Obramowanie drzwi - rodzaje ościeżnic

Oceń artykuł:

62%
38%

Drzwi to nie tylko skrzydło drzwiowe. Czy wiesz, że ościeżnica to ich najważniejszy element? Sprawdź z ekspertami marki PORTA DRZWI, jakie są rodzaje ościeżnic drzwiowych oraz jak wybrać te, które najlepiej pasują do Twojego wnętrza.

Obramowanie drzwi - rodzaje ościeżnic

Ościeżnica to rama, która jest osadzana w ościeży, czyli otworze drzwiowym w ścianie budynku. Ościeżnica jest najważniejszym elementem drzwi – to na niej montuje się na zawiasach skrzydło drzwiowe. Od prawidłowego jej montażu zależy prawidłowe funkcjonowanie drzwi, czyli bezproblemowe ich otwieranie i zamykanie. Można wyróżnić ościeżnice stałe, ukryte i regulowane. Te ostatnie dzielą się dodatkowo na ościeżnice przylgowe i bezprzylgowe. Sprawdź z nami, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ościeżnic.

Ościeżnice stałe

Zamawiając ościeżnicę stałą MINIMAX możesz wybierać spośród listew płaskich - przystosowanych do łączenia pod kątem 90 stopni, zaokrąglonych – przystosowanych do łączenia pod kątem 45 stopni i ćwierćwałków. W przypadku chęci łączenia listew płaskich pod kątem 45 stopni, należy uprzedzić sprzedawcę i zdecydować się na zakup pojedynczych listew, zamiast dedykowanego kompletu 2 pionów i 1 poziomu.

Ościeżnice stałe przeznaczone są do pomieszczeń, w których znana jest dokładna szerokość muru. Wszystko za sprawą tego, że ościeżnice stałe nie mają możliwości regulacji swoich wymiarów i nie możesz dostosować ich szerokości do muru. Są produkowane w określonym wymiarze  60 i 100 mm. Sprawdzą się najlepiej wtedy, gdy na ścianie nie ma węgarka, czyli tego fragmentu ściany, na który montuje się ościeżnicę regulowaną.

 

Ościeżnice ukryte

Ościeżnice ukryte pozwalają na najbardziej dyskretny montaż – dzięki nim uzyskasz efekt tafli – skrzydło drzwi jest praktycznie wtopione w ścianę. Jeśli pokryjesz ścianę i powierzchnię skrzydła taką samą farbą lub tapetą, jedynym zauważalnym elementem drzwi będzie klamka.

 

PortaHIDE

PORTA HIDE

Ościeżnice regulowane

Uniwersalna propozycja to ościeżnice regulowane, które dostępne są w większej liczbie szerokości i dodatkowo mają możliwość regulacji w wybranym wymiarze, w zakresie 2 centymetrów. Ościeżnica regulowana jest zbudowana z 2 belek pionowych i 1 poziomej oraz opasek maskujących: przy czym z jednej strony opaski są przymocowane do belek na stałe, a z drugiej strony są ruchome – umożliwiając regulację do 2 cm. Dzięki tej regulacji możliwe jest idealne dopasowanie ościeżnicy do szerokości muru.

 

Ościeżnice regulowane świetnie sprawdzą się w budynkach, w których ściany nie są równe i występują różnice w grubości muru – np. z powodu dodatkowego wykończenia ściany panelami czy płytkami naściennymi w łazience. Wyróżniają się niezwykle intuicyjnym i łatwym montażem. W ościeżnicy regulowanej, w przeciwieństwie do ościeżnicy stałej, listwy są integralną częścią konstrukcji ościeżnicy i nie trzeba kupować ich osobno. Zamawiając regulowaną ościeżnicę PORTA SYSTEM, masz do wyboru listwy drzwiowe o szerokości 60 mm i 80 mm, które są dołączone do zestawu.

Ościeżnice regulowane bezprzylgowe i przylgowe

Ościeżnice bezprzylgowe umożliwiają chowanie się zawiasów w momencie zamykania drzwi. Efekt? Płaszczyzna skrzydła drzwi wizualnie łączą się z ościeżnicą, tworząc niemalże jednolitą powierzchnię. Ten typ ościeżnicy ma listwy o szerokości 80mm i świetnie sprawdzi się w nowoczesnych i industrialnych wnętrzach. Dzięki ościeżnicy bezprzylgowej możesz uzyskać minimalistyczny efekt i optycznie powiększyć przestrzeń. PORTA LEVEL to przykład bezprzylgowej ościeżnicy, w której belka pozioma łączy się z listwą w postaci dużego górnego panela. Optycznie wydłuża on skrzydło, jeszcze bardziej podkreślając nowoczesny charakter drzwi.

Ościeżnice przylgowe mają znaną od lat, tradycyjną konstrukcję. Skrzydło drzwiowe posiada przylgę, która zachodzi na listwę ościeżnicy. Krawędź skrzydła drzwiowego zachodzi na krawędź ościeżnicy w ten sposób, że zamek i zaczep zamka po zamknięciu drzwi nie są widoczne. Widoczne są natomiast zawiasy. Jeśli preferujesz klasyczne wnętrza, postaw na ościeżnice przylgowe o ponadczasowym designie.

skorzystaj z konfiguratora drzwi PORTA

Czym są listwy drzwiowe?

Niewiele osób zwraca uwagę na ten element wykończeniowy, ale jest on istotny dla wyglądu wnętrza. Listwy drzwiowe umożliwiają zamaskowanie przestrzeni pomiędzy ościeżnicą a ścianą. Są określane także jako maskownica do drzwi, opaska drzwiowa czy listwy maskujące do drzwi. Dlaczego? Ponieważ są niezbędne, aby zakryć piankę montażową ulokowaną między ościeżnicą a murem i uzyskać schludny efekt. W skrócie – listwy wykończeniowe pozwalają zachować spójność między drzwiami a ścianami w pomieszczeniu.

Listwy drzwiowe są integralną częścią ościeżnic regulowanych – otrzymujesz je w komplecie. Natomiast gdy chcesz zastosować listwy do ościeżnic stałych – musisz je osobno dokupić.

Do ościeżnicy stałej mamy do wyboru 3 rodzaje listew:

  • Listwy płaskie – przystosowane są do łączenia pod kątem prostym, mają ściśle określone wymiary – 12 mm grubość listwy pionowej i 10 mm poziomej. Monter na życzenie klienta może docinać listwy pod preferowanym kątem 45 stopni. Należy jednak wtedy zakupić 3 pojedyncze listwy o tej samej grubości.
  • Listwy półokrągłe – przeznaczone do łączenia pod kątem 45 stopni.
  • Ćwierćwałki – podobnie jak listwy, służą do maskowania pianki montażowej. Ćwierćwałki są mniejsze i subtelniejsze niż listwy drzwiowe. To świetna alternatywa dla listew.

Oczywiście łączenie ościeżnicy stałej ze ścianą może być zamaskowane tynkiem. Wtedy listwy nie są konieczne.

Listwy maskujące do drzwi – jak dopasować je do wnętrza?

Kolory listw drzwiowych i ościeżnic

W przypadku wyboru ościeżnicy regulowanej, listwy są w tym samym kolorze, gdyż stanowią integralną część ościeżnicy. Jeśli decydujesz się na zakup ościeżnicy stałej, możesz samodzielnie dobrać kształt i kolor listew do drzwi. Rekomendowany jest jednak wybór listwy w kolorze drzwi, by zachować spójność i stworzyć przemyślaną, harmonijną całość.

Ciekawy zabieg to wybór drewnianych ościeżnic i białych skrzydeł drzwiowych. To nowoczesne, ale jednocześnie stwarzające przytulny nastrój rozwiązanie, które wprowadza dozę koloru i ciepła do wnętrz, utrzymanych w podstawowej palecie barw.

Dostępne są również listwy ozdobne, które prezentują się niezwykle okazale. Takie rozwiązania zostały zastosowane w drzwiach Villadora RETRO, które posiadają tak zwaną koronę i listwy pionowe ozdobne.

Villadora RETRO

 Villadora RETRO

Wymiary listew drzwiowych

Szerokość listew drzwiowych w regulowanej przylgowej ościeżnicy PORTA SYSTEM można dobrać w zależności od stylu i wielkości pomieszczenia. Jeśli posiadasz przestronne pokoje, warto postawić na szersze listwy drzwiowe o szerokości 80mm, które są wyraziste i podkreślą charakter drzwi. Natomiast jeśli poszukujesz opasek drzwiowych do niewielkich pomieszczeń, lepiej postawić na mniejsze wymiary (szerokość 60mm), które będą prezentować się subtelnie. Natomiast w regulowanej bezprzylgowej ościeżnicy PORTA SYSTEM ELEGANCE, zaprojektowanej z myślą o nowoczesnych wnętrzach, dostępne są tylko listwy o szerokości 80 mm. Przy małym metrażu i zastosowaniu ościeżnic stałych, dobrym pomysłem jest zastosowanie listew wykończeniowych w formie ćwierćwałków..

Listwy drzwiowe o wymiarze 60 mm są uniwersalne i klasyczne, natomiast te o szerokości 80 mm świetnie spiszą się w nowoczesnych, przestronnych wnętrzach.


W ościeżnicy regulowanej przylgowej Stalowej PORTA SYSTEM i bezprzylgowej Stalowej PORTA SYSTEM ELEGANCE - idealnych do łazienki, gdzie mamy do czynienia z podwyższoną wilgocią - szerokość listwy maskującej wynosi 55 mm. Możesz jednak zamówić także ościeżnicę z listwami 60 i 80 mm w ramach zamówienia niestandardowego, by dopasować je do innych drzwi w pozostałych pomieszczeniach.

Oceń artykuł:

62%
38%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym