Mieszkanie w stylu angielskim – wprowadź jego elementy do swojego wnętrza
Oceń artykuł:
Styl angielski ma wiele twarzy. Może być pełen kwiatów lub elementów w szkocką kratę i porcelanowych delikatnych akcentów. Ma także bardziej nowoczesne, industrialne oblicze. Jest więc w czym wybierać.
Po styl angielski najchętniej sięgają ci, którzy cenią sobie dyskretną elegancję, ponadczasową klasykę oraz jakość. Niektórzy sądzą, że jest zbyt barwny i nasycony wieloma fakturami i wzorami, jednak da się to obejść, przemycając do swojego wnętrza tylko wybrane jego elementy. Co ciekawe, w tym duchu książę William i księżna Kate urządzili swoją posiadłość Anmer Hall, która była ich prezentem ślubnym od królowej Elżbiety II. Odremontowano ją w klasycznym angielskim stylu, choć właśnie w jego bardziej nowoczesnym wydaniu. To, co wyróżnia styl angielski:
- drewno naturalne
- wszelkie odcienie brązu – od delikatnego beżu, do nasyconego brązu. W połączeniu z nimi wspaniale sprawdza się kolor wina, głębokie fiolety, karminowy, ciemne zielenie, oliwkowy. Podsumowując - styl angielski to iście szlachetne kolory. Nie jest o jednak miejsce na zabawę jasnymi kontrastami
- szlachetność – ciężko wyobrazić sobie ten styl bez stołów, krzeseł, foteli, sekretarzyków czy sof stworzonych ze szlachetnych i luksusowych materiałów. Świetnie sprawdzą się tu np. delikatnie wyżłobione drzwi, np. Porta VECTOR Premium model V
- dom w tym stylu po prostu musi mieć kominek
- łagodne linie i symetryczność
- kwiatowe ornamenty na tekstyliach, geometryczne wzory, rzeźbione elementy na meblach
W kilku odsłonach
Angielski wystrój spotkamy w kilku odmianach a każda z nich ma swoje charakterystyczne elementy.
Szablonowy, podręcznikowy wręcz styl angielski znajdziemy przede wszystkim w dobrze znanych nam z filmów i powieści wiejskich posiadłościach (cottage house). Wyróżnia go nawiązanie do tradycji, sielankowość i oczywiście romantyczny charakter. Królują jasne i przyjazne kolory. Najchętniej używanym motywem są kwiaty – na tapetach, materiałach tekstylnych, obrazach czy w postaci bukietów w wazonach.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Kolejną odmianę tego stylu spotkamy np. w pomieszczeniach industrialnych – wszak to Anglia jest kolebką rewolucji przemysłowej. Duże przestrzenie, sporo światła, szkło i beton są tu urozmaicane dodatkami vintage, a wyposażenie inspirowane stylem angielskim: głębokie materiałowe lub skórzane fotele, wygodne sofy, drewniane podłogi i meble.
Styl kolonialny również może mieć swoją angielską wersję. Wielka Brytania była przecież swego czasu jednym z głównych kolonizatorów, dlatego jej wpływy możemy dostrzec na całym świecie na wielu płaszczyznach, również w designie czy architekturze. Wyróżniają go masywne meble robione z drewna egzotycznego.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jeśli sofa, to tylko Chesterfield
Jak już wspominaliśmy, istotną sprawą w tym stylu są dodatki. Poduszki z motywami flory i fauny czy w szkocką kratę, eleganckie oświetlenie, zdobione dywany, porcelana czy patery na owoce. Wprowadzając je do wnętrz, możemy nadać naszemu mieszkaniu trochę charakteru stylu angielskiego.
Podstawą i królową jest tu zdecydowanie sofa Chesterfield. Ów charakterystyczny akcent jest chętnie wykorzystywany w pomieszczeniach inspirowanych stylem z Wielkiej Brytanii. Może być skórzana (świetnie sprawdzi się w loftach) albo w obiciach z innych materiałów, np. miękkiego aksamitu w kolorze głębokiej, butelkowej zieleni.
O powstaniu tego modelu sofy krążą zresztą różne historie. Najprawdopodobniej to lord Philip Stanhope (czwarty hrabia rodu Chesterfield) zlecił lokalnemu rzemieślnikowi wykonanie wygodnego fotela. Miał być przede wszystkim godny hrabiego, pozwalać na siedzenie z wyprostowanymi plecami oraz… nie marszczyć odzieży. Lord był pewnego rodzaju trendsetterem jak na swoje czasy (XVIII w.) – stąd sofa szybko stała się bardzo popularna wśród wyższych sfer. Na początku umieszczana była w londyńskich klubach dla dżentelmenów, by później na dobre przeprowadzić się do domów arystokracji.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Określenia "sofa Chesterfield" zaczęto używać na początku XIX w. Dzisiaj chętnie wstawia się ją nie tylko w domach czy mieszkaniach w stylu angielskim, ale i w bardziej nowoczesnych wnętrzach.
Styl angielski stał się popularny nie tylko w jego kolebce – Wielkiej Brytanii. To ponadczasowy trend, który z powodzeniem możemy wprowadzić do naszych polskich domostw. Jak widać, można go dostosować do innych stylów, choć sam w sobie jest dość charakterystyczny i rozpoznawalny na pierwszy rzut oka.
Oceń artykuł: