, że światło potrzebuje towarzystwa jasnych barw – taki duet świetnie sprawdzi się w małym pokoju. Powiększy i rozjaśni przestrzeń, oszukując oczy niczym lustro.

Jak urządzić małą sypialnię w bloku?

Jeśli urządzasz wąską sypialnię w bloku, wykorzystaj do maksimum możliwości zagospodarowania pomieszczenia wzwyż. Nawet w bardzo małej lub wąskiej sypialni zyskasz przestrzeń, budując podest, na którym umieścisz materac. Będzie on pełnił funkcję stelaża łóżka i jednocześnie stworzy miejsce do przechowywania pościeli, garderoby, książek itp. Wystarczy wykonać w konstrukcji schowki, np. w postaci szuflad, aby pokój stał się pojemniejszy.

Mała sypialnia z antresolą

W małej sypialni, zwłaszcza na bardzo ograniczonej przestrzeni w bloku, łóżko możesz również zastąpić rozkładaną kanapą. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z wygodnego materaca, a jednocześnie tracić cennej powierzchni, spróbuj przenieść łóżko o poziom wyżej – wygospodarowując niewielką antresolę. Decydując się na antresolę, pamiętaj, że łóżko nie może znajdować się zbyt blisko sufitu, aby nie było ci duszno w czasie snu.

iStock-618069368

Mała sypialnia – inspiracje

Ciekawym sposobem na znalezienie w sypialni miejsca na szafki i półki jest wykonanie zabudowy wokół łóżka na ścianie z zagłówkiem. W ten sposób po obu stronach oraz nad łóżkiem powstanie wygodna, choć w miarę płytka przestrzeń do przechowywania garderoby. To również praktyczne miejsce na półki na książki. Pod płytą meblową znajdującą się nad zagłówkiem warto zamontować punktowe oświetlenie, które umożliwi wieczorną lekturę. Zamiast grubego, modnego obecnie pikowanego zagłówka, który w małej sypialni w bloku zajmie zbyt dużo przestrzeni, przyklej do ściany cieńszy materac. Dobrym pomysłem jest też przymocowanie na rzepach dużych poduszek, które bez trudu będzie można zdjąć i wyprać.

Meble do niewielkiej sypialni 

Mała, nowoczesna sypialnia w bloku wymaga czasem węższego łóżka. Wygodne spanie dla dwóch osób gwarantuje materac o szerokości 140 cm, dla jednej zaś – 90 cm. Optymalnym usytuowaniem łóżka jest ustawienie go centralnie, tak by z obydwu stron był do niego swobodny dostęp. Jeśli po bokach mają być szafki nocne, ściana powinna mieć długość minimum 250 cm. Do małej sypialni wybierz łóżko o jak najwęższej ramie i nóżkach niewystających poza jej obrys. Wygodne będą też modele obite miękką tkaniną tapicerską, dzięki czemu nie będziesz się uderzać o ostre krawędzie mebla, o co nietrudno w wąskim pokoju. Jeśli nie wyobrażasz sobie spania na łóżku innym niż królewskie, o szerokości co najmniej 180 cm, wybierz model z niskim szczytem (prezentuje się mniej masywnie) i dosuń go krawędzią do ściany. Osobom, które nie muszą mieć swobodnego dojścia z boku, a mają wąski, nieduży pokój, poleca się stworzenie stelaża na wymiar tak, by wypełnił on całą szerokość sypialni.

Mała sypialnia z szafą z lustrem

Nadrzędną zasadą doboru mebli do małej sypialni jest ich mobilność, lekka konstrukcja i opływowe kształty, bez wyrazistych zdobień. Stawiaj na sprzęty wielofunkcyjne, rozkładane, ergonomiczne – na przykład takie, które chowają się jedne w drugich. Jeśli planujesz w sypialni krzesło lub stołek do ustawienia przy toaletce lub małym biurku, wybierz koniecznie model ze schowkiem pod siedziskiem.

Ściana inna niż wszystkie w małej sypialni

Jeśli mikro sypialnia w bloku jest wydzielona z większego pomieszczenia, zamiast zwykłej ściany działowej lepiej zastosować przesuwne przepierzenia. Sprawdzi się też konstrukcja ze składanymi elementami wykonanymi z płyty meblowej. Dzięki zamontowaniu przęseł na szynach będziesz mógł częściowo odsłaniać wnętrze według potrzeb.

Mała biała sypialnia z biurkiem

Równie praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie na linii ściany działowej garderoby, która od strony sypialni będzie miała drzwiczki, a od drugiej sprawi wrażenie zwyczajnej przegrody pokrytej tapetą. Jeśli fronty garderoby zamówisz w wersji z lustrem, dodatkowo powiększysz optycznie przestrzeń małej sypialni.

Bardzo mała sypialnia w bloku – jakie drzwi wybrać?

Urządzając małą sypialnię, zwłaszcza w wąskim pomieszczeniu w bloku, trzeba pamiętać o tym, że każdy wolny centymetr jest tu na wagę złota. Nie bez znaczenie jest więc wybór odpowiednich drzwi. W mikro sypialni w bloku idealnie sprawdzą się drzwi przesuwne. To ogromna oszczędność miejsca, która pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Który model wybrać? Warto rozważyć system przesuwny SLIDE lub EFEKT. Pierwszy z nich jest uniwersalny i będzie pasował do wnętrza w każdym stylu. Natomiast drugi sprawdzi się jako dopełnienie nowoczesnego wnętrza.

system przesuwny SLIDE

Drzwi z systemem przesuwnym SLIDE

Wąską sypialnię w bloku można również optycznie poszerzyć za pomocą odpowiednich drzwi. Biały model J.6 z kolekcji PORTA VERTE HOME to drzwi, które w małej sypialni w bloku sprawdzą się znakomicie. Biała okleina będzie odbijać światło, a dzięki przeszkleniom, do wnętrza dotrze więcej naturalnego światła. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie drzwi z lustrem. Lustro również pomoże optycznie powiększyć sypialnię, a przy tym będzie pełniło funkcję praktyczną i służyło na co dzień.

Porta Verte HOME _model J.6_kolor_bialy

PORTA Verte HOME

Jeśli opcja z lustrem lub przeszkleniami ci nie odpowiada, wybierz proste, białe drzwi. Model T z kolekcji PORTA VECTOR Premium to minimalizm, który dobrze sprawdzi się w bardzo małej sypialni, również w jej mikro wersji w bloku. Proste skrzydła pokryte białym lakierem to klasyka, która będzie pasowała do większości wnętrz.

Sypialnia z drzwiami Porta_VECTOR_T

 

PORTA VECTOR Premium

 

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym