Urządzamy pokój dla dziecka - o czym nie zapomnieć?

Oceń artykuł:

100%
0%
Wielkimi krokami zbliżamy się do momentu, w którym zabrzmi pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym. Zanim to nastąpi, warto odświeżyć pokój dziecka i zaaranżować go na nowo. Ważne, by był przyjemnym miejscem zarówno do odpoczynku po pełnym wyzwań dniu w szkole, jak i przestrzenią sprzyjającą nauce i odrabianiu prac domowych. Zaplanuj pokój dziecięcy tak, aby Twoja pociecha czuła się w nim bezpiecznie, komfortowo i radośnie. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Urządzamy pokój dla dziecka - o czym nie zapomnieć?

Żyjmy kolorowo!

Wybór odpowiednich kolorów to kwestia kluczowa, jeśli chodzi o aranżacje pokoi dziecięcych. Tradycyjne, stereotypowe myślenie opiera się na zasadzie: pokój dla chłopca – obowiązkowy kolor niebieski, pokój dziewczynki – koniecznie na różowo!

Nie sądzisz, że to trochę nudne i ograniczające wyobraźnię rozwiązanie? Warto wreszcie zerwać z tymi niepisanymi zasadami i puścić wodze fantazji. Paleta barw jest zdecydowanie zbyt bogata, by ograniczać się do dwóch odcieni! Jakie kolory warto wybierać?

Należy mieć na uwadze, że ma to być przede wszystkim komfortowy pokój do nauki. Najlepiej więc sprawdzą się w nim stonowane, pastelowe odcienie, które sprzyjają koncentracji i pobudzają kreatywność, jak modne w tym sezonie żółcie i szarości. Ciemne czy ostre kolory – jak choćby czerwień czy granat - choć świetnie prezentują się w „dorosłych” wnętrzach, w pokoju dziecka mogą się okazać przytłaczające i rozpraszające.

Wyraź pasje dziecka

Nie radzimy jednak podejmować żadnych prac remontowych na własną rękę, bez konsultacji z naszą latoroślą. Wystrój pokoju dziecięcego może – i powinien! - być formą wyrazu niezależności i indywidualności naszego dziecka, jego gustu, pasji i zainteresowań. Warto więc przede wszystkim wybadać, jakie są jego pomysły i życzenia w tym temacie.

Przestrzeń, w której maluch będzie się dobrze czuł, stanie się świetnym miejscem do rozwijania pasji, niezależnie od tego, czy jest to czytanie komiksów, błądzenie palcem po mapie czy śledzenie rozgrywek piłki nożnej.

Pokój dziecięcy powinien być ponadto wyraźnie podzielony na dwie części: przestrzeń do nauki i przestrzeń do zabawy. W tej pierwszej podstawę stanowi biurko (optymalnie - z regulowana wysokością blatu), a także wygodne krzesło, najlepiej obrotowe i ze stabilnymi podłokietnikami.

Bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie - światło powinno padać z lewej strony dla dziecka praworęcznego i z prawej dla leworęcznego. Nie należy ustawiać źródła światła za plecami siedzącego przy biurku dziecka, gdyż ma to negatywny wpływ na wzrok.

028

Zadbaj o porządek

Szkolne zeszyty, książki, kserówki i inne akcesoria mogą przyprawiać czasami o zawroty głowy. Zadbaj więc, by w pokoju malucha znalazło się wiele pudełek i pojemników, które pomogą organizować przestrzeń. Z pewnością sprzyja to koncentracji i w konsekwencji ułatwi przyswajanie wiedzy.

Naucz swoje dziecko, by samo sprzątało zabawki po zabawie i układało zeszyty. Nawet siedmiolatek, z pomocą rodziców, może przecież sam pakować plecak na następny dzień w szkole. A jaki będzie z tego dumny!

Idealne drzwi do dziecięcego pokoju

W PORTA DRZWI znajdziesz skrzydła, które dopasujemy specjalnie do potrzeb Twojego dziecka. Nasza paleta kolorów i wzorów sprosta wymaganiom i fantazji malucha i sprawi, że jego pokój stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy. I Tobie, i Twojej latorośli na pewno przypadną do gustu drzwi z serii Porta VECTOR Premium. W tej kolekcji można wybrać dowolny kolor z palety RAL i zaprojektować swój własny wzór (np. z cytatem z ulubionej książki lub kształt wyścigowego samochodu czy ukochanego zwierzaka).

Równie ciekawe wydają się  drzwi z serii Verte z czarną tablicą magnetyczną. Pomysł jest niezwykle prosty. Pozwala puścić wodze fantazji i dowolnie wykorzystać dużą przestrzeń do rysowania, malowania, pisania... Tablica jest magnetyczna, więc może służyć także do przyczepiania wszelkiego rodzaju notatek i karteczek (z czego na pewno ucieszy się każdy uczeń przygotowujący się  do klasówki).

Aranżacja pokoi dziecięcych nie jest, jak widzisz, prostą sprawą – ale efekty mogą się okazać naprawdę satysfakcjonujące. Warto więc poświęcić trochę czasu na stworzenie odpowiedniej koncepcji. Spokojnie – jeszcze zdążysz przed początkiem roku szkolnego! Powodzenia!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym