Pokój dziecka jak plac zabaw. Urządź go z wyobraźnią!

Oceń artykuł:

0%
100%

Zbliżające się wakacje to idealny czas na reorganizację w pokoju dziecka. Projektowanie przestrzeni, która inspiruje maluchy do zabawy, ale też nauki, to okazja do poszukiwania najbardziej zaskakującego wyposażenia i szaleństw w kwestii kolorów. Warto wcześniej porozmawiać o urządzaniu pokoju dziecięcego z głównymi zainteresowanymi. Dziecięce wizje wymarzonego pokoju mogą stanowić prawdziwą skarbnicę inspiracji.

1/8
Wiele w jednym – aranżacje pokoju wielofunkcyjnego Fot. Pinterest
Wiele w jednym – aranżacje pokoju wielofunkcyjnego

Pokój dziecka to zwykle przestrzeń wielofunkcyjna, gdzie maluch śpi, uczy się i bawi. Łóżko i biurko (lub stolik) to elementy konieczne. Powinno przewidzieć się też sporo miejsca do igraszek oraz przechowywania, zarówno zabawek i ubrań, jak i sprzętu sportowego, książek, akcesoriów szkolnych oraz hobbystycznych kolekcji. Sztuką jest połączenie wszystkich funkcji z ciekawym wyglądem dziecięcego pokoju.

Kreatywna podłoga Fot. yandex.ru
Kreatywna podłoga

Ideałem jest stworzenie w pokoju dziecka obszernego miejsca do zabawy. Maluchy spędzają najwięcej czasu na podłodze i to właśnie tam powinno się im zorganizować bezpieczną przestrzeń igraszek. Zamiast drewnianych paneli można położyć elastyczną wykładzinę we wzory na miękkim, piankowym podkładzie lub kolorowy dywan z efektem 3D, które dadzą najmłodszym dodatkowy pretekst do zabawy. Miękkie poduchy, worki sako, pufy oraz piankowe wałki to nie tylko elementy dekoracyjne, ale i praktyczne rzeczy, które zawsze są mile widziane w dziecięcym pokoju.

Sprytne schowki Fot. Cuckooland.com
Sprytne schowki

Łóżka za dnia mogą też pełnić funkcję kryjówek, przypominając indiańskie tipi lub prawdziwy domek na drzewie. Modele piętrowe z materacem na górze tworzą pod stelażem wiele kameralnej przestrzeni do zagospodarowania. Może tam powstać kącik do nauki, ale też kawiarnia dla lalek i misiów czy garaż dla chłopięcych pojazdów. W pokoju dziecka, zwłaszcza młodszego, warto stworzyć taki azyl. Może to też być zamykane siedzisko (fotel) czy baldachim w kształcie tunelu montowany na łóżku, ale dający łatwo przenieść się także na podłogę.

Łóżko jak z bajki Fot. Meble Flex
Łóżko jak z bajki

Głównym elementem wystroju dziecięcego pokoju jest na ogół łóżko. Nie chodzi jednak wyłącznie o miejsce spania, lecz o wielofunkcyjną wyspę, która daje mnóstwo okazji do wyzwolenia dziecięcej fantazji. Za jej sprawą piętrowa konstrukcja może stać się pirackim statkiem albo placem budowy, gdzie powstałe konstrukcje z klocków są wciągane na górny poziom za pomocą zaczepionego na wysięgniku haka. Niektóre łóżka piętrowe mają też wbudowaną szafę, biurko czy tablicę do pisania kredą. Superopcją w przypadku łóżek piętrowych są też montowane obok drabinek zjeżdżalnie. Dzięki nim nie będzie problemu, żeby rano wyciągnąć malucha spod kołdry!

Nietypowe meble Fot. Meble VOX
Nietypowe meble

Dobór wyposażenia do pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Maluch z każdym rokiem potrzebuje coraz to nowszych rozwiązań. Dobrą opcją są meble rosnące wraz z pociechą, np. przewijak zamieniany na komodę, łóżka z wydłużanym stelażem, biurka z podwyższanym blatem czy regulowane krzesła. Ciekawą opcją są także regały z frontami, które da się indywidualizować w zależności od potrzeb. Mogą mieć one powierzchnię magnetyczną, materiałową, do której łatwo przyczepiają się rzepy, być wyposażone w wieszaki i haczyki, a nawet tarczę do gry w darta. Co więcej, fronty takich mebli można dowolnie zestawiać, by tworzyły różne kolorystyczne układy. Regały i szafki najlepiej ulokować wzdłuż ścian, gdzie nie będą przeszkadzać. Skrzynie, a także pufy ze schowkami mogą z kolei pełnić dodatkową funkcję siedzisk w pokoju dziecka. Wyposażone w kółka dadzą więcej możliwości do przemeblowań i zabawy.

Komnata pasjonata
Komnata pasjonata

Niekiedy trzeba też przewidzieć w pokoju dziecka nieco miejsca na hobby. Jeśli twój maluch jest zapalonym deskorolkowcem, stwórz mu na ścianie półki z wysłużonych, odnowionych desek. Mały malarz na pewno ucieszy się z rozstawionej rogu sztalugi i mobilnego stolika, gdzie można wygodnie ustawić farby i pędzle. Nieletni astronom – z teleskopu, przez który będzie mógł obserwować gwiazdy z okna pokoju.

Wielkim dziecięcym marzeniem bywa też huśtawka lub podwieszany do sufitu hamak. Takie wyposażenie może też stanowić samodzielną konstrukcję, niewymagającą montowania do ścian czy belek stropowych. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest wystarczająco stabilna i spełnia wszelkie inne normy bezpieczeństwa, podobnie jak inne elementy wyposażenia.

Sportowy duch Fot. Formo.ua
Sportowy duch

Dobrym pomysłem jest aranżacja antresoli, do której maluch może spokojnie dostać się także dzięki ściance wspinaczkowej lub zawieszanym linom i sznurkowym siatkom. Taki małpi gaj wymaga niekiedy położenia na podłodze gimnastycznego materaca, który da dodatkowo małemu sportowcowi okazję do fikania koziołków i ćwiczeń. Ścianka do wspinaczki może jednak powstać także niezależnie na wolnej ścianie czy nad łóżkiem. Szczególnie chłopcy będą z kolei zachwyceni, jeśli na ścianie lub drzwiach zawiśnie tarcza z obręczą kosza do rzucania piankową piłeczką.

Ściany i drzwi pełne możliwości Porta SMART
Ściany i drzwi pełne możliwości

W pokoju dziecka sprawdzają się ściany, po których można rysować kredą lub dające się ozdabiać kolorowymi, oryginalnymi dekoracjami. W łatwy sposób wyczarujesz je, stosując farby magnetyczne i tablicowe. Nie są to jednak jedyne pomysły na ścianę w dziecięcym pokoju. Tapeta w zabawne wzory lub w formie kolorowanki albo sznurki i spinacze umożliwiające stworzenia galerii obrazków to tylko wybrane z rozwiązań. Powierzchnią dającą spore pole do popisu są też drzwi. Można je pokryć tablicówką lub zamontować na nich wieszaki czy organizer do przechowywania drobiazgów (np. SMART VOX). Niektóre firmy oferują niestandardowe usługi ozdabiania skrzydeł drzwiowych ciekawymi napisami i grafiką.

Oceń artykuł:

0%
100%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym