Łazienka w stylu skandynawskim - od czego zacząć urządzanie?

Oceń artykuł:

50%
50%

Styl skandynawski jest popularny w polskich domach już od dobrych kilku lat. Cechuje go minimalizm, bardzo funkcjonalne podejście do przestrzeni, subtelne i jasne kolory oraz zamiłowanie do naturalnych materiałów, w tym drewna i kamienia. Sprawdzi się świetnie jako recepta na stylową łazienkę. Skandynawska łazienka to połączenie naturalności, prostoty i elegancji.

Łazienka w stylu skandynawskim - od czego zacząć urządzanie?

Łazienka w stylu skandynawskim – co ją wyróżnia?

W skandynawskiej łazience, podobnie jak w innych pomieszczeniach urządzonych w tym stylu, dominuje kolor biały (ewentualnie beże i jasne szarości) oraz odcienie drewna, które dodają pomieszczeniu przytulności. Krótkie dni i niewielka ilość światła dziennego na północy Europy wyjaśniają zamiłowanie Skandynawów do bieli, która dobrze odbija światło i rozświetla pomieszczenia. Dodatkowo biel i jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, więc szczególnie w mniejszych łazienkach styl skandynawski będzie praktycznym rozwiązaniem. Nie musi być przy tym wcale zimny i sterylny.

Do łazienki skandynawskiej ciepło może wprowadzać nie tylko drewno, lecz także dodatki, na przykład w pastelowych odcieniach błękitu, zieleni, żółci czy różu. Z dominującą bielą bardzo udanie kontrastuje również czerń i ciemne szarości. Wszystkie te akcenty są jednak jedynie uzupełnieniem dominującej kolorystyki, a dodatki do takiej stylowej łazienki powinny być nieliczne i dobrze przemyślane. Także w tym wypadku mile widziane są naturalne materiały (np. wiklina, płótno, czy bawełna frotte) i oszczędne formy. Dobrze urządzona łazienka w stylu skandynawskim będzie jednocześnie prosta i funkcjonalna oraz elegancka.

AdobeStock_217847714

Najważniejsze elementy łazienki skandynawskiej

Przed rozpoczęciem urządzania łazienki warto stworzyć projekt, który uwzględni rodzaj, wielkość i ilość armatury łazienkowej, a także instalację wodną i elektryczną. Urządzanie łazienki w stylu skandynawskim należy zacząć od ścian i podłogi oraz armatury, ogrzewania i oświetlenia.

W przypadku ceramiki (wanny, umywalek, sedesu, bidetu) niemal obowiązkowym kolorem jest biel. Biały może pojawiać się również na ścianach, podłodze lub meblach. Podobnie wszechstronne zastosowanie w łazienkach skandynawskich znajduje drewno, zabezpieczone odpowiednimi lakierami lub bielone, a szczególnie egzotyczne gatunki, którym nie szkodzi woda. Na rynku jest też coraz więcej panelowych płytek i kafelków, które bardzo dobrze imitują drewno z usłojeniem. Na ścianach i podłogach sprawdzi się też kamień naturalny – jeden z wyznaczników stylu skandynawskiego w łazience. Może też zostać wkomponowany w pomieszczenie jako element mozaiki lub dekoracji. W tym wypadku również można postawić na płytki ceramiczne imitujące naturalne skały. Dobrym rozwiązaniem będzie też na przykład bielona cegła na jednej ze ścian.

W skandynawską prostotę i naturalność dobrze wpasowują się nie tylko nieobrobione materiały (lub wyglądające na takie), lecz także proste linie oraz kanciaste i geometryczne kształty. Meble w skandynawskiej łazience powinny cechować się minimalizmem i funkcjonalnością. Jeśli na podłogach i ścianach jest już dużo bieli, najlepsze będą w kolorze drewna (zamiast naturalnego drewna, można wykorzystać wysokiej jakości okleiny). Wreszcie, nie należy zapominać o elemencie, który łączy łazienkę z sąsiednim pomieszczeniem, czyli drzwiach.

AdobeStock_173570109

Białe drzwi łazienkowe i styl skandynawski

Białe drzwi łazienkowe to najbardziej uniwersalne rozwiązanie do łazienki urządzonej w stylu skandynawskim. Idealnie wkomponują się w kolorystykę pomieszczenia i będą pasować do prawie każdego projektu w tym stylu. Jeśli w łazience pojawią się akcenty z drewna lub w jego odcieniach, alternatywą dla białych drzwi łazienkowych mogą być drzwi w okleinach w kolorach drewna. W większości przypadków najlepiej sprawdzą się jasne odcienie, takie jak na przykład buk skandynawski.

Drzwi muszą stylistycznie współgrać nie tylko z wystrojem łazienki, ale także z kolorem ścian w pomieszczeniu, z którego się do niej wchodzi, co niekiedy może być trudne do pogodzenia. Jeśli białe drzwi łazienkowe lub w odcieniu jasnego drewna nie pasują do przedpokoju, warto pomyśleć nad zastosowaniem różnych kolorów skrzydła po każdej ze stron. W Porta jest to możliwe we wszystkich drzwiach w okleinie, a także w lakierowanych drzwiach przylgowych.

Recz jasna, przy wyborze drzwi do łazienki istotna jest nie tylko stylistyka, lecz także szereg innych względów. Odpowiednia wentylacja, rozmiar i zamek, to tylko niektóre czynniki, które należy wziąć pod uwagę, zastawiając się, jakie drzwi dobrać do stylowej łazienki.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym