Jak urządzić pokój ucznia? O tym warto pamiętać

Oceń artykuł:

88%
13%

Koniec wakacji i zbliżający się rok szkolny to ostatni moment na to, aby przygotować nie tylko dziecko, ale i jego pokój do wejścia w okres szkolny. To bardzo ważny czas nie tylko dla pociechy, ale i rodziców przed którymi stoi spore wyzwanie – przekształcenie pokoju dziecka w pokój dla ucznia. W naszym artykule podpowiemy ci na co zwrócić uwagę aranżując przestrzeń, aby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do nauki i rozwijania pasji.

Jak urządzić pokój ucznia? O tym warto pamiętać

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie krzesło i biurko wybrać do pokoju ucznia i gdzie je postawić
  • Jakie oświetlenie będzie najlepsze i na co zwrócić uwagę
  • Jak dobrać kolory ścian, aby pokój dziecka sprzyjał efektywnej nauce
  • Jakie drzwi najlepiej sprawdzą się w pokoju ucznia

homeonthehill1

Zdjęcie: Homeonthehill

Biurko i krzesło to podstawa w pokoju ucznia

Urządzanie pokoju ucznia warto rozpocząć od wydzielenia trzech stref – do nauki, zabawy i wypoczynku. Strefa do nauki to przede wszystkim dwa ważne meble: biurko oraz krzesło. Ponieważ dziecko stale rośnie, musimy zapewnić mu właściwe warunki do pracy. W ten sposób nauka sprawi większą przyjemność, a odpowiednie meble pomogą uniknąć wad postawy.

Więcej informacji na temat prawidłowej pozycji podczas pracy przy biurku znajdziesz w artykule: Home office: biuro w domu, a ergonomia siedzenia przy biurku. Już od najmłodszych lat warto zwracać dziecku uwagę na przyjmowanie prawidłowej pozycji ciała, również w trakcie nauki, odrabiania lekcji a także zabawy, co w przyszłości pomoże uniknąć chociażby problemów z kręgosłupem.

Jakie biurko będzie najlepsze do pokoju ucznia i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Biurko, w zależności od wieku dziecka, powinno mieć inną wysokość. W przypadku 7-10 latka odpowiednia średnia wysokość blatu to od 55 cm do 75 cm. Jeśli nie chcesz zmieniać mebla co 2-3 lata zdecydowanie warto postawić na biurko z regulowaną wysokością, które będzie można podnosić według potrzeby. Możesz również wybrać mebel z regulowanym kątem nachylenia blatu. Do czytania i nauki optymalne będzie 30 stopni, a do pisania – 15 stopni. Mimo, że jest to większa inwestycja niż w przypadku zwykłego biurka, to z pewnością w perspektywie czasu opłacalna. Kwestię wysokości możesz również rozwiązać za pomocą regulowanego krzesła. A co z szerokością biurka? Optymalnym rozwiązaniem będzie biurko prostokątne, o minimalnej szerokości blatu pomiędzy 75-100 cm i głębokości 55-80 cm. Ważne jest, aby nasza pociecha miała dużo miejsca do rozłożenia książek, zeszytów oraz pomocy naukowych i mogła swobodnie korzystać z przestrzeni do nauki i rozwijania swoich pasji.

Wygodne i praktyczne krzesło dla dziecka.

Świetnie sprawdzi się model na kółkach, czyli z pięcioelementowym tzw. krzyżakiem. Podczas zakupu warto spojrzeć na jakość kółek – twarde lepiej sprawdzą się podczas przesuwania po dywanie, zaś miękkie po podłodze pokrytej na przykład panelami. W obawie przed zniszczeniem podłogi w starciu z kółkami, warto pomyśleć o specjalnej macie na panele, która uchroni je przed zarysowaniem. Maluch szybko rośnie, dlatego wybierz krzesło, które ma pełną regulację wszystkich elementów: wysokości siedziska, wysokości oraz rozstawu podłokietników, a także pozycji zagłówka (przyda się podczas przerwy w nauce). Najlepiej, jeśli młody uczeń „przymierzy” krzesło. Wtedy sprawdzisz czy siedzi w prawidłowej pozycji: nogi zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni i wyprostowany kręgosłup. Ważne jest, aby krzesło, na którym nasze dziecko będzie spędzało długie godziny podpierało kręgosłup w odcinku lędźwiowym oraz piersiowym. Wszystkie te parametry spełniają krzesła gamingowe, które są wygodne i świetnie sprawdzą się w roli krzesła dla ucznia.

Gdzie postawić biurko w pokoju ucznia?

Wielu rodziców staje przed dylematem zagospodarowania przestrzeni dla dziecka. Z początku maluchy nie potrzebują biurka ani sprzętów szkolnych i rzadko myśli się o tym, co będzie trzeba zmienić na dalszym etapie rozwoju dziecka. Tym bardziej urządzanie pokoju dla ucznia może okazać się dużym wyzwaniem logistycznym z planowaniem na przyszłość. Warto zatem dokładnie rozplanować „rozbudowę” i wyposażanie w niezbędne sprzęty na samym początku.

makehomeeasier

Zdjęcie: Makehomeeasier

Gdzie najlepiej ustawić biurko? Nie powinno ono stać bezpośrednio przed oknem, ponieważ wpadające światło dzienne będzie męczyć wzrok. Niekorzystne jest także ustawienie biurka tak, by siedzieć tyłem do okna – wtedy światło odbija się na monitorze komputera ucznia. Najlepiej więc stawiać je przy ścianach prostopadłych do okien: okno powinno znajdować się po lewej stronie u dzieci praworęcznych, zaś po prawej u leworęcznych. Oczywiście można też zadbać o osłony okienne, dzięki którym uda się regulować dopływ światła.

W bardzo małym pokoju można wykorzystać w aranżacji antresolę z łóżkiem na piętrze, a na „parterze” urządzić kącik do nauki z biurkiem i krzesłem. Pod łóżkiem można też umieścić dodatkowe szafki, szuflady i schowki organizujące przestrzeń.

VerteHOME_C5_biały

Porta Verte HOME C.5

Oświetlenie w pokoju ucznia

Informacja o tym, że w pokoju ucznia (jak i w każdym innym pomieszczeniu przeznaczonym do pracy lub nauki) oświetlenie odgrywa ogromną rolę, jest większości z nas dobrze znana. Oczywiście, kluczowy jest dostęp do naturalnego światła, które jest najlepsze do pracy i nauki oraz nie męczy wzroku. Dlatego jeszcze raz warto podkreślić jak ważne jest odpowiednie ustawienie biurka względem źródła światła. A co ze światłem sztucznym, które dominuje zwłaszcza jesienią i zimą, gdy dni są krótkie, a dostęp do światła naturalnego znacznie ograniczony?

Lampa górna powinna emitować łagodne, rozproszone światło, najlepiej o neutralnej barwie możliwie najbardziej zbliżonej do światła dziennego. Nie zapomnij o oświetleniu punktowym w strefie do nauki. W pokoju ucznia zdecydowanie przyda się lampka biurkowa o jasnej, białej barwie, która dobrze oświetli książki i zeszyty oraz sprzyja skupieniu i koncentracji. Doskonale sprawdzi się lampa kreślarska, czyli z regulowanym ramieniem oraz kloszem. Nie zapomnij także o oświetleniu strefy do zabawy – tu dodatkowym wspomaganiem może okazać się duża podwieszana lampa z regulowanym ramieniem, która dostarczy dodatkową ilość światła. Przy łóżku z kolei dobrze jest postawić lampkę nocną lub kinkiet świetlny o ciekawym kształcie, który uprzyjemni czas przed zaśnięciem i będzie również dodatkową ozdobą pokoju.

Kolory w pokoju ucznia

Dobór barw dominujących we wnętrzu zdecydowanie warto skonsultować z dzieckiem. Bezpiecznym i polecanym rozwiązaniem do pokoju ucznia są neutralne kolory sprzyjające skupieniu, które warto ożywić ciekawymi akcentami w nieco intensywniejszych barwach. Ciekawym rozwiązaniem jest modny efekt ombre na ścianach, który z pewnością spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom. Połączenie błękitu pozwalającego się wyciszyć i skupić, z klasyczną bielą, świetnie sprawdzi się w pokoju ucznia. Kolor zielony uspokaja i pozwala się zrelaksować, z kolei fioletowy pobudza kreatywność – warto wprowadzić je do wnętrza, czy to w postaci ciekawych dodatków (na przykład roślin – kolor zielony, dekoracyjnych poduszek czy nakrycia na łóżko – fiolet) czy w połączeniu na przykład z szarością na ścianach. Kolor żółty mobilizuje do działania, dodaje energii, wspomaga pozytywne myślenie i zapamiętywanie. Wystrzegajmy się go jednak w zbyt intensywnych odcieniach na dużych powierzchniach, gdyż może rozpraszać i zaburzać koncentrację dziecka oraz nadmiernie pobudzać. W detalach jak najbardziej może się pojawić.

Pokój dziecka to jego królestwo i spędza w nim dużo czasu, pamiętajmy o tym urządzając wnętrze, które nie tylko będzie sprzyjało nauce, ale przede wszystkim będzie odpowiadało preferencjom ucznia.

PortaDECOR_OrzechBielony

Porta DECOR

Drzwi do pokoju ucznia – postaw na trwałość i bezpieczeństwo

Wybierając drzwi do pokoju dziecka warto już na początku wziąć pod uwagę fakt, że będą służyły przez co najmniej kilka lat. Kolory ścian, meble, dodatki – to wszystko będzie zmieniało się dość dynamicznie wraz z wiekiem dziecka, natomiast drzwi z reguły pozostają te same na dłużej. Dlatego ich wyboru nie powinniśmy bagatelizować i zostawiać na sam koniec. Drzwi, które zamontujemy w pokoju ucznia powinny być przede wszystkim bezpieczne, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz pasować do reszty mieszkania. Warto również postawić na takie modele, które zapewnią dobrą izolację akustyczną, co z pewnością doceni nie tylko dziecko zamieszkujące pokój, ale i pozostali członkowie rodziny. Drzwi wewnętrzne z odpowiednim wypełnieniem (płyta pełna, wiórowa lub wiórowa otworowa) i wyposażone w uszczelkę samoopadającą zatrzymają znaczną część hałasów dobiegających z pozostałych części domu czy mieszkania, ale i będą zapobiegały przedostawaniu się dźwięków z pokoju ucznia na zewnątrz. Opadająca uszczelka znacznie podnosi parametry izolacji akustycznej i dodatkowo wygłuszy dźwięki wydobywające się z pokoju dziecka. Drzwi pełne lub z niewielkimi matowymi przeszkleniami zapewnią także intymność, szczególnie ważną w trakcie wchodzenia w wiek młodzieńczy, i poczucie, że pokój dziecka jest jego królestwem i może czuć się w nim swobodnie.

Wybierając drzwi do pokoju ucznia warto rozważyć:

- modele bez przeszkleń, czyli pełne, które zdecydowanie lepiej wyciszą pomieszczenie, np. Porta VECTOR Premium model U, V lub T.

  PortaVECTOR Premium_ U_bialy

Porta VECTOR Premium

- jeśli zależy nam na drzwiach z przeszkleniami, które również mają szereg zalet (na przykład pozwalają na doświetlenie małego lub ciemnego pomieszczenia), warto postawić na drzwi z małymi szybkami lub szybkami ze szkła matowego, które zapewnią większą intymność, na przykład z kolekcji Porta KONCEPT lub Porta Verte HOME.

Porta_KONCEPT_K3_akacja_srebna (1)

Porta KONCEPT K.3 Akacja Srebrna

- wypełnienie skrzydła z płyty wiórowej lub wiórowej otworowej, która jest cięższa niż plaster miodu i zapewnia większą stabilizację oraz wpływa na lepszą izolację akustyczną, a także na trwałość drzwi. Tego typu modele znajdziesz m.in. w kolekcjach:

Porta ROYAL Premium – modele pełnych drzwi z tej kolekcji wyróżnia bardzo stabilna konstrukcja i bezpieczeństwoSkrzydła pokryte Lakierem Premium są odporne na ścieranie i zarysowania, a kolor pozostaje idealnie biały przez długie lata. 

Porta DECOR – w tej kolekcji znajdziesz zarówno modele pełne, jak i z przeszkleniami, w ponad 20 wariantach kolorystycznych. Skrzydła pokryte trwałą okleiną w odcieniach imitujących naturalne drewno, a także w kolorze Popielaty Euroinvest oraz klasycznej bieli - doskonale sprawdzą się w pokoju dziecka.

- drzwi ramiakowe, na przykład z kolekcji Porta GRANDE. To drzwi oparte na konstrukcji ramiakowej, dzięki czemu są cięższe i bardziej wytrzymałe, zapewniając solidność i trwałość na lata. Modele z przeszkleniami zostały wyposażone w szkło hartowane, dla większego bezpieczeństwa, a odporna za zabrudzenia i przebarwienia Farba Akrylowa UV zapewnia trwałość koloru. 

Mówiąc o konstrukcji ramiakowej, warto wymienić tu również modele z kolekcji Porta KONCEPT (pełne i przeszklone) dostępne w bogatej ofercie oklein. Ramiaki poziome wzmocnione wielowarstwową konstrukcją drewnianą zapewniają większą solidność i trwałość. Drzwi te są cięższe, a dzięki temu odporniejsze na wypaczenia. W modelach z przeszkleniami zajdziemy hartowaną szybę która jest wielokrotnie mocniejsza od zwykłej, odporniejsza na uderzenia oraz zmiany temperatur. W przypadku rozbicia szkło hartowane pęka, rozpadając się na niewielkie kawałki o tępych krawędziach, co zmniejsza ryzyko zranienia się.

Verte_modelJ6_kolor_bialy

Porta Verte HOME J.6

Ciekawą propozycją drzwi do pokoju ucznia są modele z tablicą magnetyczną zamontowaną po jednej stronie skrzydła. To bardzo praktyczne rozwiązanie zarówno w pokoju mniejszego dziecka, jak i nastolatka, które pozwoli na kreatywne wykorzystanie dodatkowej przestrzeni. Chcesz, aby drzwi do pokoju Twojego dziecka były inne niż wszystkie? Możesz wybrać opcję z pomalowaniem ich na wybrany przez ciebie kolor. Sprawdź jak zrobiła to blogerka Lovingit w pokoju swoich córek na drzwiach z kolekcji Porta ROYAL Premium (zdjęcie główne). Inspiracje znajdziesz w artykule Drzwi wewnętrzne w kolorach wiosny.

Porta Verte HOME_G4_bialy_tablica

 Porta Verte HOME G.4 z tablicą magnetyczną

Oceń artykuł:

88%
13%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym