Jak stworzyć ogród zimowy na balkonie? O tym musisz pamiętać

Oceń artykuł:

0%
0%
Ogrody zimowe przez długie lata stanowiły naturalne przedłużenie domu, tworząc łącznik między domostwem a terenem zielonym wokół niego. Z czasem jednak moda na zimowe saloniki lub oranżerie zanikła, by jednak znów wrócić - i to nie tylko do domów jednorodzinnych. Ogrody zimowe obecnie tworzy się nawet w blokach. Nic w tym dziwnego: pomieszczenie, odpowiednio zaaranżowane i wykonane, może być równie urzekające. I wcale nie musi być ogromne!

Do niedawna podobne konstrukcje powstawały jedynie przy domach. Ocieplane ogrody zimowe tworzyły przestrzeń idealną do całorocznego wzrostu nawet tropikalnych roślin, a nieocieplane były miejscem, w którym zimowały rośliny ogrodowe źle znoszące niskie temperatury. Wbrew nazwie ogród zimowy nie musi pełnić tylko tej jednej funkcji.

Ogród, czyli salon

Ogrody zimowe powstają jako miejsca, gdzie można odpocząć w otoczeniu roślin bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Zbudowane z przeszklonych ścian pozwalają cieszyć się widokami i zielenią nawet przy niekorzystnej aurze. Można się w nich napić herbaty i zrelaksować. Pomieszczenie uzupełnione o stół i kilka krzeseł albo wygodną kanapę to idealny drugi salon. Szczególnie jeśli zostało dobudowane do południowej strony domu lub utworzone na sporym balkonie usytuowanym od południowej strony bloku czy kamienicy. Takie wyposażenie pozwala na przyjmowanie gości, wspólne jedzenie, a następnie odpoczynek.

Niewielki ogród zimowy może pełnić funkcję kącika czytelniczego – wygodny fotel, lampa i stolik wystarczą, aby w otoczeniu roślin cieszyć się dobrą lekturą. Jeśli za oknem hula wiatr, a my spędzamy czas w cieple, ale w pomieszczeniu zapewniającym wspaniałe widoki i z roślinami wokół, nie ma nic przyjemniejszego.

Ogród zimowy na balkonie

Jak zamienić typowy balkon w niezwykły zimowy ogród? Potrzebna jest specjalna zabudowa. Najłatwiej poddać metamorfozie balkon z trzech stron ograniczony ścianami – wówczas przeszklone ścianki należy wstawić w jednej tylko płaszczyźnie. Wtedy też można korzystać z ogrodu, nie osłaniając się przed oczami sąsiadów. Loggie mogą być wbudowane w obrys budynku lub dostawiane – oba typy łatwo przerobić na nieduże ogródki zimowe, niewielkie saloniki lub miejsca do relaksu, którym niestraszny jest śnieg, deszcz i wichura.

Balkony o innej konstrukcji (wspornikowe, podwieszane, podparte) trzeba zabudować przeszklonymi ściankami aż z trzech stron. Wówczas może się okazać, że intymne miejsce do odpoczynku wśród roślin, oranżeria albo pokój do przyjmowania gości są na widoku, sąsiadują z innymi balkonami, a korzystanie z nich budzi skrępowanie. Co wtedy robić?

Rolety, żaluzje, zasłony

Gdy trzy z czterech ścian pomieszczenia są całkowicie przeszklone, warto osłonić je przed oczami sąsiadów, ale i przed słońcem. Jasne światło bywa uciążliwe, szczególnie, kiedy ogród zimowy powstał od południowej strony.
Słońce z jednej strony jest zbawienne – ogrzewa pomieszczenie, rozjaśnia je, dostarcza światła roślinom, a ludziom dodaje energii. Z drugiej strony – uniemożliwia napawanie się krajobrazem. Aby nie utrudniało nam korzystania z oranżerii lub saloniku, wystarczy pomyśleć o zamontowaniu rolet, żaluzji.

W zależności od stylu, w którym urządzono pomieszczenie, mogą to być zwyczajne rolety w ulubionym kolorze, rolety bambusowe, pionowe żaluzje albo żaluzje poziome – drewniane, bambusowe, w odcieniach naturalnych albo białe. Można też powiesić firanki lub zasłony, tworząc bardzo przytulny, dodatkowy pokoik.

Podłoga

Balkony zazwyczaj wyłożone są nieciekawymi, beżowymi płytkami. Czy w ogrodzie zimowym trzeba je pozostawić?
Absolutnie nie. Chociaż płytki balkonowe mają wiele plusów – są odporne na zniszczenia i niskie lub wysokie temperatury, łatwo je myć, czyścić. Gdy ogród zimowy spełnia jedynie swoją podstawową funkcję, a więc jest miejscem, gdzie hoduje się rośliny, płytki będą mniej kłopotliwe w utrzymaniu niż drewniane deski. Zajmowanie się roślinami może oznaczać bałagan, który będziemy chcieli szybko sprzątnąć.

Ale pomieszczenie można też wyłożyć deskami tarasowymi, panelami, a gdy chcemy dodać mu przytulności, nie zapomnijmy o dywanach. Jesienią i zimą ogród zimowy można ozdobić sztucznymi skórami, futrami, poduszkami w modnych kolorach. Wszystko zależy od funkcji wnętrza i tego, w jaki sposób z niego korzystamy, co lubimy w nim robić.
Jeśli balkon nie jest położony na najbardziej wystawionej na słońce ścianie bloku, trzeba pomyśleć o dodatkowym źródle ciepła. Niezbędne będzie ogrzewanie.

Ogrzewanie

Jak ogrzać ogród zimowy? Najłatwiej zaopatrzyć się w grzejnik elektryczny. Przenośne grzejniki są schludne, nie szpecą wnętrza, nie są montowane na stałe, więc latem, w czasie upałów można sprzęt schować w piwnicy. Dużym minusem ogrzewania ogrodu zimowego w ten sposób mogą być rachunki za prąd. Niestety, ogrzanie zewnętrznego pokoju, szczególnie z trzech stron zabudowanego szkłem, które łatwo przepuszcza chłód, to kosztowne przedsięwzięcie. Jednak czego się nie robi, by zyskać dodatkowe metry kwadratowe i cieszyć się słońcem nawet podczas śnieżnej zimy?

Oczywiście, jeśli pragniemy zaoszczędzić na ogrzewaniu możemy sobie stworzyć sezonowy ogród zimowy i korzystać z niego tylko w czasie ciepłych miesięcy, a w chłodniejsze wchodzić do niego ciepło ubrani. Gdy rezygnujemy z grzejnika, w ogrodzie zimowym będzie zimno – jedynie o około 5 stopni Celsjusza cieplej niż na dworze.

Oświetlenie

Planując zabudowanie balkonu szklanymi taflami, należy pamiętać także o oświetleniu. Gdy z ogrodu zimowego korzystamy latem, będzie ono potrzebne dopiero późnym wieczorem. Ale zimą światła w domu zapalamy często już popołudniu, a czasem z lamp nie rezygnujemy od rana do nocy. Jak wówczas korzystać z ogrodu zimowego?
Na balkonie południowym sprawdzą się lampy solarne.

Można kupić łańcuchy z białymi lub kolorowymi kulami, lampki stołowe, a nawet podwieszane lampiony ładowane energią słoneczną. W innym wypadku, gdy w ogrodzie zimowym słońca brakuje, trzeba postawić na typowe rozwiązania, a więc lampy elektryczne, ewentualnie na baterie.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Planując wykonanie ogrodu zimowego na balkonie, warto pamiętać o zapewnieniu pokojowi wentylacji, dobrze jest też wybrać takie oszklenie, które da się uchylać, odsuwać, by nie odcinać się całkiem od dopływu świeżego powietrza. To ważne i dla ludzi, i dla roślin. Takie szyby łatwiej też jest utrzymać w czystości.

Co ciekawe, zabudowanie balkonu oznacza, że mniej zapłacimy za ogrzewanie mieszkania. Choć w nieogrzewanym ogrodzie zimowym będzie chłodno, starty ciepła dotyczące całego mieszkania będą mniejsze niż w przypadku, gdy balkon pozostawimy "otwarty”. W ciągu roku można w ten sposób zaoszczędzić nawet 8-10 proc. pieniędzy wydawanych na ogrzewanie lokum.
Warto pamiętać także o tym, że mieszkańcy bloków, zanim zabudują balkon, muszą zapytać o zgodę administrację.

Oceń artykuł:

0%
0%