Miniaturowy ogród w szkle. Jak samodzielnie i niebanalnie go zaaranżować?

Oceń artykuł:

100%
0%

Uprawa roślin domowych w doniczkach to najprostsza forma ich aranżacji, ale nie jedyna i nie zawsze najatrakcyjniejsza. Ciekawą propozycją są roślinne dekoracje w szklanych naczyniach. Zobacz, jak zrobić ogród lub las w słoiku.

1/7
Ogród w szkle krok po kroku Fot. gartenjournal.net
Ogród w szkle krok po kroku

Naturalne dekoracje w szkle są ostatnio niezwykle popularne. Ogród w słoiku to propozycja nieco na przekór wiośnie. O ile pierwsze cieplejsze promienie słońca zachęcają do przystrajania balkonów, prac w ogródku i na działce, o tyle zamykanie kwiatów domowych w słojach czy butelkach to idealne zajęcie dla wielbicieli misternych robótek pod dachem. Niemniej jednak taka ekspozycja może cieszyć cały rok, wnosząc do wnętrza wiele naturalnej świeżości. Las w słoiku można oczywiście kupić, ale pachnąca ściółką czy świeżymi kwiatami dekoracja nie jest wcale trudna w wykonaniu. Warto się o tym przekonać samemu. Jak więc zrobić ogród w słoiku?

Rośliny w szkle – co przygotować?
Rośliny w szkle – co przygotować?

W zależności od zamysłu i oczekiwanego efektu – czy ma nim być las w słoiku, czy może ogród w butelce – przed rozpoczęciem pracy nad ogrodem w szkle naszykuj pękaty wek, butelkę czy misę. Każde naczynie przeznaczone do aranżacji powinno być uprzednio dokładnie umyte i osuszone, pozbawione etykiet oraz resztek kleju. Dla planowanego efektu dobierz określony typ podłoża, a nawet kilka jego rodzajów, które w wyższym naczyniu stworzą efektowne kilkukolorowe warstwy. Oprócz ziemi może to być kora, muszelki, żwirek czy kamyki. Większe elementy na dnie zapewnią lepszy drenaż, a nadmiar wody nie będzie podtapiał korzeni. Specjaliści polecają także aktywny węgiel, który zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Niektóre gatunki roślin można też zaaranżować w samej wodzie zasilanej odpowiednim nawozem lub w hydrożelu, którego odcień warto dobrać do stylistyki danego pomieszczenia. Podstawą kompozycji będą oczywiście ulubione domowe kwiaty lub inne, mniej popularne okazy.

Jakie wybrać rośliny?
Jakie wybrać rośliny?

Nie muszą to być typowe kwiaty domowe. Do mini ogrodu w szkle floryści polecają przede wszystkim miniaturowe gatunki, które dobrze rosną na suchym podłożu. Obfite podlewanie nie zawsze idzie bowiem w parze z atrakcyjnością zielonej aranżacji. W słoiku czy szklanej kuli chętnie dają się zamykać kaktusy i sukulenty. Dynamiczne kompozycje kwiatowe w szkle tworzą opuncje, haworsje czy litopsy – nazywane żywymi kamykami. Niektórzy chętnie stosują też żyworódkę, a nawet popularne kuchenne zioła. Jeśli wolisz swojskie klimaty, możesz jednak zaprosić do ogrodu w słoju lub innym naczyniu mech, karłowate paprotki, wiosenne krokusy czy szafirki. Najważniejszą zasadą jest łączenie roślin o podobnych wymaganiach.

Jakie naczynie zastosować?
Jakie naczynie zastosować?

W tej kwestii można zaszaleć. Strony internetowe aż kipią od inspiracji. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup efektownego pojemnika, rozejrzyj się po domu. Może znajdziesz tam coś, co idealnie nada się do tego celu? Szklany ogród imponująco zaprezentuje się zarówno w słoju po ogórkach, kieliszku do wina, jak i w kulistym akwarium, którego od dawna nie zamieszkuje żadna rybka. Tego typu aranżacje wspaniale prezentują się również w przezroczystych wazonach w kształcie wysokich tub czy w karafkach z szerokim wlotem. Efektowne są także wielokształtne słoiki ozdobne, szklane sześciany czy inne bryły wykończone stalowymi okuciami. Można je kupić w sklepach dla kwiaciarzy lub poszukać w Internecie.

Jak sadzić rośliny w słoju?
Jak sadzić rośliny w słoju?

Zanim zamkniesz kwiaty w szkle, pamiętaj, by wyciągając je z doniczek, ostrożnie otrzepać korzenie z resztek ziemi. Jeśli są zbyt długie, możesz je nieco przyciąć. Pierwsze rośliny do ogrodu w szkle postaraj się umieścić jak najbliżej środka naczynia i stopniowo dokładaj kolejne, zachowując jednak margines przestrzeni wokół ścianek pojemnika. Żywe dekoracje nie mogą być posadzone zbyt gęsto, by miały jeszcze nieco miejsca na rozrost łodyg i liści oraz ukorzenienie. Umieszczaj blisko siebie roślinki jak najbardziej różniące się kolorami i kształtami liści, co zdynamizuje aranżację.

Jak wyeksponować kompozycję?
Jak wyeksponować kompozycję?

W pierwszej kolejności trzeba oczywiście określić, ile miejsca chce się przeznaczyć na aranżację oraz gdzie uda się je wygospodarować (to też zdeterminuje wybór gatunków, które trafią do ogrodu w szkle). Odmiany lubiące słońce postaw na parapecie czy stojącym pod oknem stoliku. Gatunki wolące kryć się w cieniu ustaw na komodzie w sypialni czy na biurku w gabinecie. Eksponować można zarówno nad-, jak i podziemną cześć kompozycji, uwidaczniając unikalną plątaninę korzeni, kłączy i cebulek.

Jak osiągnąć wymarzony efekt?
Jak osiągnąć wymarzony efekt?

Z roślinami o wyrazistych formach lepiej współgrają proste, kanciaste naczynia, a z tymi o fantazyjnie i miękko zarysowanych liściach oraz wijących się łodygach – pojemniki opływowe i asymetryczne. W zamkniętych słojach i butelkach kompozycje nad ranem będą okraszać kropelki rosy, zanikające w ciągu dnia. Las w butelce czy ogród w ozdobnym słoiku będą więc żyć zgodnie ze swoim dobowym rytmem. Otwarte ogrody w szkle, w których panuje nieco podwyższona wilgotność, ale woda się nie skrapla, stworzą bardziej przejrzystą, mniej „parną” aranżację. Pamiętaj, że każdy ekosystem ma własny, niepowtarzalny klimat. Wcielając się na chwilę w rolę matki natury, można go jednak dowolnie kształtować, bez obaw o globalne skutki takich eksperymentów.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym