Drzwi wewnętrzne – aranżacje sypialni. Pełne czy przeszklone?

Oceń artykuł:

60%
40%

Drzwi w sypialni muszą spełniać szczególne wymagania. Montuje się je dla zapewnienia zdrowego snu, dobrego samopoczucia i koniecznej w tym pomieszczeniu intymności. Można wybierać wśród modeli pełnych lub w różnym stopniu przeszklonych.

Drzwi wewnętrzne – aranżacje sypialni. Pełne czy przeszklone? Porta INSPIRE

Sypialnia ma zagwarantować zdrowy, spokojny i bezpieczny sen. Pamiętaj, że o tym, czy drzwi sprawdzą się w swojej roli, decyduje nie tylko wybrany przez ciebie model. Równie istotny jest ich fachowy montaż. Może on np. wpływać na akustykę – szczególnie ważną w przypadku drzwi sypialnianych. Znaczenie ma odpowiednie wyregulowanie skrzydła i równe wypełnienie pianką ościeżnicy. Z tych względów najlepiej, by montaż wykonał fachowiec autoryzowany przez producenta drzwi.

Drzwi wewnętrzne: rodzaje do sypialni

Wybór drzwi do sypialni powinien być uzależniony od jej położenia, wielkości mieszkania, a nawet od otoczenia zewnętrznego. W zależności od tych czynników może się okazać, że zadaniem drzwi będzie przede wszystkim stworzenie skutecznej bariery akustycznej. Tak może być choćby w przypadku małych mieszkań, gdy sypialnia jest usytuowana tuż przy pokoju dziennym lub drzwiach wejściowych. Wówczas ważne jest również, by skrzydła chroniły wnętrze przed niepożądanym wzrokiem czy dopływem światła.

Niekiedy może się okazać, że najważniejszym zadaniem stawianym drzwiom jest optyczne powiększenie przestrzeni czy dodanie wnętrzu lekkości lub doświetlenie sąsiadujących z nim pomieszczeń. W takim wypadku można zdecydować się na montaż drzwi przesuwnych w ścianie. Ochronią przed hałasem, ale jednocześnie w ciągu dnia mogą być ciągle otwarte i nie zajmą zbyt wiele miejsca. Bywa też, że chcemy zachować nieco kontroli nad sypialnią (na przykład dziecięcą). Dziś możliwe jest wybranie modelu optymalnie spełniającego nasze oczekiwania estetyczne i funkcjonalne.

Aranżacje drzwi pełnych dla amatorów ciszy i prywatności

Najlepsze modele – specjalistyczne drzwi akustyczne – radzą sobie z hałasem nawet na poziomie 42 dB.

Drzwi pełne warto zastosować wtedy, gdy chcesz skutecznie odizolować akustycznie i wizualnie to pomieszczenie od pozostałych. Zaleca się, aby drzwi w sypialni miały współczynnik izolacyjności akustycznej około 27 dB. Najlepsze modele – specjalistyczne drzwi akustyczne – radzą sobie z hałasem nawet na poziomie 42 dB. Wpływ na stworzenie efektywnej bariery ma przede wszystkim budowa drzwi. Podstawą jest mocny szkielet, który tworzy rama, czyli ramiak, i umieszczone w niej specjalnie skonstruowane wypełnienie o budowie wielowarstwowej. Do wykonania takich modeli wykorzystuje się choćby drewno iglaste i płyty HDF z wypełnieniem z płyty wiórowej otworowej lub pełnej.

Skrzydła drzwi pełnych mogą przybierać różne formy. Do bardzo modnych należą modele gładkie, których wyróżnikiem jest kolor lub wzór okleiny – idealne jako baza do wnętrz nowoczesnych. Białe nowoczesne drzwi wewnętrzne ciągle cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Zwolennicy stylu klasycznego lub aranżacji eklektycznych znajdą inspirację wśród modeli bogato frezowanych lub z ozdobnymi płycinami, według tradycyjnych wzorów. W przypadku pełnych drzwi wewnętrznych kolory są równie ważne. Mają olbrzymie znaczenie dla wystroju całego pomieszczenia. Jeśli twoim problemem jest mała sypialnia, wystrój powinien być jasny, zatem wybierz drzwi w delikatnych kolorach lub odcieniach drewna. Pełne drzwi z ciemnym skrzydłem mogą działać przytłaczająco.

PortaROYAL_A_bialy_PS_klamkaOffice_arn_Porta_RN Porta ROYAL

Designerskie drzwi przeszklone – dla zwolenników światła i przestrzeni

Nie zawsze czynnik akustyczny jest najważniejszy przy wyborze drzwi do sypialni. To pomieszczenie, które (szczególnie, jeśli nie pełni dodatkowych funkcji) często ma ograniczoną wielkość. By je powiększyć optycznie, warto wybrać drzwi z przeszkleniami. Zadziałają korzystnie także na przestrzeń strefy komunikacyjnej. Jeśli nie jest ona doświetlona światłem naturalnym, przeniknie ono do holu lub korytarza z sąsiadującej z nimi sypialni, nawet gdy będzie zamknięta. 

Porta INSPIRE Porta INSPIRE

Przeszklenia w drzwiach odpowiadają również na potrzebę kontaktu użytkowników sypialni ze „światem zewnętrznym”. Niektóre osoby odczuwają bowiem dyskomfort psychiczny (niepokój, zaburzone poczucie bezpieczeństwa), jeśli zostaną zupełnie odcięte od przestrzeni innych wnętrz. Wówczas drzwi z przeszkleniami są idealnym rozwiązaniem. Możliwości dopasowania – zarówno wielkości przeszklonej płaszczyzny, jak i jej formy – są w zasadzie nieograniczone. Do najbardziej popularnych należą przeszklenia poziome różnej szerokości, usytuowane w regularnych odstępach na całej płaszczyźnie skrzydła. Dużym powodzeniem cieszą się także modele z przeszkleniami pionowymi. Oczywiście można też sięgnąć po drzwi wypełnione przeszkleniami w formie bulaja, nawiązującymi do stylistyki okrętowej czy tradycyjnego „okienka” usytuowanego w górnych partiach skrzydła. Do sypialni wybierzmy drzwi o mniejszej powierzchni przeszkleń – daje to gwarancję większej intymności. Na zakres poczucia prywatności wpływa również rodzaj zastosowanego szkła.

Kompromisem służącym zarówno pozyskiwaniu światła, jak i powiększaniu przestrzeni oraz zachowaniu prywatności będzie wybór przeszkleń mniej przejrzystych, np. ze szkła matowego lub piaskowanego w dowolnym kolorze oraz metalizowanego (z delikatnym srebrnym połyskiem). Wrażenie intymności pozwala także uzyskać dowolnie wybrany wzór, który można nanieść na szkło.

Oceń artykuł:

60%
40%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym