Wentylacja drzwi łazienkowych

Oceń artykuł:

38%
63%

Drzwi łazienkowe z wentylacją są jednym z niezbędnych elementów, zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa w łazience. Metody wentylacji tego pomieszczenia uregulowane są ściśle w przepisach budowlanych, a niezastosowanie się do nich naraża właściciela na wiele niebezpieczeństw, które mogą nawet bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu.

Wentylacja drzwi łazienkowych

Prawo budowlane określa jednoznacznie, że drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz, powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości i 2 metry wysokości. Muszą też posiadać otwory wentylacyjne, które są w stanie zapewnić prawidłową wentylację pomieszczenia.

Wentylacja w łazience

W przypadku niewystarczającej wentylacji lub nawet jej całkowitego braku, w łazience może gromadzić się wiele zanieczyszczeń, istnieje ryzyko rozwoju grzybów i pleśni, a o przykrych zapachach już nawet nie ma co wspominać. Jednak największym wrogiem łazienki jest wilgoć, która w tym pomieszczeniu jest nie do uniknięcia.

Trzeba zdać sobie jasno sprawę, że w czasie zwykłej kąpieli w wannie w łazience powstaje nawet 1000 g pary wodnej. Jeśli nadmiar wilgoci nie będzie miał się jak wydostać z łazienki, to para wodna zacznie się skraplać. Daje się to od razu zauważyć na lustrach, potem na ścianach, podłodze, a nawet na buteleczkach z ulubionymi perfumami.

Skraplanie pary jest niezbyt przyjemne, ale nie to jest najgorsze. To zjawisko jest groźne dla ścian, a nawet dla całego budynku. Na tak wilgotnych powierzchniach tworzą się idealne warunki dla rozwoju grzybów i pleśni, co stwarza już zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Z tych właśnie powodów w łazienkach umieszczane są kanały wentylacyjne, otwory wentylacyjne w drzwiach albo stosuje się specjalne podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych. Ale to nie wszystkie rozwiązania wentylacyjne, jakie można zastosować w drzwiach. Wybierz to, które będzie najodpowiedniejsze dla Ciebie. 

Wentylacja w drzwiach na miarę potrzeb

Kratki do drzwi łazienkowych to rozwiązanie stosowane najczęściej. Kratki montuje się w dolnej części drzwi, a ich powierzchnia, według przepisów prawa budowlanego, powinna być nie mniejsza niż 0,022 m2. Innym sposobem na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pomiędzy łazienką, a pozostałymi pomieszczeniami są specjalne otwory w drzwiach łazienkowych, zwane czasem tulejami. To rząd okrągłych otworów, umieszczonych w jednej linii, oczywiście w dolnej części drzwi.

Jednak trzeba zwrócić baczną uwagę, aby tuleje te nie były zbyt małe, bo wówczas nie zapewniają właściwej wentylacji. Najlepszą wentylację osiąga się, gdy otwory wentylacyjne w drzwiach umieszczone są w dwóch rzędach, co oznacza, że ich liczba jest podwójna.

Drzwi łazienkowe z wentylacją to także drzwi łazienkowe z podcięciem. To forma drzwi zapewniająca bardzo dobrą wentylację. Podcięcie drzwi wykonuje się na dolnej ich krawędzi i powinno ono mieć przynajmniej 2,5 cm wysokości. W ten sposób tworzy się szczelina pomiędzy podłogą a skrzydłem drzwi, umożliwiająca swobodną cyrkulację powietrza.

Jednak najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej wentylacji są specjalne szczeliny wentylacyjne, które umieszcza się na niemal 80% szerokości skrzydła drzwi. Szczeliny te są prawie niewidoczne i nie da się przez nie zajrzeć do łazienki. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia sprawną wymianę powietrza między pomieszczeniami.

Oceń artykuł:

38%
63%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym