Jak urządzić pokój dziecka z miejscem do nauki? O tym musisz pamiętać

Oceń artykuł:

75%
25%

Urządzając pokój dziecka, warto pamiętać o strefach, jakie powinny się w nim znaleźć. Można wyróżnić trzy główne: do pracy i nauki, zabawy oraz do wypoczynku. Ponieważ wydzielenie ich na małej powierzchni jest trudne, dobrze wiedzieć, jak je sprytnie zaaranżować. Radzimy, jak zorganizować miejsce do nauki w pokoju dziecka.

Jak urządzić pokój dziecka z miejscem do nauki? O tym musisz pamiętać

Biurko i krzesło to podstawa

Urządzanie pokoju dziecka w wieku szkolnym powinno rozpocząć się od wydzielenia dwóch stref – nauki i zabawy. Strefa do nauki to przede wszystkim dwa ważne meble: biurko oraz krzesło. Ponieważ dziecko stale rośnie, musimy zapewnić mu właściwe warunki do pracy. W ten sposób nauka sprawi większą przyjemność, a odpowiednie meble pomogą uniknąć wad postawy.

Jakie biurko będzie najlepsze do pokoju dziecka? Na początek trochę o parametrach technicznych. Biurko powinno mieć głębokość ok. 60-90 cm. Równie istotna jest wysokość mebla. W przypadku najmłodszych uczniów wystarczy ok. 70 cm, z biegiem lat jednak będzie to 100-120 cm. Materiały i design to oczywiście kwestia gustu. Najlepiej, jeśli zaprosimy malucha na wspólne zakupy. Polecamy biurka z dodatkową funkcjonalnością – regulowanym kątem nachylenia blatu. Do czytania i nauki optymalne będzie 30 stopni, a do pisania – 15 stopni.

Kolejna ważna sprawa to wygodne i praktyczne krzesło dla dziecka. Świetnie sprawdzi się model na kółkach, czyli z pięcioelementowym tzw. krzyżakiem. Maluch szybko rośnie, dlatego wybierzmy krzesło, które ma pełną regulację wszystkich elementów: wysokości siedziska, wysokości oraz rozstawu podłokietników, a także pozycji zagłówka (przyda się podczas przerwy w nauce). Najlepiej, jeśli młody uczeń „przymierzy” krzesło. Wtedy sprawdzimy, czy siedzi w prawidłowej pozycji: nogi zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni i wyprostowany kręgosłup.

Gdzie postawić biurko w pokoju dziecka?

Wielu rodziców staje przed dylematem zagospodarowania przestrzeni dla dziecka. Z początku maluchy nie potrzebują biurka ani sprzętów szkolnych. Urządzanie pokoju dla dziecka to duże wyzwanie logistyczne z planowaniem na przyszłość. Warto zatem dokładnie rozplanować „rozbudowę” i wyposażanie w niezbędne sprzęty.

Kiedy maluch podrośnie do nauki, przez kolejne lata edukacji jego potrzeby nadal będą się zmieniać. Dobrym wyborem dla młodszego ucznia jest biurko z regulowaną wysokością blatu. Nie powinno ono stać przed oknem, ponieważ wpadające światło dzienne będzie męczyć wzrok. Niekorzystne jest także ustawienie z oknem za biurkiem – wtedy światło odbija się na monitorze komputera starszego ucznia. Lepiej więc stawiać je prostopadle do okien: po lewej stronie dla dzieci praworęcznych oraz po prawej dla leworęcznych. Oczywiście można też zadbać o osłony okienne, dzięki którym uda się regulować dopływ światła.

W bardzo małym pokoju można wykorzystać w aranżacji antresolę z łóżkiem na piętrze, a na „parterze” urządzić kącik do nauki z biurkiem i krzesłem. Pod łóżkiem można też umieścić dodatkowe szafki, szuflady i schowki.

Oświetlenie w pokoju dziecka

W pokoju ucznia bardzo istotne jest dobre oświetlenie sztuczne. Lampa górna powinna emitować łagodne, rozproszone światło. Zadbajmy jednak o oświetlenie punktowe. Przyda się na pewno lampka biurkowa z jasnym, dość chłodnym światłem, która dobrze oświetli książki, zeszyty i przyda się podczas pracy. Doskonale sprawdzi się lampa kreślarska, czyli z regulowanym ramieniem oraz kloszem. Ciekawa w formie lampka nocna umili natomiast zasypianie.

Kolory do pokoju ucznia

Stereotypowo w pokojach dziewczynek dominuje kolor różowy, natomiast kolory do pokoju chłopca to odcienie niebieskiego. Jednak gdy dziecko wkracza w etap szkolny, można śmiało zrezygnować z tego podziału. Choć dobór barw warto konsultować z dzieckiem, to jednak niektóre są szczególnie polecane. Chodzi przede wszystkim o wspomniany błękitny, który pozwala się zrelaksować, wyciszyć i skupić – a to przydaje się podczas nauki. Podobne właściwości mają zielony oraz fioletowy. Wystrzegajmy się za to energetycznych barw, takich jak żółta, czerwona czy pomarańczowa. Oczywiście chodzi o stosowanie tych kolorów na dużych powierzchniach. W detalach jak najbardziej mogą się pojawić. Problem z energetycznymi kolorami jest jednak taki, że niekiedy nadmiernie pobudzają i nie pozwalają się skupić.

Jak urządzić pokój dziecięcy? Nauka i zabawa w jednym

Strefy nauki i zabawy nie muszą być całkowicie oddzielone. W końcu nauka przez rozrywkę jest zawsze wskazana! Przydadzą się zatem dywany i tapety, które zachęcą malucha do odkrywania świata i sekretów nauki. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również dwie specjalne farby: tablicowa i magnetyczna. Na pierwszej można pisać, rysować, a potem wszystko wygodnie zetrzeć. Z kolei na magnetycznej dziecko może przyczepiać notatki, kartki, a także ulubione drobiazgi czy własne prace.

Oceń artykuł:

75%
25%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym