Jak chronić drzwi przed wilgocią?

Oceń artykuł:

80%
20%

Wilgoć negatywnie wpływa na kondycję drzwi. Zawilgocone drzwi mogą puchnąć i wypaczać się. Może się od nich również odklejać okleina. Co zrobić, żeby ochronić drzwi przed wilgocią? Jest na to kilka sposobów. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o dobrą wentylację, ale równie ważny jest odpowiedni dobór drzwi i ich zabezpieczenie przed wilgocią, w tym konserwacja. 

Jak chronić drzwi przed wilgocią?

Odpowiednie zabezpieczenie drzwi

W trakcie montażu drzwi, szczególnie w łazience i kuchni oraz w przypadku montażu wszystkich ościeżnic (za wyjątkiem stalowych), trzeba pamiętać o zabezpieczeniu przy pomocy silikonu ościeżnicy na styku z podłogą. Warto wiedzieć, że drzwi łazienkowe przy zakupie są zabezpieczane na dolnej krawędzi i nie ma konieczności ich dodatkowego zabezpieczania. Jednak w sytuacji, gdy drzwi są przez monterów skracane do pożądanej wysokości, trzeba zadbać o zabezpieczenie przed wilgocią dolnej krawędzi skrzydła, np. przy pomocy lakieru.

Wskazówka

Jeśli silikon zabezpieczający ościeżnicę chcemy dobrać pod kolor drzwi, powinniśmy to wcześniej ustalić z monterem/ wykonawcą prac wykończeniowych, ponieważ standardowo stosowany jest silikon bezbarwny. Co bardzo istotne, silikonowe zabezpieczenie trzeba co jakiś czas sprawdzać i uzupełniać lub wymieniać, ponieważ rozszczelnia się on pod wpływem kontaktu z wodą i detergentami stosowanymi do mycia podłóg m.in. środkami bakteriobójczymi zawierającymi chlor.

 

W odpowiednim zabezpieczeniu drzwi przed wilgocią z pewnością pomoże poniższa infografika.

Jak zabezpieczyć drzwi przed wilgocią

Żeby drzwi jak najdłużej wyglądały jak nowe, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Sposób czyszczenia będzie w dużej mierze uzależniony od tego, z jakiego materiału zostały wykonane drzwi. Modele pokryte okleiną należy czyścić przy pomocy miękkiej, lekko wilgotnej ściereczki. Nie trzeba przy tym sięgać po żadne środki czyszczące. Absolutnie zakazane jest używanie specyfików na bazie alkoholu, które mogłyby trwale uszkodzić powierzchnię okleiny.

PortaRESIST_Halifax_PsEleganceSteel_czarna

PORTA RESIST z ościeżnicą Stalowa PORTA SYSTEM ELEGANCE 

Wskazówka

Jeśli na drzwiach pojawi się drobne uszkodzenie, można się go pozbyć przy użyciu specjalnego wosku do drzwi lub korektora retuszerskiego.

 

Podobne zasady obowiązują w przypadku czyszczenia drzwi drewnianych. Do ich umycia wystarczy miękka ściereczka i letnia woda z odrobiną łagodnego środka do mycia drewnianych mebli. Pod żadnym pozorem drzwi nie należy szorować – takie działanie mogłoby spowodować uszkodzenie lakieru. Po umyciu drzwi należy wytrzeć do sucha. Do konserwacji skrzydeł drzwiowych nie należy używać żadnych silnych detergentów, które mogłyby zniszczyć ich powierzchnię. 

W pomieszczeniach szczególnie narażonych na dużą wilgotność i podwyższoną temperaturę (jak łazienka lub kuchnia) ogromną role odgrywa odpowiednia wentylacja. W tym celu, w drzwiach przeznaczonych do tego typu pomieszczeń, montuje się specjalne otwory, kratki, szczeliny lub podcięcia wentylacyjne. Więcej informacji na temat wentylacji drzwi łazienkowych znajdziesz na naszym blogu.

PortaDESIRE_model2_220

PORTA DESIRE z ościeżnicą Stalowa PORTA SYSTEM ELEGANCE

skorzystaj z konfiguratora drzwi PORTA

Ościeżnice stalowe – najlepsza ochrona przed wilgocią

O ochronie drzwi przed wilgocią można pomyśleć już na etapie ich zamawiania. Najlepiej wybrać ościeżnice stalowe. Dlaczego? To rozwiązanie, które nie tylko świetnie wygląda, ale też jest solidne i trwałe. Ościeżnice stalowe są wykonywane z blachy ocynkowanej, następnie zabezpieczane warstwą pasywacyjną, a na koniec pokrywa się je warstwą farby proszkowej poliestrowej. Dzięki temu są świetnie zabezpieczone przed korozją i wilgocią na długie lata. Zatem nie trzeba aż tak na nie uważać, chociażby podczas mycia podłogi.

Wskazówka

Ościeżnice stalowe to idealne rozwiązanie do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność. Tym samym, świetnie sprawdzą się w kuchni i łazience. Ich nowoczesna i ciekawa forma sprawia, że fantastycznie prezentują się także w innych pomieszczeniach, na przykład salonie urządzonym w stylu loftowym.

 

PortaDECOR_P_DabHamilton_stalowaPS

PORTA DECOR z ościeżnicą Stalowa PORTA SYSTEM ELEGANCE

Ościeżnice stalowe to najlepsza alternatywa dla ościeżnic okleinowanych. Ich solidne wykonanie sprawia, że będą zabezpieczone zarówno przed wilgocią, jak i uszkodzeniami mechanicznymi na długie lata. Warto przy tym zaznaczyć, że takie rozwiązanie jest nie tylko trwałe, ale też dobrze wygląda. Design ościeżnic stalowych jest na tyle uniwersalny, że doskonale skomponuje się z wnętrzami w każdym stylu.

Ważne

Ościeżnice stalowe z oferty PORTA są dostępne w następujących kolorach: biały, czarny mat, popielaty, antracyt, beżowy mat, brązowy mat oraz czarna struktura. Inne kolory realizowane są w ramach zamówienia niestandardowego po dopłacie - o wycenę poproś sprzedawcę. 

 

PortaCPL_11_antracyt_220_stalowaPsElegance

PORTA CPL z ościeżnicą Stalowa PORTA SYSTEM ELEGANCE

Jak zabezpieczyć drzwi przed wilgocią?

Jest kilka sposobów na zabezpieczenie drzwi przed wilgocią. Kluczem do sukcesu jest właściwa konserwacja, o czym pisaliśmy już wyżej. Nie bez znaczenia pozostaje także wybór odpowiednich ościeżnic. Jak jeszcze można zadbać o drzwi? Warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, szczególnie tych, w których gromadzi się sporo pary (kuchnia, łazienka). Dobrze jest również regularnie czyścić wentylację. Należy pamiętać o tym, że drzwi nie lubią kontaktu z wodą. Zatem zawsze należy dbać o to, by ograniczyć do minimum styczność drzwi z wodą, chociażby podczas mycia podłóg. W sytuacji, gdy na powierzchnię drzwi dostanie się woda lub skropli się para wodna podczas gorącej kąpieli – należy jak najszybciej wytrzeć drzwi do sucha. 

 

Oceń artykuł:

80%
20%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym