Jak optymalnie zaaranżować małą kuchnię w bloku?

Oceń artykuł:

100%
0%

Kuchnia w bloku wiąże się zazwyczaj z niedużym metrażem. W nowym budownictwie stanowi raczej wydzielony aneks pokoju dziennego niż oddzielne pomieszczenie. Jednak w wielu mieszkaniach, w szczególności budowanych jeszcze za czasów PRL-u, właściciele mogą borykać się z problemem wąskiej i małej kuchni, której optymalne urządzenie stanowi nie lada wyzwanie.

Jak optymalnie zaaranżować małą kuchnię w bloku?

Malutka kuchnia – na co zwrócić uwagę przy jej urządzaniu?

Aranżacje małych kuchni nie muszą sprowadzać się do rezygnacji z przestrzeni na rzecz większej ilości szafek i sprzętów, czy zachowania względnej przestronności. Jeśli dobrze rozplanujesz układ mebli i dodatkowo zastosujesz kilka trików powiększających optycznie pomieszczenie, możesz uczynić kuchnię bardziej obszerną, bez rezygnacji z bogatego wyposażenia.

Stworzenie planu małej kuchni wymaga więcej czasu niż w przypadku pomieszczeń o dużym metrażu. Jak ją zaaranżować, aby była praktyczna i cieszyła świetnym wyglądem?

1.    W małej kuchni zrezygnuj z monolitycznej zabudowy

Maksymalna funkcjonalność wiąże się ze sprytnym wykorzystaniem przestrzeni. Zrezygnuj jednak z zabudowy sięgającej sufitu, nawet jeśli stanowi to wygodny sposób przechowywania – daje to klaustrofobiczny efekt staromodnej meblościanki. Zróżnicuj też kształty i układ szafek. Jednorodny rząd drzwiczek można przełamać na przykład podłużną szafką otwieraną do góry. Projekty małych kuchni powinny też uwzględnić większą liczbę szuflad i systemów wysuwanych (tzw. cargo).

Warto wiedzieć:

W malutkich kuchniach postaw na styl skandynawski, rustykalny lub minimalistyczny – jasne barwy i subtelne wykończenia rozjaśnią wnętrze.

  

2.    Wykorzystaj sprytne akcesoria

Rozmaite akcesoria pozwolą na łatwe przechowywanie naczyń i żywności. Świetnym przykładem są różnego rodzaju haczyki, na których zawiesisz łyżki wazowe czy trzepaczki. Warto zastanowić się także nad zamontowaniem piekarnika nieco wyżej, w pionie sąsiadującym z płytą kuchenną, a nie bezpośrednio pod nią. W ten sposób zdynamizujesz przestrzeń i pozbędziesz się nudy przy aranżowaniu wnętrza.

  Mała kuchnia z ciemnymi meblami i płytkami

 

3.    Malutka kuchnia i otwarte półki? Dlaczego nie!

Świetnym pomysłem na wprowadzenie odrobiny przestrzeni w małej kuchni jest wykorzystanie otwartych półek. Powiększą one optycznie wnętrze, a jednocześnie sprawią, że wszystko będziecie mieć pod ręką. To także doskonały pretekst do ekspozycji eleganckiej zastawy lub gustownych słoików i pojemników, które będą stanowić ważny, dekoracyjny element aranżacji.

Warto wiedzieć:

Podobną iluzję głębi dadzą przeszklone szafki lub drzwiczki ze szkła mlecznego – to niezwykle modny sposób na wprowadzenie nutki stylu nowoczesnego w kuchni. Rozjaśniają i nie przytłaczają wnętrza oraz optycznie powiększają pomieszczenie.

 

  Mała kuchnia w bloku otwarta na salon

4.    Nie zapomnij o drzwiach

Jakie powinieneś wybrać drzwi, jeżeli chcesz ciekawie zaaranżować małą kuchnię w bloku? W tym przypadku sprawdzą się:

  • Porta Verte HOME model G.4 – łączące prostotę bieli z mlecznymi szybami, które pozwalają na rozświetlenie wnętrza i jego optyczne powiększenie;

Porta Verte HOME_model D7_kolor_szary

Porta Verte HOME

  • Porta FOCUS Premium model 4.A – z pionowym przeszkleniem, dodającym kilka centymetrów wysokości pomieszczeniu;

Porta FOCUS Premium_model_4.A_szyba_czarna

Porta FOCUS Premium

  • Porta HIDE model 1.1 – umożliwiające ukrycie ościeżnicy i wykończenie ściany tak, aby była w kolorze skrzydła.

  Porta HIDE drzwi przesuwne białe

Porta HIDE

Pamiętaj o tym, że sprzęt AGD oraz szafki należy umieścić w pewnej odległości od wejścia i drzwi, a samo skrzydło oraz ościeżnica powinny stworzyć harmonijną całość z resztą mieszkania. Te o ciemnej barwie i sprawiających wrażenie masywnych zarezerwuj dla większych pomieszczeń – małej kuchni nadadzą wrażenia ciężkości i ciasnoty.

Malutka kuchnia w bloku – pamiętaj o planie zabudowy

Umeblowanie pomieszczenia w kształcie kwadratu, w przeciwieństwie do wąskiego i długiego wnętrza, sprawia mniej trudności. Wówczas warto zaplanować zabudowę w kształcie litery L, co automatycznie da poczucie przestronności. Pamiętaj o wydzieleniu stref – to niezwykle ważne przy aranżowaniu małej kuchni. Zastanów się nad tym, w którym miejscu będziesz przygotowywać posiłki oraz gotować, a gdzie przechowywać świeże zioła i inne akcesoria. To ułatwi zorganizowanie niewielkiej przestrzeni!

Jeżeli Twoja kuchnia jest otwarta na salon, weź pod uwagę stworzenie tzw. półwyspu – zyskasz oryginalną ściankę działową, ale także blat do spożywania posiłków czy domowy barek. To świetny pomysł dla osób, które planują zrezygnować w mieszkaniu ze stołu i krzeseł.

Zapamiętaj:

Jeżeli brakuje Ci pomysłu na aranżację małej kuchni w bloku, warto zasięgnąć porady specjalistów – architektów wnętrz lub osób, które na co dzień zajmują się projektowaniem mebli na wymiar.

 

  

 

 Barwa w małej kuchni ma znaczenie

Aranżacja malutkiej kuchni, oprócz rozplanowania kształtu zabudowy, powinna uwzględniać także kolorystykę. Jasne barwy w naturalny sposób rozświetlą pomieszczenie i optycznie je powiększą. Nawet najmniejsze pomieszczenie urządzone niemal w całości na biało, beżowo lub szaro wyda się większe i – wbrew pozorom – wcale nie będzie nudne. Wystarczy, że przy wykończeniu wnętrza wykorzystasz np. jasnobrązowy blat, grafitową płytę lub czarne, metalowe dodatki.

Warto także zróżnicować faktury: matowe meble będą kontrastować z błyszczącymi płytkami, a połyskliwa zabudowa z drewnianą podłogą. W ostatnich latach bardzo popularne stały się białe, fazowane płytki ceramiczne w kształcie cegiełek. Przypominają one elementy używane w starych piecach kaflowych, a w minimalistycznym wnętrzu prezentują się nadzwyczaj atrakcyjnie, łącząc tradycję i nowoczesność.

Pamiętaj o tym, że jasne kuchnie w zabudowie nie są trudne w utrzymaniu czystości. Gładkie powierzchnie czyści się błyskawicznie, a dzięki jasnemu kolorowi szybciej zauważycie zabrudzenia, co ułatwia sprzątanie. W ten sposób nie dopuścisz do nadmiernego gromadzenia się brudu.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym