Pod samym dachem – jak zaaranżować poddasze?

Oceń artykuł:

0%
0%

Wielu bohaterów książek, filmów czy seriali żyło na poddaszu, przez co ta część domu od lat rozpala naszą wyobraźnię. Poddasze kusi przede wszystkim swoją przytulnością i związaną z oknami dachowymi dużą ilością światła. Z drugiej strony przyznać trzeba, że nie jest to łatwa przestrzeń do aranżacji... Funkcjonalne urządzenie poddasza to nie lada wyzwanie – dostajemy co prawda szerokie możliwości stworzenia oryginalnego wnętrza, ale droga do wymarzonego efektu może okazać się wyboista. Utrudnienie mogą stanowić skosy, nierówna wysokość ścian czy niski sufit. Mimo to poddasze przy odrobinie wysiłku da się zaaranżować na niemal każde wnętrze – pokój dzienny, salon, kuchnię, gabinet, pokój dziecinny czy łazienkę. A jeśli metraż na to pozwala - nawet całe mieszkanie. O czym trzeba pamiętać, urządzając poddasze?

Pod samym dachem – jak zaaranżować poddasze? Porta LEVEL

Wrażenie przestrzeni

Magiczne, wymarzone dla wielu skosy bywają czasem zdradliwe, dlatego też bardzo ważne jest zachowanie wrażenia przestronności we wnętrzach pod skosami. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim nie należy dzielić tej powierzchni zbyt dużą liczbą ścian, ścianek i przepierzeń – chyba, że są to lekkie, ruchome parawany, dobrze pasujące do stylu, w jakim urządzamy wnętrze.

Lepszym i pozwalającym zachować optyczne wrażenie przestrzeni rozwiązaniem okazują się przeszklenia w postaci szklanych ścianek działowych lub drzwi. To wyjście bardzo nowoczesne, które doda wnętrzu stylistycznej wyrazistości.

W ofercie PORTA DRZWI znaleźć możesz np. ościeżnicę Porta SYSTEM GK, która dedykowana jest szklanym taflom. Gdy dodać do tego nieskończoną liczbę wzorów i kolorów szklanych skrzydeł w PORTA DRZWI, możliwości zagospodarowania i dzielenia pomieszczeń na poddaszu wydają się niemal nieograniczone. Warto je wykorzystać! 

Odpowiednie zagospodarowanie skosów

Nie oszukujmy się – skosy, choć wyglądają atrakcyjnie, podczas urządzania mieszkania pokazują swoje prawdziwe oblicze. Oblicze, dodajmy, niezbyt przyjazne dla osoby głowiącej się nad ich ciekawą i designerską, a przy tym funkcjonalną aranżacją… Najtrudniej wykorzystać powierzchnię pod samym skosem, dlatego warto zaplanować tam schowki, wykonane „na miarę” regały na książki czy pomieszczenia gospodarcze.

Strefę wypoczynku i relaksu lepiej będzie zaaranżować w innym miejscu. Pod skosami można ewentualnie ustawić niewysoką kanapę tyłem do ściany, dobrze będzie jednak wcześniej sprawdzić, czy to rozwiązanie na pewno jest dla nas wygodne.

W przypadku sypialni pod skosem może się znaleźć łóżko, skierowane nogami w stronę skosu, ale nie odwrotnie. Dlaczego? A próbowałeś kiedyś zasnąć z sufitem na twarzy? No właśnie... 

Światło – klucz do przestronnego wnętrza

Ze światłem na poddaszu, nawet mimo obecności dużych okien dachowych, zawsze jest sporo pracy. Nieregularność ścian i ryzyko przytłoczenia sprawiają, że oświetlenie poddasza okazuje się niezwykle ważnym elementem aranżacji wnętrza, od którego wiele zależy. Jeśli sufit jest wystarczająco wysoki, możesz sobie pozwolić na wiszące żyrandole (uważaj jednak, żeby nie przesadzić!). Przy nieco niższym stropie lepiej będzie zdecydować się na podwieszany sufit oraz halogenowe i punktowe oświetlenie.

Na górnym świetle jednak nie koniec - zaplanuj również oświetlenie boczne. Przestrzeń pod skosami z reguły jest zacieniona, niezależnie od liczby okien dachowych. Punktowe oświetlenie LED w ścianach czy przy podłodze, podświetlenie przeszklonych elementów mebli, a także stojące lampy i lampki nocne czy biurkowe – rozwiązań jest wiele i na szczęście bez przeszkód można je ze sobą zestawiać.

Wykreuj przestrzeń kolorem

Jeśli chodzi o dominujące w przestrzeni barwy, wskazany jest spokój, umiar i klasyczne odcienie. Warto pamiętać, że jednolity kolor optycznie powiększy przestrzeń strychu, na czym z pewnością nam zależy. Najlepiej, rzecz jasna, sprawdzą się kolory jasne, pastele lub biel – taka kolorystyka pomoże rozjaśnić nawet mocno zacienione wnętrze pod dachem.

Kuszą Cię ciemne barwy? Spokojnie – znajdzie się dla nich miejsce przy dodatkach i elementach dekoracji. Pamiętaj też, że im mniej kolorów, tym większa i bardziej harmonijna wydaje się przestrzeń. Optymalnie będzie więc operować tylko kilkoma odcieniami.

Na koniec – pamiętaj:

Im mniej, tym lepiej

Przy urządzaniu poddasza trzeba mieć na uwadze trzy słowa kluczowe: harmonia, światło i minimalizm. Jeśli wprowadzisz w życie te zasady, znajomi będą Ci zazdrościć wspaniałej aranżacji wnętrza pod skosami. Trzymamy kciuki!

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym