Jak dobrać najlepsze drzwi do łazienki?

Oceń artykuł:

50%
50%
Drzwi do łazienki to często temat, który pomijamy w czasie remontu, ponieważ wydaje się mało istotny i sądzimy, że to prosta sprawa. Godzinami wybieramy kafle i armturę, kilka razy zmieniamy decyzję w tej sprawie, a o drzwiach do łazienki nie myślimy wcale. To jednak spory błąd. Już na etapie planowania trzeba bowiem dobrze zastanowić się i rozsądnie wybrać takie drzwi, które będą trwałe, bezpieczne i zagwarantują nam maksimum prywatności.
Jak dobrać najlepsze drzwi do łazienki?

Drzwi łazienkowe a wilgoć

Wybierając drzwi łazienkowe, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że to właśnie dzięki nim wilgoć nie utrzymuje się w łazience, tylko zostaje bezpiecznie odprowadzona na zewnątrz. Aby proces ten przebiegał łatwo i niezauważalnie, stosuje się różne rozwiązania, które są nieodłącznym elementem drzwi do łazienki. Jednym z nich jest kratka wentylacyjna, montowana u dołu drzwi.

Innym rozwiązaniem, zapewniającym właściwą cyrkulację powietrza, są tak zwane tuleje wentylacyjne. To okrągłe otwory, zwykle umiejscowione w dolnej części drzwi. Najczęściej są osłonięte ozdobnymi nakładkami. Drzwi wewnętrzne łazienkowe posiadają zazwyczaj jeden lub dwa rzędy takich otworów. Trzeba jednak wiedzieć, że tuleje te nie zapewniają wystarczającej wymiany powietrza między łazienką a innymi pomieszczeniami – powierzchnia dla cyrkulacji jest zbyt mała.

Trzecim rozwiązaniem są specjalnie wyprofilowane podcięcia wentylacyjne. Są one umiejscowione na dolnej krawędzi drzwi, przez co tworzy się szczelina pomiędzy skrzydłem drzwi a podłogą.

Najlepszym wyjściem są jednak szczeliny wentylacyjne, które rozciągają się na 80% szerokości skrzydła drzwi. Są one niemal niewidoczne i nie można przez nie zajrzeć do łazienki. To rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ nie zaburza ono estetyki drzwi, a zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza.

Drzwi łazienkowe a funkcjonalność

Zgodnie z przepisami wynikającymi z prawa budowlanego, drzwi do łazienki muszą mieć co najmniej 80 cm szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy. Z doświadczenia jednak wiemy, że nie zawsze takie wymiary udaje się zachować, stąd na rynku znajdziemy również nowoczesne drzwi do łazienki o szerokości 70 cm, a nawet 60 cm.

Drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz. Nie mogą utrudniać przejścia ani stykać się z innymi elementami wyposażenia. Taki sposób otwierania drzwi ułatwia przedostanie się do wnętrza łazienki w nagłych przypadkach, np. w razie utraty przytomności przez osobę znajdującą się w łazience.

Każda łazienka powinna zapewniać swoim użytkownikom nieskrępowaną prywatność, a w tym celu montuje się w drzwiach łazienkowych zamek. Jednak, dla większego bezpieczeństwa, warto zadbać o to, aby był to tak zwany zamek z rozetą. W razie nagłej potrzeby sforsowania zamkniętych drzwi, zamek z rozetą można otworzyć od zewnątrz za pomocą śrubokręta czy zwykłej monety.

Drzwi do łazienki a design

Styl drzwi łazienkowych powinien być dopasowany zarówno do wystroju łazienki jak i przedpokoju. Czasami trzeba poświęcić całkiem sporo czasu, aby znaleźć rozwiązanie, które rzeczywiście pogodzi te dwa obszary. W łazienkach wyposażonych w okno, bardzo dobrze sprawdzają się drzwi pełne, które gwarantują większą prywatność użytkowników. Drzwi z przeszkleniem świetnie sprawdzą się natomiast w łazience, która wymaga doświetlenia.

Najlepsze drzwi do małej łazienki

Jednym z minusów małych łazienek jest brak wystarczającej ilości miejsca do przechowywania. Ciekawą propozycję rozwiązania tego problemu stanowią nowatorskie drzwi SMART. Wybrane przez nas skrzydło drzwiowe, dzięki prostemu systemowi śrub i akcesoriów, pomoże nam lepiej zorganizować przestrzeń. Wieszak na ręczniki i szlafroki, pojemniki na drobne przedmioty – umieszczone na drzwiach ułatwią utrzymanie porządku i nie będą zajmowały cennego miejsca. Kolekcja SMART to udane połączenie oryginalnego designu i funkcjonalności.

Szeroka oferta drzwi łazienkowych daje możliwość dobrania odpowiedniego modelu do każdej aranżacji. Jedyny problem, na który może natrafić każdy klient, to nadmiar rodzajów, materiałów i kolorów, co rzeczywiście często wydłuża proces podejmowania decyzji.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym