Idealne drzwi do łazienki - jak wybrać?

Oceń artykuł:

100%
0%
Łazienka to dla wielu z nas miejsce święte – świątynia prywatności, relaksu, ciszy i spokoju. Długi ciepły prysznic czy kąpiel z pachnącą pianą to znane i lubiane sposoby na wieczorny lub weekendowy relaks. By jednak pomieszczenie to mogło służyć zgodnie z przeznaczeniem i tak, jak sobie wymarzyliśmy, już na etapie aranżacji wnętrza trzeba wziąć pod uwagę kilka często pomijanych czynników. Wybierając drzwi do łazienki, powinno się przede wszystkim pamiętać, że obok zapewnienia prywatności mają też inną, niezwykle ważną funkcję. Drzwi łazienkowe sprawiają, że wilgoć nie jest zatrzymywana w łazience, ale od razu ucieka do innego pomieszczenia. Dzięki skrzydłom z odpowiednim rodzajem wentylacji ściany i sufity nie będą narażone na nadmierne działanie wilgotnego powietrza.
Idealne drzwi do łazienki - jak wybrać?

Jakie drzwi do łazienki będą najlepsze?

Wybierając drzwi łazienkowe, trzeba dokładnie przyjrzeć się kilku ważnym parametrom technicznym. Po pierwsze, drzwi do łazienki powinny mieć odpowiednie wymiary. Co to oznacza? Ich szerokość powinna wynosić co najmniej 80 cm (a więc będzie to rozmiar rozmiar 80), a wysokość 2 m.

Po drugie, należy pamiętać, że nie mogą otwierać się do wewnątrz – w przeciwnym razie będą mało funkcjonalne i skutecznie utrudnią codzienne funkcjonowanie. Co więcej, drzwi łazienkowe otwierające się na zewnątrz ułatwiają dostanie się do wnętrza pomieszczenia w sytuacjach wyjątkowych, np. gdy ktoś będący w środku straci przytomność. Dla bezpieczeństwa własnego i bliskich warto wziąć tę kwestię pod uwagę.

By dodatkowo zabezpieczyć się na okoliczność nieszczęśliwego wypadku, dobrze będzie zamontować w drzwiach łazienkowych zamek z rozetą, który w razie potrzeby pozwala łatwo otworzyć drzwi od zewnątrz (np. za pomocą śrubokrętu czy zwykłej monety).

023 Porta FOCUS

Drzwi łazienkowe – wentylacja przede wszystkim

Wszystkie wspomniane do tej pory parametry i akcesoria są, jak się wydaje, najważniejsze, jeśli chodzi o drzwi łazienkowe. Białe, brązowe czy kolorowe, nowoczesne czy klasyczne – to już kwestia gustu. Bez względu jednak na to, na jaki design się zdecydujesz, musisz pamiętać o sprawie kluczowej.

Drzwi do łazienki muszą zapewniać jak najbardziej swobodną cyrkulację powietrza między łazienką a pozostałymi pomieszczeniami. Jak słusznie się domyślasz, istnieją różne rozwiązania, dzięki którym można zapewnić wentylację drzwi łazienkowych.

Najczęściej montuje się kratkę wentylacyjną – to w pewnym sensie rozwiązanie klasyczne, obecne w stolarce budowlanej od wielu lat. Sprawdza się dobrze, ale warto też rozważyć inne opcje.

Dość skutecznym sposobem zapewnienia przepływu powietrza między łazienką a resztą domu jest wykorzystanie tulei wentylacyjnych. To tajemnicze określenie oznacza ni mniej, ni więcej jak tylko okrągłe otwory w dolnej części drzwi.

Najczęściej osłonięte są ozdobnymi nakładkami, które można dopasować do ogólnego designu skrzydła. Drzwi łazienkowe mogą być wyposażone w jeden rząd lub dwa rzędy tulei. Pamiętaj jednak, że tuleje dają stosunkowo małą powierzchnię wymiany powietrza.

024 Porta DECOR

Kolejne z rozwiązań nie wymaga interwencji w samą płaszczyznę skrzydła. Oprócz kratek wentylacyjnych i tulei często stosuje się także bowiem tzw. podcięcie wentylacyjne. Co to takiego? Na spodzie drzwi wycina się otwór w taki sposób, że powstaje szczelina między podłogą a skrzydłem. Zazwyczaj daje ono dość dobre rezultaty.

Rozwiązaniem innowacyjnym i ze względu na swą funkcjonalność zyskującym na popularności okazują się szczeliny wentylacyjne. Jak to działa? Szczeliny wentylacyjne rozciągają się na 80% szerokości skrzydła. Są specjalnie wyprofilowane, dlatego w porównaniu do kratek, tulei i podcięć są niemal niewidoczne.

Czy takie szczeliny nie wpływają negatywnie na intymny charakter pomieszczenia, jakim jest łazienka? W żadnym wypadku: nie można bowiem zajrzeć przez nie do wnętrza łazienki. Aktualnie w ofercie PORTA DRZWI takie szczeliny dostępne są w modelach CORDOBA, MADRYT, SEVILLA i TOLEDO.

Jak sam widzisz, wybór drzwi do łazienki okazuje się kluczowy dla późniejszego komfortu korzystania z niej. Zastanów się dobrze, które rozwiązanie najbardziej Ci odpowiada. W razie wątpliwości eksperci PORTA DRZWI są zawsze do Twojej dyspozycji – nie bój się zadawać pytań!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym