Jak urządzić pokój dziecka z miejscem do nauki? O tym musisz pamiętać

Oceń artykuł:

67%
33%
Urządzając pokój dziecka, warto pamiętać o strefach, jakie powinny się w nim znaleźć. Można wyróżnić trzy: do pracy i nauki, zabawy oraz wypoczynku. Ponieważ wydzielenie ich na małej powierzchni jest trudne, dobrze wiedzieć, jak je sprytnie zaaranżować. Radzimy, jak spójnie włączyć miejsce do nauki do pokoju dziecka.
Jak urządzić pokój dziecka z miejscem do nauki? O tym musisz pamiętać

Biurko i krzesło to podstawa

Strefa do nauki to przede wszystkim dwa ważne meble: biurko oraz krzesło. Ponieważ dziecko stale rośnie, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do pracy. W ten sposób nauka sprawi większą przyjemność, a przy okazji unikniemy wad postawy.

Jakie biurko będzie najlepsze do pokoju dziecka? Na początek trochę o parametrach technicznych. Biurko powinno mieć głębokość ok. 60-90 cm. Równie istotna jest wysokość mebla. W przypadku najmłodszych uczniów wystarczy ok. 70 cm, z biegiem lat jednak będzie to 100-120 cm. Materiały i design to oczywiście kwestia gustu. Najlepiej, jeśli zaprosimy malucha na wspólne zakupy. Polecamy biurka z dodatkową funkcjonalnością – regulowanym kątem nachylenia blatu. Do czytania i nauki optymalne będzie 30 stopni, a do pisania – 15 stopni.

Kolejna ważna sprawa to wygodne i praktyczne krzesło dla dziecka. Świetnie sprawdzi się model na kółkach, czyli z pięcioelementowym tzw. krzyżakiem. Maluch szybko rośnie, dlatego wybierzmy krzesło, które ma pełną regulację wszystkich elementów: wysokości siedziska, wysokości oraz rozstawu podłokietników, a także pozycji zagłówka (przyda się podczas przerwy w nauce). Najlepiej, jeśli młody uczeń "przymierzy" krzesło. Wtedy sprawdzimy, czy siedzi w prawidłowej pozycji: nogi zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni i wyprostowany kręgosłup.

Gdzie postawić biurko w pokoju dziecka?

Biurko nie powinno stać przed oknem, ponieważ wpadające światło dzienne będzie męczyć wzrok. Inne nie najlepsze ustawienie to okno za biurkiem – wtedy światło odbija się na monitorze komputera. Lepiej więc stawiać je prostopadle do okien: po lewej stronie dla dzieci praworęcznych oraz po prawej dla leworęcznych. Oczywiście można też zadbać o osłony okienne, dzięki którym uda się regulować dopływ światła.

W bardzo małym pokoju można wykorzystać w aranżacji łóżko piętrowe, a na "parterze" urządzić kącik do nauki z biurkiem i krzesłem. Pod łóżkiem można też umieścić dodatkowe szafki, szuflady i schowki.

Duża rola oświetlenia

W pokoju ucznia bardzo istotne jest dobre oświetlenie sztuczne. Lampa górna powinna emitować łagodne, rozproszone światło. Zadbajmy jednak o oświetlenie punktowe. Przyda się na pewno lampka biurkowa z jasnym, dość chłodnym światłem, która dobrze oświetli książki, zeszyty i przyda się podczas pracy. Doskonale sprawdzi się lampa kreślarska, czyli z regulowanym ramieniem oraz kloszem. Ciekawa w formie lampka nocna umili zaś zasypianie.

Kolory do pokoju ucznia

Tradycyjnie w pokojach dziewczynek dominuje kolor różowy, a chłopców – niebieski. Jednak gdy dziecko wkracza w etap szkolny, można śmiało zrezygnować z tego podziału. Choć dobór barw do pokoju warto konsultować z dzieckiem, to jednak niektóre kolory są szczególnie polecane. Chodzi przede wszystkim o wspominany błękit, który pozwala się zrelaksować, wyciszyć i skupić – a to przydaje się podczas nauki. Podobne właściwości ma zieleń oraz fiolet. Wystrzegajmy się za to energetycznych barw, takich jak żółta, czerwona czy pomarańczowa. Oczywiście chodzi o stosowanie tych kolorów na dużych powierzchniach. W detalach jak najbardziej mogą się pojawić. Problem z energetycznymi kolorami jest jednak taki, że niekiedy nadmiernie pobudzają i nie pozwalają się skupić.

Nauka i zabawa w jednym

Strefy nauki i zabawy nie muszą być całkowicie oddzielone. W końcu nauka przez rozrywkę zawsze jest wskazana! Przydadzą się zatem dywany i tapety, które zachęcą malucha do odkrywania świata i sekretów nauki. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również dwie specjalne farby: tablicowa i magnetyczna. Na pierwszej można pisać, rysować, a potem wszystko wygodnie zetrzeć. Z kolei na magnetycznej dziecko może przyczepiać notatki, kartki, a także ulubione drobiazgi.

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym