Smart dom - czy to ma sens?

Oceń artykuł:

0%
0%
Otacza nas coraz więcej „inteligentnych” maszyn. Smartfony z inteligentnymi asystentami pomagają nam planować dzień i robić rezerwacje, inteligentny monitoring miejski sam wykrywa przestępstwa i wykroczenia, a inteligentne łyżki analizują skład jedzenia. Inteligentne są też domy. Pomagają oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu, gaszą światła, gdy domownicy wychodzą na spacer, i włączają muzykę, gdy wracają do domu. Czy jednak inteligentne domy mają w ogóle sens, czy też są to tylko wymyślne gadżety?
Smart dom - czy to ma sens?

Trzeba zacząć od tego, że dom domowi nierówny. Instalowanie inteligentnych systemów po wykończeniu budynku mija się z celem, podobnie jak próba stworzenia inteligentnego mieszkania w bloku (kontrola ograniczona jest wtedy w zasadzie tylko do sterowania oświetleniem). Budowa inteligentnych systemów powinna towarzyszyć budowie domu – tylko wtedy można odpowiednio zainstalować i zintegrować systemy kontroli.

Stworzenie inteligentnego domu dzieli się na dwa etapy. Pierwszym jest instalacja systemów, natomiast drugim – ich zaprogramowanie, czyli automatyzacja zgodnie z wymaganiami i oczekiwaniami domowników.

Dom pełen światła i ciepła

Podstawowymi składnikami inteligentnego domu są systemy kontroli oświetlenia i rolet antywłamaniowych oraz ogrzewania i klimatyzacji. Pozwala to na oszczędzanie energii do oświetlenia domu i gazu (lub innego surowca) potrzebnego do jego ogrzania. W praktyce wygląda to tak, że system dzięki czujnikom oświetlenia oraz danym pogodowym może ocenić, czy wystarczająco dużo światła wpada do domu z zewnątrz. Wtedy automatycznie otwiera on rolety i wyłącza światło.

iStock-579164248

Podobnie jest z ogrzewaniem i chłodzeniem domu. Jeśli ciepło można uzyskać z promieni słonecznych, to rolety są odsłaniane, a wewnętrzne ogrzewanie zmniejszane. Natomiast latem, zasłaniając rolety, można ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń i tym samym zaoszczędzić na klimatyzacji.

Dom bezpieczny

Wyjeżdżając na wakacje, można ustawić system tak, aby symulował czyjąś obecność w domu, np. każdego dnia włączał światła i muzykę.

Oprócz systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (ang. HVAC - heating, ventilation, air conditioning) popularnością cieszy się kontrola bezpieczeństwa. Są to połączone z systemem alarmowym i monitoringiem systemy oświetlenia, kontroli drzwi i okien, a nawet audio i wideo. Odpowiednio zainstalowany system można tak zaprogramować, aby po wyjściu domowników zamknął wszystkie drzwi i okna oraz włączył alarm. Wyjeżdżając na wakacje, można też ustawić system tak, aby symulował czyjąś obecność w domu (np. każdego dnia wieczorem włączał światła i muzykę). Dodatkowo, jeśli system wykryje włamanie, może zacząć migać światłami i przez głośniki nadawać głośny komunikat tak, aby wystraszyć włamywacza, wzbudzić zainteresowanie sąsiadów czy wreszcie ułatwić ochronie szybsze odnalezienie domu.

Dom komfortowy w obsłudze

Dużym zainteresowaniem cieszą się też systemy zarządzania sprzętem AGD oraz obsługi domu (choćby automatyczne podlewanie ogrodu czy system kontrolujący audio i wideo). Jak mówi Jakub Rogalski z firmy Vitrea, która zajmuje się instalacją inteligentnych systemów, mają one sens tylko wtedy, gdy są ze sobą zintegrowane i można je obsługiwać z poziomu jednej aplikacji. Jeśli wszystko działa tak, jak powinno, można zaprogramować wiele ułatwień, np. jednym przyciskiem włączyć tryb kinowy. Wówczas dom sam włączy kino domowe, przygasi światła w pokoju, w pozostałych pomieszczeniach je wyłączy, podniesie o kilka stopni temperaturę, a na końcu zablokuje drzwi wejściowe.

Dom spełniający zachcianki

- Prawidłowo działający inteligentny dom to nie tylko oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu i klimatyzacji, ale też komfort na co dzień – mówi Jakub Rogalski. – Chociaż trzeba pamiętać, że nie mamy jeszcze technologii rodem z filmów science fiction i inteligentny dom to po prostu automatyzacja poszczególnych zadań, a nie świadomy byt. Jak mówi Rogalski, klienci nie zawsze zdają sobie z tego sprawę i chcą rzeczy niemożliwych lub takich, które z czasem okazują się zupełnie niepraktyczne. Tak było np. z inwestorem, który zażyczył sobie, aby system audio automatycznie grał losowo wybraną piosenkę po jego powrocie do domu. Wszystko było w porządku do czasu, gdy wrócił z imprezy o godz. 3 rano i w całym domu rozległy się dźwięki „Highway to Hell“ AC/DC, budząc pozostałych domowników.

Powyższe przykłady pokazują, że odpowiednio zaprojektowany i zautomatyzowany inteligentny dom ma sens. Chociaż oszczędności płynące z inteligentnych systemów zwrócą się dopiero po kilkunastu latach, sam komfort i wygoda mieszkania w takim domu wydają się wyjątkowo atrakcyjne dla kogoś, kto może sobie na to pozwolić.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym