Dekoracje skandi. Funkcja tknięta designem

Oceń artykuł:

50%
50%
Chłodny minimalizm to nie do końca skandynawska bajka. Naturalne materiały – drewniany parkiet, wełniane koce i kamienne blaty, a także stonowane kolory ziemi zawsze tworzą przytulną atmosferę, nawet jeśli wokół panuje biel. We wnętrzach w stylu skandynawskim meble są policzalne... na palcach jednej ręki. Proste, funkcjonalne, zaprzyjaźnione ze środowiskiem naturalnym. O urodzie wnętrza przesądzają jednak detale. Tkaniny, lampiony i poroża...
1/5
Natura stylu Fot. MAKAO HOME
Natura stylu

Nad barwami, które nie krzyczą, i kształtami, które nie uwierają, łatwo przejść do porządku dziennego. Wnętrza tak urządzone zbliżają się do natury, skłaniają do swobodnego zachowania i odrzucenia konwenansów. Ale nie są nijakie. Przed tym, by nie stały się niezauważalne, niemal przezroczyste, chronią je dekoracje, zachęcające do pozostania tam na dłużej.

Styl skandynawski jest z natury – tu można byłoby postawić kropkę – harmonijny, stonowany, przejrzysty. Szerokość geograficzna, ograniczająca dostęp światła słonecznego, sprawiła, że Skandynawowie nieustannie wykazują tęsknotę za nim i dążą do rozjaśniania przestrzeni. Dlatego wśród typowych dekoracji w typowym stylu skandynawskim tak często pojawiają się lampiony czy świece. Zwiększone zapotrzebowanie na światło sprzyja ponadto rozsądnemu planowaniu przestrzeni i eliminowaniu z niej zbędnych mebli czy drobnego wyposażenia. Nawet dekoracje są na ogół i piękne, i użyteczne.

To ci się też spodoba: Jak perfekcyjnie urządzić się po skandynawsku?

Ograniczenie elementów sprzyja harmonii i utrzymaniu porządku. Chłodne barwy rekompensują Skandynawom dodatki z naturalnych materiałów, a brak firan czy zasłon w oknach – inne tkaniny: miękkie pledy czy poduchy, w które przyjemnie jest się zatopić po powrocie do domu, gdy za oknem chłód i wiatr albo śnieżyca.

Design w służbie funkcji
Design w służbie funkcji

W stylu skandynawskim forma dekoracji, podobnie jak mebli, często podąża za funkcją. Ozdobne skrzynie służą jako siedziska i stoliki, wiklinowe pufy – jako schowki. Kolorowe pledy tworzą barwne akcenty w stonowanej aranżacji, a w razie potrzeby można się pod nimi skryć w chłodne wieczory. Dekoracyjne latarenki oprócz tego, że zdobią, dają światło i tworzą nastrój we wnętrzu. Plecione koszyki poza tym, że są dekoracyjne, służą jako osłonki na doniczki albo do przechowywania drobiazgów. Lampa stołowa przeskalowana do wymiarów podłogowej to już klasyczny przykład symbiozy designu i funkcjonalności. Wzornictwo w stylu skandynawskim rzadko pojawia się samo dla siebie nawet w przypadku dekoracji.

To ci się też spodoba: Jak perfekcyjnie urządzić się po skandynawsku?

Barwy Północy Fot. MGN Pracownia Architektoniczna
Barwy Północy

W stylu skandynawskim bezwzględnie króluje biel, optyczne powiększająca i rozjaśniająca pomieszczenia. Jej surowość przełamuje drewno oraz odcienie piasku czy tradycyjnego ceglanego muru. Drobne, ale mocniejsze akcenty - czerwienie, granaty, czerń czy zieleń - są zarezerwowane jedynie dla dekoracji wnętrz. To one akcentują poszczególne sfery w pomieszczeniu, a ich rozplanowanie w większości nie jest przypadkowe. Czerwony dywanik przy stoliku kawowym w strefie wypoczynkowej, czarne obramowanie okna lub kominka – tego typu elementy podkreślają największe atuty wnętrz. W sposób czytelny, oczywisty, funkcjonalny – skandynawski.

To ci się też spodoba: Jak perfekcyjnie urządzić się po skandynawsku?

Tkaniny na rozgrzewkę
Tkaniny na rozgrzewkę

Styl skandynawski obfituje w tkaniny grube i mięsiste oraz bezpretensjonalne dzięki gładkiej fakturze lub dziecinnie prostym deseniom. Szlaczki, kratka, paski, geometryczne i folkowe wzory dynamizują przestrzeń i wprowadzają pogodny nastrój. Bawełniane, futrzane i wełniane chodniki, poduszki przypominające swetry, filcowe pufy i bieżniki, pledy i koce z mikrofibry otulają wnętrza, oddając im swoje naturalne ciepło. Są zdrowe i praktyczne (można je prać w pralce) – jak wszystko, co typowe dla stylu skandynawskiego.

To ci się też spodoba: Jak perfekcyjnie urządzić się po skandynawsku?

Design z(a) rogiem Fot. Stadshem.se
Design z(a) rogiem

Styl skandynawski uwielbia polowania, ale ogranicza je do…wyjścia na zakupy. W sklepach bowiem czają się najpiękniejsze okazy jeleni czy łosi… To typowe dla Skandynawów leśne motywy zwierzęce, nawiązujące do lokalnej fauny. Te elementy nie tylko dekorują, ale też przypominają o związku człowieka z naturą i są wyrazem proekologicznych dążeń. Zwierzęta skaczą po porcelanie i tkaninach, wyglądają zza książek na półkach, a ich poroża imitowane przez najwyższej klasy design, zdobią ściany nad kominkiem czy zagłówkami sypialnianych łóżek. Sarny, sowy i niedźwiedzie pojawiają się też na współczesnych grafikach, dumnie prezentując się w antyramach. Ich sylwetki to także popularny motyw na tapetach, które już dawno wymknęły się z dziecięcych pokoików.

 

To ci się też spodoba: Jak perfekcyjnie urządzić się po skandynawsku?

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym