Meble ogrodowe. Co w tym sezonie robi furorę?

Oceń artykuł:

100%
0%

Nie tylko moda wnętrzarska ulega zmianom. Również tarasy i balkony przechodzą metamorfozy. Nowoczesne meble ogrodowe także przybierają coraz oryginalniejsze formy, co więcej – ze względu na innowacyjne kształty i faktury coraz częściej pojawiają się też w holach, ogrodach zimowych czy nawet domowych salonach. Jakie meble do ogrodu wybrać w tym sezonie?

1/7

Nowa jakość

Meble ogrodowe – z drewna czy materiałów syntetycznych – muszą spełniać o wiele więcej wymogów niż te przeznaczone pod dachy. Najnowocześniejsze mają niewiele wspólnego z plastikami sprzed lat, które po dwóch sezonach pękały i kruszyły się na skutek działania słońca czy zmian temperatury. Innowacyjne materiały są odporne na wilgoć i promienie UV. Doskonale znoszą też upały i chłód, a nawet mróz. Niektóre z nich pod przykryciem mogą pozostawać w ogrodzie przez cały rok. Dotyczy to zwłaszcza najlepszych mebli ogrodowych wyprodukowanych z udoskonalonych syntetyków. Przykładem takiego „całorocznego” mebla może być fotel z technorattanu.

Zobacz też: Salon połączony z kuchnią. Czy to dobre rozwiązanie?

Popularne materiały

Popularnością w ogrodowych salonach cieszy się technorattan, który dzięki różnym składnikom wzbogacającym jego recepturę nie tylko dobrze się prezentuje, harmonizując niemal z każdym stylem wyposażenia ogrodowego, lecz także staje się coraz wytrzymalszy. Popularne są też tworzywa sztuczne, które pozwalają kreować meble o praktycznie nieograniczonych kształtach i zachwycają kolorami.

Zobacz też: Salon połączony z kuchnią. Czy to dobre rozwiązanie?

Modny tek

Wśród modeli drewnianych największa popularnością cieszy się ostatnio tek. Można też zdecydować się na niemal idealną imitację drewna w postaci resysty, która jest przy tym bezproblemowa w pielęgnacji. Modne wyposażenie ogrodowe tworzą też meble z anodyzowanego aluminium oraz stali powlekanej specjalną warstwą ochronną. Prostym i ciekawym rozwiązaniem są betonowe moduły, a jeśli chce się olśnić gości zaproszonych na garden party, można pokusić się o outdoorowe meble z podświetlanego ledowo polietylenu.

Zobacz też: Salon połączony z kuchnią. Czy to dobre rozwiązanie?

Fot. Dajar

Praktyczny design

Formy mebli ogrodowych często są determinowane przez materiały. To one bowiem zwykle narzucają innowacyjne kształty. Gorącym trendem sezonu są mobilne, lekkie oraz łatwe do przenoszenia krzesła i stoły ogrodowe. Dobrze, jeśli dają się złożyć do płaskich wymiarów, co ułatwia ich przechowywanie. Coraz częściej oprócz bieli, brązów czy zieleni wybierane są modne meble ogrodowe w intensywnych kolorach. Co więcej, te nie blakną na słońcu. Nowoczesne tworzywa i płaszcze chroniące stal są łatwe do mycia, wszelkie zabrudzenia na ogół wystarczy zetrzeć z nich wilgotną szmatką lub spłukać ogrodowym szlauchem.

Zobacz też: Salon połączony z kuchnią. Czy to dobre rozwiązanie?

 Fot. Haste Garden

Tapicerowane

Hitem są tapicerowane, ekskluzywne meble ogrodowe pokryte specjalnymi tkaninami. Przybierają one często atrakcyjne formy wsparte na lekkich aluminiowych stelażach. Dodatkowe moduły, np. przedłużona podstawa siedziska pełniąca funkcję stolika pomocniczego, przydają się tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na wstawienie kilku osobnych mebli, chociażby na balkonie.

Zobacz też: Salon połączony z kuchnią. Czy to dobre rozwiązanie?

Tarasowe worki i leżanki
Tarasowe worki i leżanki

Ciekawą propozycją są też ogrodowe worki i leżanki. Ogromne poduchy pokryte wodoodpornymi tkaninami nie wchłaniają zabrudzeń i nie tworzy się na nich pleśń. Na ogół pokrowce są zdejmowalne, co ułatwia ich czyszczenie. Nie jest to jednak potrzebne zbyt często, bo akrylowe materiały zabezpieczane dodatkowo poliuretanem (np. sunbrella) mają zdolność odpychania wody i nie pochłaniają zabrudzeń. Wypełnienie z poliestrowego granulatu EPS jest elastyczne, dzięki czemu na długo zapewnia siedzisku ergonomiczna formę. Dodatkowym plusem bywają obręcze wszyte w pokrowce, ułatwiające przeciągane worków w inne miejsce.

Zobacz też: Salon połączony z kuchnią. Czy to dobre rozwiązanie?

Fot. Italvelutti

Industrialny styl

Wraz z modą na przemysłowe klimaty do ogrodów i na balkony powróciły siedziska i stoły z betonu. Meble do ogrodu to bowiem nie tylko drewno czy plastik. Dużą elastyczność aranżacji zapewniają z kolei nowoczesne meble o charakterze modułowym. Mogą to być np. różnej wielkości kubiki ze specjalnie opracowanego betonu architektonicznego. Pełnią one w zależności od potrzeb funkcję stolików kawowych lub siedzisk. Są bardzo praktyczne i wytrzymałe, a komfort korzystania z nich zapewniają poduchy na meble ogrodowe w nowoczesnych tkaninach pokryciowych. Łączysz, rozłączasz, zmieniasz ich przeznaczenie – korzystasz, jak chcesz! Wiele z tego typu dodatków znaleźć można przy okazji wyprzedaży mebli ogrodowych.

Zobacz też: Salon połączony z kuchnią. Czy to dobre rozwiązanie?

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym