Wentylacja drzwi łazienkowych – co musisz o niej wiedzieć

Oceń artykuł:

69%
31%

Wentylacja w drzwiach do łazienki jest niezbędnym elementem, od którego zależy komfort korzystania z tego pomieszczenia, a nawet zdrowie mieszkańców. Dlatego też zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza podlega prawnej regulacji. Do wyboru masz jednak różne rozwiązania, takie jak kratka czy podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych oraz tuleje i szczeliny wentylacyjne. Które z nich wybrać i na co zwrócić uwagę? Jak zapewnić odpowiednią wentylację drzwi łazienkowych i dlaczego jest ona tak ważna? Dowiedz się z naszego artykułu.

Wentylacja drzwi łazienkowych – co musisz o niej wiedzieć

Drzwi do łazienki – wentylacja i inne wymagania prawne

Prawo budowlane jednoznacznie określa, że drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz, powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości i 2 metry wysokości. Muszą też posiadać otwory wentylacyjne, które są w stanie zapewnić prawidłową wentylację pomieszczenia.

Wymogi te mają praktyczne uzasadnienie. Zewnętrzne otwieranie drzwi pozwala łatwiej dostać się do łazienki, jeśli na przykład osoba, która jest w środku, zasłabnie i potrzebuje pomocy. Odpowiednia wielkość otworu drzwiowego też ułatwia akcję ratunkową przy ewentualnym wypadku.

Dlaczego wentylacja w drzwiach łazienkowych jest tak ważna?

W przypadku niewystarczającej wentylacji w drzwiach do łazienki lub nawet jej całkowitego braku, w pomieszczeniu może gromadzić się wiele zanieczyszczeń, o przykrych zapachach nawet nie wspominając. Jednak największym problemem jest wilgoć, której w łazience nie da się uniknąć.

Warto wiedzieć, że w czasie zwykłej kąpieli w wannie w pomieszczeniu powstaje nawet 1000g pary wodnej. Jeśli nadmiar wilgoci nie będzie miał się jak wydostać z łazienki, to para wodna zacznie się skraplać. Daje się to od razu zauważyć na lustrach, potem na ścianach, podłodze, a nawet na buteleczkach z ulubionymi perfumami.

Skraplanie pary jest niezbyt przyjemne, ale nie to jest najgorsze. To zjawisko jest groźne dla ścian, a nawet dla całego budynku. Na wilgotnych powierzchniach tworzą się idealne warunki dla rozwoju grzybów i pleśni, co z czasem stwarza już zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Kwestii wentylacji w drzwiach do łazienki nie należy więc lekceważyć. Tym bardziej, jeśli w pomieszczeniu jest piecyk gazowy do podgrzewania wody. Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest wtedy dodatkowym, ostatnim zabezpieczeniem na wypadek jego awarii.

 

Wentylacja drzwi do łazienki – 4 rozwiązania, które zapewnią komfort

Z wymienionych powodów zdecydowanie warto zapewnić odpowiednią wentylację w drzwiach do łazienki. Do wyboru masz jednak różne możliwości. Wybierz więc rozwiązanie, które będzie najodpowiedniejsze dla Ciebie.

1. Kratka wentylacyjna do drzwi łazienkowych

Najstarszym i ciągle często stosowanym sposobem wentylacji jest kratka do drzwi łazienkowych, którą montuje się w dolnej części skrzydła drzwi. Jej główna zaleta to powierzchnia zgodna z wymogami prawa budowlanego (minimum 220 cm2). Jest to szczególnie istotne w przypadku łazienek z piecykami gazowymi, które podlegają wizytom kontrolnym.

Kratka wentylacyjna do drzwi łazienkowych nie każdemu jednak pasuje ze względów estetycznych, a ponadto dość łatwo zbiera kurz. Jeśli nie masz w łazience piecyka i zależy Ci na nowoczesnym charakterze skrzydła drzwiowego, warto więc rozważyć także inne opcje.

2. Podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych

Alternatywą dla kratki jest między innymi podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych. Wykonuje się je na dolnej krawędzi drzwi, przez co tworzy się szczelina pomiędzy podłogą a skrzydłem. Podcięcie wentylacyjne umożliwia bardzo dobrą, swobodną cyrkulację powietrza, pod warunkiem, że ma przynajmniej 2,5 cm wysokości i zajmuje większą część szerokości skrzydła. Standardowo, skrzydło drzwiowe znajduje się nad podłogą 1cm +/- 3mm.

Rozwiązanie to nadaje drzwiom minimalistycznego i nowoczesnego charakteru. W stosunkowo niewielkim stopniu rzuca się też w oczy i nie przysparza dodatkowej pracy przy sprzątaniu jak kratka wentylacyjna do drzwi.

PortaGRANDE_A0_FarbaAkrylowaUvSzaryRAL7035_oscPsElegance_klamkaAzuraSrebrnyWC_podciecieWentylacyjne_arn_Porta_RN

PORTA GRANDE

3. Tuleje wentylacyjne do drzwi do łazienki

Innym sposobem na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pomiędzy łazienką a pozostałymi pomieszczeniami są tak zwane tuleje wentylacyjne. Są to okrągłe otwory umiejscowione w dolnej części drzwi. Najczęściej są osłonięte ozdobnymi nakładkami, co zwiększa estetykę tego rozwiązania.

Warto jednak pamiętać, że tuleje mogą być niewystarczającą wentylacją drzwi łazienkowych, jeśli jest ich niewiele i mają niedużą średnicę. Lepsze właściwości osiągnie się więc, gdy wentylacyjne w drzwiach umieszczone są w dwóch rzędach, a ich średnica to minimum 5 cm.

4. Szczelina wentylacyjna w drzwiach łazienkowych

Ostatnim, najnowszym i najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem są specjalne szczeliny wentylacyjne w drzwiach łazienkowych. Zapewniają one sprawną wymianę powietrza między pomieszczeniami, a jednocześnie są niemal niewidoczne i nie da się przez nie zajrzeć do łazienki. W jaki sposób udało się pogodzić te kwestie?

Szczeliny wentylacyjne w drzwiach do łazienki są bardzo subtelnymi wycięciami w konstrukcji, na powierzchni drzwi jest widoczna delikatna szczelina. Umieszcza się je jednak na niemal 80% szerokości drzwi, przez co łączna powierzchnia, przez którą powietrze może przepływać, wcale nie jest mała. Takie rozwiązanie jest dostępne w wybranych kolekcjach drzwi marki PORTA, najczęściej w przypadku drzwi fornirowanych.

skorzystaj z konfiguratora drzwi PORTA

Modne drzwi do łazienki z kolekcji PORTA

Drzwi łazienkowe, na które się zdecydujemy, powinny przede wszystkim pasować do wystroju wnętrza i stylistycznie współgrać z pozostałymi drzwiami w domu czy mieszkaniu. W katalogu PORTA znajdziesz niezbędne wskazówki, jak łączyć różne wzory drzwi w ramach jednej kolekcji oraz modele z różnych kolekcji, aby efekt końcowy był spójny i estetyczny.

Modne propozycje drzwi łazienkowych w kolorze bieli to na przykład kolekcja DESIRE UV. Drzwi z wypełnieniem z płyty wiórowo-otworowej zostały pokryte wysokiej jakości Farbą Akrylową UV, dzięki której uzyskano satynową, gładką powierzchnię. Część modeli z tej kolekcji dodatkowo wzbogacono ozdobnymi intarsjami w kolorze srebrnym lub złotym. 

Porta DESIRE model 1 i 3

           PORTA DESIRE  model 1                                                           PORTA DESIRE  model 3

W katalogu PORTA znajdziesz szeroką ofertę drzwi do łazienki w modnych okleinach świetnie imitujących naturalne drewno, beton, stal a nawet marmur. Dzięki bogatej ofercie wzorów i kolorów drzwi pełnych, przeszklonych czy przesuwnych, z pewnością znajdziesz model, który będzie doskonale współgrał z wnętrzami i pozostałymi drzwiami w Twoim domu. Jeśli planujesz postawić na drzwi łazienkowe w kolorze drewna mogą przypaść Ci do gustu nasze nowości: NATURA LOFT i NATURA VECTOR. Drzwi z kolekcji NATURA VECTOR są pokryte wysokiej jakości okleiną naturalną w odcieniu Naturalnego Dębu. Powierzchnia skrzydła została dodatkowo zabezpieczona ekologicznymi lakierami wodnymi.

Natura LOFT i Natura VECTOR

                NATURA LOFT                                                                              NATURA VECTOR

Więcej informacji na temat drzwi łazienkowych i modnych rozwiązań, które są aktualnie na topie znajdziesz w artykule Jak dobrać najlepsze drzwi do łazienki?

Oceń artykuł:

69%
31%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym