Porta zaprasza na Transatlantyk Festival w Poznaniu

Oceń artykuł:

100%
0%
W Poznaniu właśnie rozpoczęło się święto wszystkich miłośników kina, muzyki, dobrej zabawy i intelektualnej rozrywki. TRANSATLANTYK FESTIVAL to autorski projekt Jana A.P. Kaczmarka. To festiwal idei – otwarty i lokalny, który stanowi swoistą artystyczną platformę do rozmów o najważniejszych problemach i wyzwaniach współczesnego świata. Od samego początku jego filarami są znakomite filmy, najlepsza muzyka oraz inspirujące wydarzenia edukacyjne.
Porta zaprasza na Transatlantyk Festival w Poznaniu

Festiwal uważam za otwarty!

Osiem festiwalowych dni rozpoczęła w tym roku uroczysta SUPERB Evening Gala Otwarcia, która odbyła się 7 sierpnia w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Gospodarzem wieczoru był tym razem Marcin Prokop, zaś pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zagrał Transatlantyk Symphony Orchestra. 

Publiczność usłyszała - po raz pierwszy w Polsce! - koncertowe wykonanie utworu Jana A.P. Kaczmarka – „Interlude”. W trakcie koncertu złożono także hołd Jamesowi Hornerowi, tragicznie zmarłemu kompozytorowi muzyki filmowej, zdobywcy Oscara® i twórcy ścieżek dźwiękowych do ponad 100 filmów. 

Transatlantyk Festival – co w programie piszczy?

Transatlantyk od samego początku zapewnia festiwalowej publiczności szeroki dostęp do ambitnej kultury. Podczas jubileuszowej edycji widzowie mają zapewniony bezpłatny wstęp na seanse w ramach sekcji EKO i Dziecięcy Klub Filmowy w Mutlikinie 51 oraz Kino Trzeciego Wieku w Kinie Rialto. Darmowe wejściówki na wymienione sekcje można będzie odbierać w kasach obu kin od g. 15:00 w dniu poprzedzającym seans, a także w dniu projekcji. 

Bogaty program Edukacja & Inspiracje skierowany jest natomiast do tych gości festiwalu, którym nie wystarczają same pokazy filmowe. W tym roku organizatorzy zapraszają zarówno profesjonalistów, jak i amatorów na szereg Master Classes i warsztatów, które poprowadzą uznani polscy i zagraniczni twórcy.

Znaleźli się wśród nich m.in. aktor Joe Pantoliano, scenarzysta i reżyser Shem Bitterman, scenograf i dekorator Waldemar Kalinowski, reżyser Maciej Bochniak, charakteryzator Shaune Harrison, kompozytor Curt Sobel, reżyser Simon Curtis czy operator Radek Ładczuk. 

Nie zabraknie także otwartych dla wszystkich chętnych paneli dyskusyjnych i spotkań, w których wezmą udział gwiazdy tegorocznego festiwalu – Joe Pantoliano i Joanną Kulig. Podobnie jak w latach ubiegłych przygotowano specjalne warsztaty dla osób niewidomych i niedowidzących, a także zajęcia kreatywne dla dzieci (z animacji poklatkowej i scenografii filmowej) i młodzieży (4-dniowe warsztaty tworzenia etiudy filmowej). 

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu odbędą się również Talking Pianos – prowadzone przez dziennikarza muzycznego Tima Burdena spotkania z kompozytorami Johnem Debney’em i Curtem Sobelem. Nie zabraknie też rozmów przy kawie z mistrzami sztuki filmowej oraz Q&A – spotkań z twórcami i ekspertami po projekcjach filmów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia programu edukacyjnego jest całkowicie bezpłatny. Na Master Classes i warsztaty trzeba się jednak zapisać za pośrednictwem strony internetowej festiwalu. Program i dokładne informacje o festiwalu są dostępne pod linkiem: www.transatlantyk.org/.

Łóżkoteka – ukłon w stronę leniuchów

Jedną z największych atrakcji festiwalu Transatlantyk okazuje się Łóżkoteka, w ramach której do 14 sierpnia można obejrzeć mnóstwo filmów, posłuchać muzyki, dobrze zjeść, bawić się i uczestniczyć w ciekawych dyskusjach... leżąc w łóżku.

„Łóżkoteka” to nowatorski koncept skierowany do wszystkich tych, którzy lubią spędzać wolny czas leżąc. Na Placu Wolności ustawiono 50 łóżek z baldachimami i ekranami, gdzie uczestnicy festiwalu mogą się wygodnie położyć i zrelaksować. Dla festiwalowej publiczności przygotowano wiele „łóżkowych” niespodzianek.

Głównym punktem programu będzie projekcja 38 filmów Kina Łóżkowego. Wśród nich znajdą się takie produkcje jak: „Juno”, „Clerks”, „Czarny łabędź”, „Diabeł ubiera się u Prady” i inne. Ale w łóżku będzie można robić o wiele więcej... PORTA DRZWI zaprasza na łóżkowe wykłady w ramach jednego z filarów festiwalu - Edukacja&Inspiracje.

Prelekcje poprowadzą wykładowcy Uniwersytetu SWPS i Collegium Da Vinci, znani dziennikarze, blogerzy, projektanci, specjaliści ds. komunikacji, kulturoznawcy, seksuolodzy i psychologowie. Wśród nich znajdą się m.in.: dziennikarz muzyczny Piotr Metz, krytyk filmowy Wiesław Kot, dziennikarz TVN Jarosław Kuźniar, prof. Mirosław Filiciak – medioznawca i redaktor kwartalnika „Kultura Popularna”, historyk sztuki Katarzyna Andrzejczyk-Briks, bloger Andrzej Tucholski oraz seksuolodzy Katarzyna Waszyńska i Robert Kowalczyk. 

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym