Białe wnętrza od dawna są na topie. A co z czernią?

Oceń artykuł:

100%
0%

Jeszcze 20 lat temu chętniej niż po białe meble Polacy sięgali po nieciekawe czarne segmenty do salonu czy nudne zestawy z biurkami dla nastolatków. Efekt był taki, że wnętrza wydawały się kompletnie pozbawione stylu, ciemne. Dziś w sklepach czarnych mebli jest niewiele, znacznie bardziej lubimy biel albo naturalne, drewniane odcienie.

Białe wnętrza od dawna są na topie. A co z czernią?

Moda na jasne meble przyszła ze Skandynawii i, miejmy nadzieję, zostanie z nami na dłużej. Dzięki jasnemu wyposażeniu wnętrza wydają się przestronniejsze, optycznie większe, jaśniejsze. W naszym klimacie, szczególnie jesienią i zimą, jaśniej znaczy lepiej. Nie oznacza to jednak wcale, że czerń jest zła i brzydka. Nadal może pięknie prezentować się we wnętrzach i nie trzeba z niej rezygnować tylko w imię mody. Jeśli lubicie czarny kolor, ale nie stosujecie go w domu dlatego, że wydaje wam się niemodny, kupcie farbę tablicową!

Detale, ozdoby, dekoracje

Czarny kolor świetnie sprawdza się w detalach. Czarny karnisz podkreśli biel ścian, a antracytowy kaloryfer będzie niespotykanym dodatkiem. Czarne, metalowe, geometryczne świeczniki lub latarenki będą ładnie zdobić blat komody. Czarne świece i błyszczące doniczki wpiszą się w styl glamour. Czarne kamienie wsypane do misy też będą piękną, naturalną ozdobą.

Od jakiegoś czasu modne jest wieszanie na ścianach plakatów z hasłami, mottami. Zamiast decydować się na czarny druk na białym tle, można wybrać przeciwieństwo – taki plakat w czarnej ramie powieszony na białej ścianie zyska siłę wyrazu.

Czarne poduszki i dywany

Gładki czarny dywan kojarzy się z typowo męskim wnętrzem, ale już zestawienie bieli i czerni, geometryczne wzory lub marokańska koniczyna wpiszą się i w styl skandynawski, i glamour. Będą pasować też do mebli wzorowanych na klasykach z lat 60.

Jeżeli zrezygnujecie z tak wyrazistego dywanu, postawcie na poduszki. Biało-czarne i czarne, pikowane, wytłaczane poduszki, poduszki z fakturą, wykonane z różnych tkanin – płócienne, bawełniane, satynowe, mogą całkowicie odmienić wnętrze.

Czarna kuchnia, czarna łazienka

Designerskie wnętrza często zaskakują sposobem wykończenia nie tylko sypialni, ale i łazienki, kuchni. Połączenie drewnianych szafek z czarnymi blatami lub jasnych frontów z czarnymi nikogo nie dziwi, a kuchnia z czarnymi akcentami lub nawet przewagą tego koloru prezentuje się elegancko. Zamiast nad blatem roboczym kłaść płytki, warto rozważyć użycie farby tablicowej. Można ją zmywać, jest bardzo praktyczna.

Osobom, które chcą jak najmniej czasu spędzać na sprzątaniu nie polecamy czarnych frontów mebli wykonanych „na wysoki połysk” – widać na nich absolutnie każdy odcisk dłoni, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku szafek otwieranych w wygodnym i efektownym systemie tip-on (potocznie zwanym klik-klakiem). Widać też każdą kropelkę wody, a przecież kontakt z wodą w kuchni to codzienność.

Znacznie rzadziej niż czarne kuchnie, można oglądać czarne łazienki. I takie się jednak zdarzają. W małych wnętrzach czerń może przytłaczać, ale w dużych pokojach kąpielowych będzie robić wrażenie. Zamiast tak modnych ostatnio szarych płytek wystarczy sięgnąć po duże, czarne, by uzyskać niesamowity efekt gładkiej, ciemnej powierzchni choćby na jednej ścianie – gdy reszta będzie jasna, efekt nie będzie przesadzony.

Ciekawe może być zastąpienie typowej białej umywalki czarną, sięgnięcie po czarną mozaikę albo marmur.

Czerń w pokoju dziecka

Przed laty nikt o czerni w pokojach maluchów nawet nie pomyślał. Co najwyżej segmenty w tym kolorze trafiały do pokojów nastolatków. Obecnie dzieciakom raczej czarnych mebli nie kupujemy, chyba że pojedyncze, na przykład biurko lub fragment zabudowanego łóżka, pokrywamy czarną farbą tablicową.

Tablicówka nigdy nie była bardziej popularna. I nic dziwnego. Jest odporna na plamienie, więc idealna do pokoju dziecięcego, na dodatek można po niej mazać kredą. Czy wymyślono coś doskonalszego? Tak! Ścianę wystarczy pomalować najpierw farbą magnetyczną, by nie tylko móc po niej rysować, ale i przyczepiać do niej magnesy, tworząc własne galerie sztuki z przyniesionych z przedszkola obrazków.

Pokój dziecka można pomalować też tablicówką w innym kolorze, ale czarna ma niezaprzeczalny urok. Ciekawy pomysłem jest wykonanie w całym wnętrzu lamperii czarną tablicówką. Dzięki takiemu zabiegowi nie trzeba się obawiać o plamy, wytarcia czy mazakowe lub kredkowe wpadki. Genialne.

Czerń w sypialni

Wielbiciele czerni mogą zaopatrzyć się w czarną pościel i narzutę. Możliwe, że te dodatki całkowicie odmienią sypialnię i sprawią, że nie trzeba będzie dodać ani kropli czerni więcej. Sypialnie w typowych mieszkaniach mieszczą zazwyczaj niewiele więcej, o ile w ogóle, duże łóżko, szafki nocne i szafę. Przykrycie łóżka barwną pościelą i narzutą może zadecydować do stylu pomieszczenia. Pościel i narzuta mogą być satynowe, wytłaczane, eleganckie lub bawełniane, naturalne – pomimo identycznego koloru odbiór będzie kompletnie inny.

Zadecydują o nim także dodatki – kryształowe lub srebrzyste żyrandole i lampki zrobią ze zwyczajnej sypialni pomieszczenie niczym z pięciogwiazdkowego hotelu: lampy nowoczesne – z samych żarówek i oprawek dodadzą wnętrzu surowości, a białe i drewniane ozdoby wprowadzą czerń do stylu skandynawskiego.

W sypialni można jedną ze ścian, na przykład tę za łóżkiem, pomalować na czarno lub postawić na ciekawą tapetę w tym kolorze. Jeśli cała ściana to za wiele, może wystarczy czarny zagłówek? Można kupić gotowy zagłówek albo zrobić go samodzielnie z deski, gąbki i tkaniny. W takim wnętrzu świetnie sprawdzą się białe drzwi, które nadadzą nieco subtelności całemu pomieszczeniu. Drzwi z kolekcji Porta VECTOR Premium doskonale łączą w sobie nowoczesny design z frezami, które w zasadzie znane są ze skrzydeł drzwiowych utrzymanych w tradycyjnym stylu. W drzwiach z tej kolekcji zastosowano nowy sposób frezowania i powłokę premium, co zapewnia trwałą, satynową powierzchnię.

Czerń w salonie

W dużym pokoju, szczególnie połączonym z kuchnią, spędzamy wiele czasu. Nie chcemy, by nasz nastrój po przyjściu z pracy znacząco się obniżał, raczej przeciwnie. Dlatego zazwyczaj otaczamy się jasnymi barwami.

Jednak nie wszyscy muszą kochać biel i miętę, za to tęsknić za starą dobrą czernią. Do salonu można ją wprowadzić, stawiając pod ścianami industrialne, czarne metalowe regały, decydując się na czarny stolik kawowy lub stół jadalniany.

Czerń świetnie skomponuje się z rudą cegłą i szarym betonem – materiałami obecnie bardzo modnymi. I tu można zaszaleć z farbą tablicową. Na jej tle pięknie będą wyglądać białe albo drewniane meble. Czego nie polecamy? Czarne, wielkie, skórzane zestawy wypoczynkowe lepiej zostawić w sklepie.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym