Jak modnie urządzić nowoczesny loft? Krótki poradnik

Oceń artykuł:

100%
0%

Krótki przegląd pism wnętrzarskich w połączeniu z obserwacją aranżacyjnych trendów w mieszkaniach bohaterów najpopularniejszych ostatnio seriali musi skończyć się prostą konkluzją. Od kilku lat w Polsce i na świecie panuje prawdziwa moda na lofty i wciąż zyskują one na popularności. Przestronne pofabryczne lokale oraz mniejsze mieszkania urządzone w tym stylu śnią się po nocach miłośnikom nowoczesnych, designerskich, a przy tym praktycznych aranżacji. Trzeba jednak pamiętać, że wnętrza stylizowane na lofty – choć ich twórcy dążą do efektu artystycznego nieładu czy wręcz nonszalancji – rządzą się swoimi prawami… Dobór kolorów, mebli, drzwi i dodatków do takiego mieszkania okazuje się trudniejszy niż mogłoby się wydawać.

Jak modnie urządzić nowoczesny loft? Krótki poradnik

Czym są lofty?

Choć dosłowne tłumaczenie słowa loft z języka angielskiego – a więc „poddasze” czy „strych” - może nie brzmieć zbyt zachęcająco, słowo to nieco zmienia wydźwięk w nowoczesnym języku aranżacji wnętrz. Loft to bowiem w takim rozumieniu określenie mieszkań znajdujących się w budynkach pofabrycznych, dawnych pomieszczeniach przemysłowych i magazynach, często – rzecz jasna – na poddaszu. Surowy, industrialny styl jest tu zatem jak najbardziej prawidłowym skojarzeniem. Moda na aranżację wnętrz w takim stylu miała swoje początki w latach 70. ubiegłego wieku, dziś natomiast przeżywa ponowny rozkwit. Obecnie możemy mówić o dwóch typach loftów - wersje hard i soft.

Hard lofty to kompleksy mieszkalne, które powstały w budynkach przemysłowych (starych magazynach, fabrykach, browarach). Ich główne cechy charakterystyczne to duże, otwarte przestrzenie z przewagą szkła, stali i kamienia, wysokie sufity i wielkie okna. Jak można się jednak domyślić, liczba takich obiektów jest z natury rzeczy ograniczona, a co za tym idzie popyt na nie jest bardzo wysoki… Jak mawia przysłowie, „dla chcącego nic trudnego” - deweloperzy wykorzystali więc ten trend i zaczęli wznosić budynki mieszkalne stylizowane na surowe, postindustrialne przestrzenie. Zagospodarowane w takich okolicznościach mieszkania to właśnie soft lofty.

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

To zadanie stosunkowo proste, choć z pewnością wymagające namysłu i sporej dozy kreatywności. Aranżacja wnętrz w pofabrycznych budynkach utrzymanych w postprzemysłowym klimacie ze względu na cechy charakterystyczne takich pomieszczeń – wysokie sufity, okna, przestrzenie – nie powinna przysporzyć większych problemów. Mieszkanie w stylu loft można jednak wykreować nawet w bloku czy w domu jednorodzinnym. Jak się do tego zabrać?

Wszystkie lofty mają pewne wspólne cechy charakterystyczne, które należy uwzględnić podczas projektowania wnętrza. Kwestią fundamentalną są przestrzenie – mieszkanie musi sprawiać wrażenie otwartego. Równie istotne wydaje się wrażenie surowości wnętrz. Można je osiągnąć za pomocą prostych, acz dobrze przemyślanych środków: przez odpowiednie wykończenie ścian, świadome wykorzystanie elementów instalacji czy wprowadzenie elementów ze szkła, metalu i naturalnych materiałów. Potrzebujesz konkretnego przykładu, by to sobie zwizualizować? Bardzo proszę – meble z palet i metalowych krat sprawdzą się w lofcie znakomicie. Efekt końcowy warto podkreślić poprzez „fabryczne” oświetlenie.

Mieszkanie w stylu loftowym – meble

W mieszkaniach w stylu loftowym, dużą rolę odgrywają meble. Jeśli zależy Ci na spektakularnym efekcie WOW, postaw na przewrotne rozwiązanie, czyli meble o minimalistycznym, niemal surowym designie. Ich prostota pięknie koresponduje z czerwienią cegły na ścianach i umiejętnie wyeksponowanymi elementami instalacji elektrycznej, takimi jak swobodnie zwisające żarówki, dające ciepłe, nastrojowe światło.

W salonie postaw na dużą, tapicerowaną kanapę w kolorze szarym, która stworzy ciekawą kompozycję z zastosowanym we wnętrzu betonem architektonicznym. Ciekawym akcentem kolorystycznym może być kilka poduszek w soczyście nasyconych odcieniach. Nie zapomnij również o minimalistycznym stoliku, najlepiej z naturalnego drewna lub pomalowanego na czarno metalu ze szklanym blatem, który będzie rewelacyjnym kontrapunktem dla ciepłej i przytulnej kanapy. Jeśli chcesz stworzyć harmonijną całość, pamiętaj o tym, by w podobnej stylistyce utrzymane były również pozostałe meble – komoda, biblioteczka na książki itd.

Styl loftowy możesz z łatwością wykorzystać również przenieść do swojej kuchni. Postaw w niej na proste, czarne szafki z metalowymi uchwytami oraz szarym blatem, na ścianie ładnie wyeksponuj czerwoną cegłę a na suficie – surowy beton. Całość dopełnij dużymi, metalowymi lampami zwisającymi nad częścią roboczą oraz kilkoma roślinami, które ocieplą wnętrze.

W części jadalnianej postaw duży, metalowy stół o prostej bryle, najlepiej z drewnianym lub kamiennym blatem, a także kilka krzeseł – dobrze sprawdzą się modele czarne, szare lub grafitowe, wzniesione na metalowych nóżkach.

Warto pamiętać, że pomieszczenie nie musi mieć podwyższonych sufitów i wielkich, niestandardowych okien, aby mieć loftowy charakter!

Wystarczy, abyś pamiętał o tych poniższych punktach, gdy planujesz zaaranżować swoje cztery kąty w stylu loft:

  • otwartych przestrzeniach
  • surowości
  • widocznych instalacjach
  • elementach ze szkła, stali i drewna

Jakie drzwi wybrać do mieszkania w stylu loft?

Wbrew pozorom wybór drzwi wewnętrznych często sprawia wiele trudności podczas urządzania mieszkania. Warto mieć na uwadze fakt, że skrzydła wewnętrzne powinny być harmonijnie wkomponowane w całą aranżację. W surowych pomieszczeniach, jak bez wątpienia można określić lofty, najlepiej postawić na prostotę. Jeśli ściany loftu są białe, a w samym wnętrzu znajduje się wiele elementów wykonanych z naturalnych materiałów, warto zastanowić się nad kolorami imitującymi różne rodzaje drewna. Gdy natomiast całe wnętrze jest ciemne, dobrze będzie rozjaśnić je, wybierając skrzydła w odcieniu czystej bieli.

W ofercie PORTA DRZWI znajdziesz całą gamę modeli i kolorów drzwi loftowych, które doskonale sprawdzą się w tego typu wnętrzach. Zwróć szczególną uwagę na kolekcje takie jak:

Zapraszamy - nie daj swoim wymarzonym drzwiom czekać na siebie zbyt długo!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym