Jego wysokość balkon w dobie wiosennej rewolucji

Oceń artykuł:

100%
0%

Życie upływa w zawrotnym tempie i brakuje chwili na odpoczynek poza domem. Nie zawsze też są ku temu sprzyjające warunki. Szczególnie w miejskiej dżungli trudno jest znaleźć własną oazę. A może by tak przywrócić do życia balkon, który po zimie jest nieco zaniedbany? Wiosenne porządki czas zacząć!

Jego wysokość balkon w dobie wiosennej rewolucji

Obecnie coraz rzadziej balkon pełni funkcję składziku na rzadko używane rzeczy. Sprytne systemy przechowywania w mieszkaniu na ogół dobrze się sprawdzają, co chroni balkon przed zagraceniem. Ponadto coraz bardziej doceniamy własny kawałek przestrzeni pod gołym niebem i lubimy się nim chwalić. Prawie nikomu nie przychodzi już do głowy, by wstawić tam rozklekotane biurko lub starą komodę – no, chyba że starannie odnowioną, by idealnie wpisywała się w aranżację. Niemniej jednak po zimie salon pod chmurką też wymaga gruntownego liftingu i nie należy o nim zapominać przy okazji wiosennych porządków!

Sprzątanie na start

Wiosenne porządki na balkonie zacznij od wyniesienia wszystkich rzeczy. Stare doniczki z ziemią opróżnij i dokładnie oczyść, by usunąć mogące się tam lęgnąć owady, bakterie czy grzyby. Pamiętaj, że twój balkon nie powinien szczególnie wyróżniać się kolorystyką wśród innych. Jeśli więc masz zamiar odmalować tam ściany, wybierz kolor identyczny z dotychczasowym, stosując farbę przeznaczoną do tynków zewnętrznych. Wyczyść balustradę. Ewentualną rdzę zeszlifuj papierem ściernym i zabezpiecz newralgiczne miejsca preparatem antykorozyjnym. Raz na pewien czas w ramach wiosennych porządków warto pomalować barierkę, pozbywając się uprzednio łuszczących się warstw farby i kładąc preparat podkładowy.

shutterstock_755242336

Podłogę umyj i oceń jej stan. Ewentualne ubytki w fugach należy uzupełnić, a skruszały beton zaszpachlować. Wiosenne porządki to też dobry pretekst, by odświeżyć stare panele drewniane, stosując specjalną emalię, która ożywi ich kolor i podkreśli zarys usłojenia, zabezpieczy przed wilgocią, grzybami, wnikaniem zabrudzeń i ochroni nawierzchnię przed pękaniem. Jeśli stare płytki już się wysłużyły, a spoiny nie dadzą się domyć, możesz położyć na balkonie sizalową matę, modułowe panele drewniane czy nawet zwykłą płytę wiórową. Sezonowo sprawdzi się też dobrej jakości wykładzina elastyczna.

W spójnym stylu – kolorowe kompozycje balkonowe

Trafiona kompozycja mebli i kwiatów może uczynić z balkonu prawdziwie relaksujący zakątek nawet w dużym mieście! Urządź go tak, jak lubisz, by podobnie jak reszta mieszkania odzwierciedlał twój styl. Najlepiej, by był on przedłużeniem domowego salonu. Podobna kolorystyka czy materiał na podłodze sprawią, że optycznie powiększy on przestrzeń pokoju. Tym sposobem sam też zyska wizualnie nieco powierzchni. Wiosenne porządki to idealna okazja do wprowadzenia tego typu zmian. Najlepiej sprawdza się spójna gama kolorystyczna nawiązująca do stałych elementów wyposażenia w mieszkaniu. Tak więc barwę ścian z salonu warto powtórzyć na balustradzie, a kolor skrzynek na kwiaty czy poduszek z balkonowych siedzisk zgrać z zasłonami lub dywanem. Od razu wprowadzi to wrażenie harmonii między obydwiema strefami. 

Nie zapomnij o detalach! Dekoracja okna balkonowego przyciągnie uwagę przechodniów i sprawi, że twój balkon zalśni nowym blaskiem. Mile widziane są ozdoby okienne, firany oraz dekoracje wnętrz typu „zrób to sam”.

shutterstock_282159770

Gustowny umiar – aranżacje okna balkonowego w salonie 

Wiosenne porządki to dobry moment na przyniesienie z piwnicy balkonowych mebli. Jeśli masz zamiar dopiero je kupić, dobierz je do stylu mieszkania. Mogą być nowoczesne, romantyczne, a nawet przyprawione orientalną nutą. Wybór jest niemały. Sprawdzą się lekkie, wykonane z ratanu lub tworzywa odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Pamiętaj, że żaden balkon nie jest za mały, by atrakcyjnie go zaaranżować! Nie należy jedynie przesadzać z liczbą rzeczy. Dobrym pomysłem jest zamykana skrzynia dwufunkcyjna pełniąca też rolę ławeczki. Można w niej ukryć akcesoria do pielęgnacji kwiatów czy inne drobne, mało reprezentacyjne wyposażenie balkonu. Jeśli brakuje ci miejsca na stolik, zainstaluj na ścianie opuszczany blat, by można było tam postawić filiżankę z kawą, miseczkę z przekąskami albo świeczkę w lampionie, która wprowadzi nastrojową atmosferę w czasie wieczornej pogawędki z bliską osobą. Poza migotliwym blaskiem żywego ognia na balkonie sprawdzą się również kinkiety albo oświetlenie typu cotton balls zawieszone na barierce. Dobrym pomysłem na nowoczesny wystrój okna balkonowego są lampki solarne, które nieco rozjaśnią balkon po zmroku i nie wymagają kucia w ścianach – można je wbić w doniczki z kwiatami.

shutterstock_752504104

Zielona enklawa – wystrój okna z balkonem

Unikalny wystrój okna z balkonem dodatkowo podkreśli fantazyjnie wijące się po balustradzie pnącze czy drzewko w doniczce. Zieleń to najlepsze zwieńczenie wiosennych porządków i pomysł na zaakcentowanie tej pory roku. Może to być wiecznie zielony iglak, który z powodzeniem przetrwa zimę na balkonie, albo karłowate odmiany cyprysów. Preparowane cebulki żonkili, narcyzów, hiacyntów czy tulipanów potrzebują zaledwie dwóch miesięcy, by przeobrazić się w kwitnącą roślinę. Pogodną aurę wprowadzają wysiane w skrzyneczkach i koszach sezonowe kwiaty, np. nagietki i nasturcje. Balkon to też idealne miejsce, by wyhodować aromatyczne zioła: majeranek, bazylię, miętę, tymianek czy oregano, a także groszek, fasolkę lub pomidory. Przed nadmiarem słońca skutecznie uchroni je – podobnie jak i ciebie – markiza. Wodoodporna, zamontowana pod odpowiednim kątem pozwoli ci również rozkoszować się popołudniem na balkonie, nawet gdy z nieba będzie kapał wiosenny kapuśniaczek…

shutterstock_690799861

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym