Jak dobrać najlepsze drzwi do łazienki?

Oceń artykuł:

60%
40%

Drzwi do łazienki to często temat, który pomijamy w czasie remontu, ponieważ wydaje się mało istotny i sądzimy, że to prosta sprawa. Godzinami wybieramy kafle i armaturę, kilka razy zmieniamy decyzję w tej sprawie, a o drzwiach do łazienki zwykle nie myślimy wcale. To jednak spory błąd. Już na etapie planowania trzeba bowiem dobrze zastanowić się i rozsądnie wybrać takie drzwi, które będą trwałe, bezpieczne i zagwarantują nam maksimum prywatności.

Jak dobrać najlepsze drzwi do łazienki?

Porta VECTOR Premium

Drzwi łazienkowe a wilgoć

Wybierając drzwi łazienkowe, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że to właśnie dzięki nim wilgoć nie utrzymuje się w łazience, tylko zostaje bezpiecznie odprowadzona na zewnątrz. Aby proces ten przebiegał łatwo i niezauważalnie, stosuje się różne rozwiązania, które są nieodłącznym elementem drzwi do łazienki. Jednym z nich jest kratka wentylacyjna, montowana u dołu drzwi.

Innym rozwiązaniem, zapewniającym właściwą cyrkulację powietrza, są tak zwane tuleje wentylacyjne. To okrągłe otwory, zwykle umiejscowione w dolnej części drzwi. Najczęściej są osłonięte ozdobnymi nakładkami. Drzwi wewnętrzne łazienkowe posiadają zazwyczaj jeden lub dwa rzędy takich otworów.

Porta_ Decor_kompozycja

Porta DECOR                                                                          Porta FOCUS Premium

Trzecim rozwiązaniem są specjalnie wyprofilowane podcięcia wentylacyjne. Są one umiejscowione na dolnej krawędzi drzwi, przez co tworzy się szczelina pomiędzy skrzydłem drzwi a podłogą.

Trzeba jednak wiedzieć, że tuleje i podcięcie w przypadku łazienek z piecykiem gazowym nie są rekomendowane, ponieważ nie zapewniają wystarczającej wymiany powietrza między łazienką a innymi pomieszczeniami – powierzchnia dla cyrkulacji jest zbyt mała.

Drzwi łazienkowe a funkcjonalność

Zgodnie z przepisami wynikającymi z prawa budowlanego, drzwi do łazienki muszą mieć co najmniej 80 cm szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy. Z doświadczenia jednak wiemy, że nie zawsze takie wymiary udaje się zachować, stąd na rynku znajdziemy również nowoczesne drzwi do łazienki o szerokości 70 cm, a nawet 60 cm.

Drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz. Nie mogą utrudniać przejścia ani stykać się z innymi elementami wyposażenia. Taki sposób otwierania drzwi ułatwia wejście do łazienki w nagłych przypadkach, np. w razie utraty przytomności przez osobę znajdującą się w łazience.

Każda łazienka powinna zapewniać swoim użytkownikom nieskrępowaną prywatność, a w tym celu montuje się w drzwiach łazienkowych zamek. Jednak, dla większego bezpieczeństwa, warto zadbać o to, aby nie był to standardowy zamek na klucz, lecz zamek łazienkowy z tak zwaną blokadą WC. W razie nagłej potrzeby sforsowania zamkniętych drzwi, drzwi można otworzyć od zewnątrz za pomocą śrubokręta czy zwykłej monety.

Drzwi do łazienki a design

Styl drzwi łazienkowych powinien być dopasowany zarówno do wystroju łazienki jak i całego mieszkania. Czasami trzeba poświęcić całkiem sporo czasu, aby znaleźć rozwiązanie, które rzeczywiście pogodzi te dwa obszary. Drzwi pełne, które gwarantują największą prywatność użytkowników, kiedyś wybierane były wyłącznie do łazienek wyposażonych w okno. Z kolei drzwi z matowym przeszkleniem - do łazienek, które wymagają doświetlenia. Jednak obecnie zasady te już nie obowiązują tak sztywno jak w przeszłości, gdy dostawy prądu były nieregularne. Aby design drzwi łazienkowych był spójny z pozostałymi drzwiami pokojowymi, w Katalogu Porta znajdziemy krótkie wskazówki - inspiracje, które kolekcje ze sobą łączyć, by osiągnąć najlepszy efekt końcowy.

Najlepsze drzwi do małej łazienki

Szeroka oferta drzwi łazienkowych daje możliwość dobrania odpowiedniego modelu do każdej łazienki. Małe łazienki zyskają przestronności dzięki jasnym kolorom i dobrze dobranemu oświetleniu. Takim jasnym, rozświetlającym łazienkę elementem mogą być z pewnością białe drzwi. Wybór ościeżnicy z panelem górnym to nie tylko piękne designerskie rozwiązanie, ale też dodatkowa powierzchnia odbijająca światło. Więcej  pięknych modeli drzwi znajdziesz w naszych TOP Kolekcjach.

PortaDESIRE

Porta DESIRE

Oceń artykuł:

60%
40%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym