Jak modnie urządzić nowoczesny loft? Krótki poradnik

Oceń artykuł:

0%
0%
Krótki przegląd pism wnętrzarskich w połączeniu z obserwacją aranżacyjnych trendów w mieszkaniach bohaterów najpopularniejszych ostatnio seriali musi skończyć się prostą konkluzją. Od kilku lat w Polsce i na świecie panuje prawdziwa moda na lofty i wciąż zyskują one na popularności. Przestronne pofabryczne lokale oraz mniejsze mieszkania urządzone w tym stylu śnią się po nocach miłośnikom nowoczesnych, designerskich, a przy tym praktycznych aranżacji. Trzeba jednak pamiętać, że wnętrza stylizowane na lofty – choć ich twórcy dążą do efektu artystycznego nieładu czy wręcz nonszalancji – rządzą się swoimi prawami… Dobór kolorów, mebli, drzwi i dodatków do takiego mieszkania okazuje się trudniejszy niż mogłoby się wydawać.
Jak modnie urządzić nowoczesny loft? Krótki poradnik

Czym są lofty?

Choć dosłowne tłumaczenie słowa loft z języka angielskiego – a więc „poddasze” czy „strych” - może nie brzmieć zbyt zachęcająco, słowo to nieco zmienia wydźwięk w nowoczesnym języku aranżacji wnętrz. Loft to bowiem w takim rozumieniu określenie mieszkań znajdujących się w budynkach pofabrycznych, dawnych pomieszczeniach przemysłowych i magazynach, często – rzecz jasna – na poddaszu. Surowy, industrialny styl jest tu zatem jak najbardziej prawidłowym skojarzeniem. Moda na aranżację wnętrz w takim stylu miała swoje początki w latach 70. ubiegłego wieku, dziś natomiast przeżywa ponowny rozkwit. Obecnie możemy mówić o dwóch typach loftów - wersje hard i soft.

Hard lofty to kompleksy mieszkalne, które powstały w istniejących już budynkach przemysłowych (starych magazynach, fabrykach, browarach). Ich główne cechy charakterystyczne to duże, otwarte przestrzenie z przewagą szkła, stali i kamienia, wysokie sufity i wielkie okna. Jak można się jednak domyślić, liczba takich obiektów jest z natury rzeczy ograniczona, a co za tym idzie popyt na nie jest bardzo wysoki… Jak mawia przysłowie, dla chcącego nic trudnego - deweloperzy wykorzystali więc ten trend i zaczęli wznosić budynki mieszkalne stylizowane na surowe, postindustrialne przestrzenie. Zagospodarowane w takich okolicznościach mieszkania to właśnie soft lofty.

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

To zadanie stosunkowo proste, choć z pewnością wymagające namysłu i sporej dozy kreatywności. Aranżacja wnętrz w pofabrycznych budynkach utrzymanych w postprzemysłowym klimacie ze względu na cechy charakterystyczne takich pomieszczeń – wysokie sufity, okna, przestrzenie – nie powinna przysporzyć większych problemów. Mieszkanie w stylu loft można jednak wykreować nawet w bloku czy w domu jednorodzinnym. Jak się do tego zabrać?

Wszystkie lofty mają pewne wspólne cechy charakterystyczne, które należy uwzględnić podczas projektowania wnętrza. Kwestią fundamentalną są przestrzenie – mieszkanie musi sprawiać wrażenie otwartego. Równie istotne wydaje się wrażenie surowości wnętrz. Można je osiągnąć za pomocą prostych, acz dobrze przemyślanych środków: przez odpowiednie wykończenie ścian, świadome wykorzystanie elementów instalacji czy wprowadzenie elementów ze szkła, metalu i naturalnych materiałów. Potrzebujesz konkretnego przykładu, by to sobie zwizualizować? Bardzo proszę – meble z palet i metalowych krat sprawdzą się w lofcie znakomicie. Efekt końcowy warto podkreślić poprzez „fabryczne” oświetlenie

Jeśli planujesz zaaranżować swoje cztery kąty w stylu loftowym pamiętaj o:

  • wysokich sufitach
  • dużych, niestandardowych oknach
  • otwartych przestrzeniach
  • surowości
  • widocznych instalacjach
  • elementach ze szkła, stali i drewna

Jakie drzwi wybrać do loftu?

Wbrew pozorom wybór drzwi wewnętrznych i zewnętrznych często sprawia wiele trudności podczas urządzania mieszkania. Warto mieć na uwadze fakt, że skrzydła wewnętrzne powinny być harmonijnie wkomponowane w całą aranżację. W surowych pomieszczeniach, jak bez wątpienia można określić lofty, najlepiej postawić na prostotę. Jeśli ściany loftu są białe, a w samym wnętrzu znajduje się wiele elementów wykonanych z naturalnych materiałów, warto zastanowić się nad kolorami imitującymi różne rodzaje drewna. Gdy natomiast całe wnętrze jest ciemne, dobrze będzie rozjaśnić je, wybierając skrzydła w odcieniu czystej bieli.

W ofercie PORTA DRZWI znajdziesz całą gamę modeli i kolorów drzwi, które doskonale sprawdzą się w loftowych wnętrzach. Zwróć szczególną uwagę na kolekcje takie jak: Porta LEVEL, Porta DESIRE, Porta BALANCE oraz Natura KONCEPT. Zapraszamy - nie daj swoim wymarzonym drzwiom czekać na siebie zbyt długo!

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym