Obramowanie drzwi - wybór i montaż listw wykończeniowych na ościeżnice

Oceń artykuł:

18%
82%
Najpiękniejsze panele położone na podłodze nie będą wyglądały wspaniale, jeśli nie zostaną wykończone listwami przypodłogowymi. Podobnie rzecz się ma z drzwiami. Nawet najlepsze drzwi nie będą dobrze się prezentować, jeśli nie zostaną zastosowane listwy wykończeniowe do drzwi. Niestety, tak jak w wielu innych przypadkach, o efekcie końcowym decydują detale.
Obramowanie drzwi - wybór i montaż listw wykończeniowych na ościeżnice

Obramowanie drzwi to ościeżnica…

Podstawowe elementy drzwi to ościeżnica i skrzydło drzwiowe. Pierwszym więc krokiem do zamknięcia danego pomieszczenia jest osadzenie ościeżnicy. Można ją montować wówczas, gdy ściany i podłogi są już wykończone. Do wyboru mamy ościeżnice stałe i regulowane, ale sposób montażu jest dość podobny.

Najpierw w bocznej belce ościeżnicy należy umieścić zawiasy, a następnie przystępuje się do składania wszystkich belek ościeżnicy. Tu trzeba zwrócić szczególną uwagę na zachowanie kątów prostych pomiędzy belkami oraz na zamocowanie listwy progowej, która ułatwi montaż. Oczywiście, dla porządku tylko trzeba wspomnieć, że rozstaw belek bocznych musi być taki sam na całej ich długości.

Przy montażu należy dokładnie ustawić i sprawdzić poziom belki górnej i piony belek bocznych. Następnym krokiem jest unieruchomienie ościeżnicy i umieszczenie w narożnikach klinów drewnianych, dzięki którym uda się jeszcze skorygować położenie ościeżnicy.

Umieszczenie kołków rozporowych i dokręcenie śrub (ostatecznie dokręca się je po wyschnięciu pianki montażowej) pozwoli na założenie skrzydła drzwiowego i sprawdzenie poprawności osadzenia ościeżnicy.

Jeśli wszystko jest w porządku, zdejmujemy skrzydło drzwi, zakładamy rozpórki i wypełniamy pianką montażową szczeliny między murem a ościeżnicą. Dopiero po całkowitym wyschnięciu i utwardzeniu pianki usuwamy kliny, rozpórki i progową listwę montażową.

…i listwy wykończeniowe ościeżnic

Do prawidłowo osadzonych ościeżnic montuje się opaski drzwiowe. To płaskie listwy wykończeniowe do drzwi, które maskują miejsce styku ościeżnicy ze ścianą. Czasami są one w komplecie z ościeżnicą, ale można je też kupować osobno. Listwy wykończeniowe do futryn produkuje się w różnych rozmiarach, kolorach i na ogół łatwo można dobrać je do drzwi i całego wnętrza.

Jak dobierać listwy do ościeżnic drzwiowych? W dużych, przestronnych wnętrzach warto zastosować szerokie, wręcz masywne opaski, które zdecydowanie podkreślą skrzydła drzwiowe. W mniejszych pomieszczeniach lepiej wyglądają delikatniejsze, cienkie opaski lub nawet listwy wykończeniowe na ścianę w formie ćwierćwałków, które służą do tak zwanego maskowania kątowego.

Listwa wykończeniowa do drzwi jest niezbędna, gdy osadza się tak zwane ościeżnice stałe, w których nie można dostosowywać ich szerokości do grubości ścian. Montując zaś ościeżnice regulowane, nie potrzeba stosować listew wykończeniowych.

Listwy do ościeżnic drzwiowych montujemy najczęściej za pomocą kleju do drewna lub kleju montażowego na bazie silikonu.

Oceń artykuł:

18%
82%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym