Wybór zawiasów i klamek do drzwi oraz ich montaż – jak się do tego zabrać?

Oceń artykuł:

83%
18%

Klamki do drzwi i zawiasy do drzwi to elementy, o których kupujący często nie myśli w momencie poszukiwania odpowiednich drzwi do swego domu. Najczęściej nieświadomie pomija się ten temat, a przecież ma on fundamentalne znaczenie dla ogólnego wrażenia, jakie drzwi będą robić na domownikach i gościach każdego dnia.

Wybór zawiasów i klamek do drzwi oraz ich montaż – jak się do tego zabrać? Porta VECTOR Premium

Dobrze wiemy, jak ważną rolę odgrywają dodatki do codziennego czy wieczorowego stroju. Potrafią wydobyć z niego to, co najpiękniejsze, potrafią nawet nadać styl. To samo można powiedzieć o elementach dekoracyjnych w mieszkaniu i to też odnosi się do drzwi. To właśnie klamki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych oraz odpowiednio dobrane zawiasy do drzwi pełnią funkcję biżuterii dla drzwi. Zatem wybierając właściwe drzwi, od razu trzeba myśleć o odpowiednich dodatkach: o klamkach, zawiasach, zamkach i szyldach, ponieważ muszą one tworzyć harmonijną całość.

Bez względu na to, do jakiego rodzaju drzwi należy dobrać klamkę, nie wolno zbagatelizować pewnych reguł. Podstawową zasadą jest dobór klamki pod względem wielkości. Do delikatnych drzwi dobieramy klamki o subtelnych rozmiarach i kształtach. Z kolei, gdy drzwi są masywne, to i klamka do drzwi oraz zawiasy powinny być solidne, a ich wymiary mogą być całkiem spore. Wystarczy przyjrzeć się chociażby kolekcji drzwi PORTA HARMONY, a od razu zauważymy, że tu świetnie sprawdzą się klamki stylizowane, ale delikatne, tak jak subtelny bywa rustykalny i skandynawski styl. Jeśli popatrzymy na drzwi PORTA DESIRE, natychmiast dojdziemy do wniosku, że to nowoczesny design, który wymaga także prostych, nawet nieco ostrych kształtów klamek i zawiasów.

0425-klamki-002 v2 Modele klamek od lewej: Accent, Elegant, Next, Office.

skorzystaj z konfiguratora drzwi PORTA

Zarówno klamki do drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych, muszą odpowiadać stylowi drzwi oraz wnętrza, do którego te drzwi prowadzą. Jeśli nowoczesne drzwi, o prostej formie i minimalistycznych metalowych elementach dekoracyjnych, wyposażone zostaną w rzeźbioną klamkę, to efekt będzie piorunujący, ale niestety w tym złym znaczeniu. Do nowoczesnych drzwi dobierać należy klamki w nowoczesnym wydaniu. Klamki do drzwi drewnianych, wykonanych w stylu rustykalnym, często z wyszukanymi zdobieniami, mogą mieć ciekawe kształty rodem z poprzednich epok czy też przypominać wiejskie klimaty.

Klamki i zawiasy do drzwi

Oprócz stylu i ogólnej estetyki szczególną funkcjonalnością muszą cechować się klamki do drzwi zewnętrznych. Wchodząc do domu czy mieszkania, często wnosimy zakupy lub inne przedmioty, więc klamka musi być łatwa w obsłudze. Najlepsze są klamki z uchwytem poziomym, o lekko zaokrąglonym kształcie. Jeśli zamiast klamki ma być gałka, to warto wybrać tę o owalnym kształcie, bo znacznie łatwiej nią manewrować niż tą o ostrych krawędziach. Przy wyborze klamki i zawiasów do drzwi zewnętrznych należy zwrócić uwagę, aby były one wykonane w jednakowym stylu. Wówczas tworzą doskonały komplet, który zdobi drzwi, a nie szpeci.

PortaVECTOR_E_biale_klamkaACCENT_OK Porta VECTOR Premium / klamka ACCENT

Klamki do drzwi wewnętrznych muszą być pieczołowicie dobrane nie tylko do samych drzwi, ale także do stylu pomieszczeń, w których będą się znajdować. Mogą być proste, a wręcz ascetyczne i wówczas będą się idealnie prezentować w duecie z nowoczesnymi drzwiami. Te zdobione, nawet kryształkami czy bursztynem, pięknie zaprezentują się w klasycznych wnętrzach. Z kolei w pokojach dziecięcych nowoczesne, lekkie drzwi świetnie uzupełniają klamki i zawiasy w zdecydowanych kolorach, które współgrają z wesołymi barwami panującymi w królestwie maluchów.

Jak zamontować klamkę do drzwi?

Montaż klamki do drzwi może przeprowadzić każdy. Zacząć należy od nasmarowania niewielką ilością oleju maszynowego wszystkich elementów wewnętrznych klamki. Potem wkłada się kwadratowy trzpień do zamka i ustawia go w równych odległościach po obu stronach skrzydła drzwi. Następnie z jednej strony wsuwa się klamkę i mocuje się szyldy za pomocą śrub przelotowych. Jeśli montowana jest klamka w drzwiach zewnętrznych, to śrubę dokręca się od strony pomieszczenia, a nie od zewnątrz. Pozostaje tylko dokręcić kluczem imbusowym śrubę, która znajduje się u dołu lub z boku klamki, a następnie w ten sam sposób zamontować klamkę z drugiej strony.

Oceń artykuł:

83%
18%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym