Balkon jesienią i zimą: jakie wybrać rośliny, aby przetrwały niskie temperatury?

Oceń artykuł:

100%
0%

Mieszkańcy bloków, zamknięci pośród betonu, bardzo cenią sobie zieleń, którą u siebie przechowują. Balkony to ich małe, domowe ogródki, rozjaśniające nieco szarą codzienną egzystencję i przełamująca jej monotonię. Pielęgnowanie roślin, może być bardzo ciekawym zajęciem, a gdy na wiosnę i lato pojawią się kolorowe kwiaty, każdy właściciel poczuje prawdziwą dumę, przebywając na swoim malutkim skwerku.

Balkon jesienią i zimą: jakie wybrać rośliny, aby przetrwały niskie temperatury?

Niestety, balkon jesienią i zimą jakby obumiera, a wraz z nim więdną rośliny, smagane wiatrem i doświadczane dotkliwym zimnem. Co zrobić, by w ten trudny czas Twoja mała oaza wciąż była pełna zieleni? Jakie rośliny wytrzymają i dadzą Ci odrobinę radości również wtedy?

Rośliny na jesień

Jeśli rozważasz różne jesienne kompozycje na balkon, najpierw zorientuj się,  które z roślin bez trudu zniosą kapryśną, październikową i listopadową pogodę. Wśród kwiatów na uwagę zasługują astry, mogące bez trudu zimować na zewnątrz.

Trzeba jednak wybrać gatunek, kwitnący jesienią. To z nimi jesienny balkon nabierze niezwykłych kolorów i ożyje na nowo. Odcienie mogą być różne – fioletowy, liliowy, intensywnie różowy czy nawet niebieski. Kwitną one pod koniec sierpnia i przez cały wrzesień. Wtedy też można cieszyć się pełnią ich piękna.

Taras jesienią może być  również wyjątkowy dzięki innym wytrzymałym roślinom. Aby zwiększyć ilość kolorów, zdecyduj się na chryzantemy, kojarzone głównie z dniem Wszystkich Świętych, gdy zanosi się je na groby. Mimo wszystko, mogą urozmaicić przydomowy ogródek.

Prócz odmiany o charakterystycznym, żółtym kolorze, możesz też odnaleźć fioletowe, czerwone, pomarańczowe lub różowe kwiaty. Wszystko zależy od Twojego gustu i pomysłu na jesienne kompozycje na taras czy balkon.

Balkon jesienią można także przystroić wrzosami. Kto z nas nie zna tych drobnych, bladofioletowych kwiatuszków, wnoszących lekkość na każdy skwerek? Świetnie zakomponują się pośród roślin iglastych, zielonych przez cały rok. 

Je możesz pozostawić aż do zimy

Jak wiesz, zimą temperatura spada niekiedy nawet poniżej zera, dlatego tak trudno znaleźć rośliny, które przetrwałyby w podobnych warunkach. Wbrew pozorom, można jednak znaleźć zimowe kwiaty na balkon i cieszyć się ich pięknem w mroźne dni. Doskonale zaprezentuje się chociażby ciemiernik, który najwcześniej kwitnie tuż przed Bożym Narodzeniem. Jego piękne płatki o rozmaitych kolorach (ciemnoczerwony, różowy, a także prawie czarny) urozmaicą wszelkie kwiatowe kompozycje.

Na łagodniejsze zimy można również wybrać wrzośce – drobne krzewy z osobliwymi, cieniutkimi kwiatkami, które zakwitają w okolicy grudnia. Trzeba jednak pamiętać, by w przypadku mocnego mrozu szczelnie je okryć, ponieważ mogą wysychać. Prócz roślin kwitnących, możesz też wybrać karłowate krzewy iglaste. To właśnie dzięki nim balkon zimą nie pozostanie martwy i będzie się wyróżniał na tle przestrzeni sąsiadów z bloku. 

Najważniejsze, by o wszystko zadbać

Nie jest tak, że wytrzymałe rośliny możesz pozostawić samym sobie na zewnątrz i po prostu obserwować. Je również musisz odpowiednio pielęgnować, doglądać oraz podlewać, by niczego im nie brakowało.

Kwiaty jesienne na balkon, podobnie jak rośliny zimowe, są odporne na niskie temperatury i kiepskie warunki pogodowe, jednak wciąż nie okazują się samowystarczalne. Z tego powodu, jeśli rosną u Ciebie przez cały rok, musisz dbać o nie każdego miesiąca.

Zatroszcz się o to, by rośliny lubiące światło znajdowały się na nasłonecznionych pozycjach, a te, rozwijające się w cieniu, znalazły odpowiednio zaciemnione miejsce. Pamiętaj, że tylko zdrowe okazy mają szansę doczekać wiosny i cieszyć Cię swoim pięknem przez wszystkie zimne miesiące.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym