Wygłuszenie drzwi wejściowych. Jak wygłuszyć drzwi?

Oceń artykuł:

50%
50%

Drzwi do domu lub mieszkania nie tylko stanowią element dekoracyjny przedpokoju – dbają o Twoje bezpieczeństwo, a także są skuteczną barierą akustyczną. Tłoczna klatka schodowa czy głośni sąsiedzi mogą zaburzać mir domowy, przez co nie czujesz się komfortowo we własnych czterech kątach. Jak wygłuszyć drzwi wejściowe, aby odizolowały dom lub mieszkanie od dźwięków zewnętrznych, ale także pasowały do zaaranżowanych wnętrz?

Wygłuszenie drzwi wejściowych. Jak wygłuszyć drzwi?

Wygłuszenie drzwi – najprostsze sposoby na ciszę w domu

Ruchliwa ulica, głośni sąsiedzi czy szczekające psy – to tylko niektóre ze źródeł hałasu, które potrafią wpłynąć na komfort i spokój domowników. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem kawalerki w kamienicy, czy domu na przedmieściach, odpowiednio wyciszone drzwi wejściowe do mieszkania lub domu mogą uchronić Cię przed męczącymi i uciążliwymi odgłosami z klatki schodowej czy sąsiedztwa. Twoje cztery kąty muszą być oazą spokoju, dlatego przed zakupem nowej pary skrzydeł drzwiowych, warto sprawdzić stan aktualnie używanego egzemplarza.

Remont mieszkania lub domu wiąże się ze sporymi wydatkami. Jeżeli dotychczasowe drzwi zewnętrzne spełniały Twoje wymagania, ale zależy Ci na zwiększeniu ich dźwiękoszczelności, na początku spróbuj wyciszyć je samodzielnie za pomocą kilku produktów. Nie są one drogie, a potrafią zdziałać wiele dobrego! Jednymi z najskuteczniejszych artykułów są np.:

  • uszczelki do drzwi wejściowych, ościeżnicy lub progu – przed wymianą na nowe egzemplarze, sprawdź stan aktualnie używanych materiałów, gdyż pod wpływem czasu mogły się uszkodzić;
  • maty lub panele akustyczne – naklejane bezpośrednio do skrzydeł drzwiowych wyciszają wnętrze, ale także tłumią drgania, ale wymagają dodatkowej ochrony na obrzeżach;
  • wyciszające tapicerki – to połączenie dowolnego materiału (skóry lub tkaniny) z warstwą dźwiękoszczelnego izolatora, które może stanowić ciekawą ozdobę w pomieszczeniu.

Jeżeli powyższe sposoby nie zadziałały, warto skontrolować stan zamontowanej ościeżnicy czy progu – źle założone, poruszające się elementy oraz wszelkie nieszczelności wpływają zarówno na obniżenie izolacji akustycznej, jak i tempo przenikania zimna do mieszkania lub domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sposobach na wyciszenie czterech kątów w wieżowcu czy kamienicy, sprawdź nasz artykuł o tym, jak wyciszyć mieszkanie w bloku.

SECURE_kolor czarny

drzwi z kolekcji SECURE

Wyciszenie drzwi – modele dźwiękoszczelne o wysokiej jakości

Niestety – zdarza się, że mimo podjętych prób samodzielnego wyciszenia skrzydeł drzwiowych, wymiany czy montażu uszczelek oraz wzmocnienia progu, drzwi wejściowe nadal nie spełniają Twoich wymagań. Hałasujący sąsiedzi, dźwięk kosiarki o poranku czy wzmożony ruch drogowy potrafią wpłynąć na samopoczucie, wywołując niebezpieczny dla zdrowia stres i zdenerwowanie. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem problemu może okazać się montaż nowych drzwi, o podwyższonych parametrach akustycznych.

Czym wyróżniają się na tle klasycznych modeli? To proste – dzięki skomplikowanej, nierzadko wielowarstwowej budowie o wiele lepiej radzą sobie z dźwiękami dochodzącymi z klatki schodowej czy z sąsiedztwa. Ich wypełnienie stanowią najczęściej różnego rodzaju blachy oraz płyty, ale także wełna mineralna czy stal – dzięki temu zyskują dodatkowe, antywłamaniowe właściwości. Odpowiednio osadzone w ścianie i wyregulowane, razem z poprawnie zamontowaną ościeżnicą i założonymi uszczelkami, stworzą dźwiękoszczelną barierę.

Warto pamiętać:

Jeżeli zależy Ci na wysokim wygłuszeniu drzwi wejściowych, postaw na model drzwi bez dodatkowych przeszkleń – to sprawi, że o wiele lepiej odizolują dom od hałasu.

 

Jak wygłuszyć drzwi? Postaw na nowy model!

W trakcie budowy domu lub remontu mieszkania warto wziąć pod uwagę nowy model skrzydeł drzwiowych, który zapewni Ci wysoką izolację akustyczną. Pamiętaj, że im wyższe będą ich parametry, tym lepiej będą chroniły Cię przed różnymi dźwiękami z otoczenia – podczas wyboru odpowiedniego modelu zwróć uwagę m.in. na współczynnik tłumienia hałasu Rw, którego wartość podawana jest w decybelach. Powinien wynosić minimum 28 dB, jednak dla mieszkańców kamienic, blokowisk i zatłoczonych przedmieść powinien oscylować w granicy od 32 dB do 36 dB.

Jakie drzwi wejściowe mieszkania wybrać? Oprócz wysokiej odporności na hałas oraz zwiększonej antywłamaniowości powinny odznaczać się eleganckim wyglądem i niezawodnością. Dobrym przykładem są skrzydła drzwiowe z kolekcji PORTA STEEL SAFE RC3, o trójelementowych zawiasach i wielowarstwowej budowie – wnętrze zostało wypełnione polistyrenem ekspandowanym, a do opłaszczowania powierzchni wykorzystano blachę stalową o grubości 0,6 mm. Jeżeli zależy Ci na ładnym wyglądzie drzwi, postaw na model C1 w kolorze antracytu z dodatkowym, trójwarstwowym przeszkleniem.

Inną, równie ciekawą propozycją są skrzydła drzwiowe z kolekcji PORTA EXTREME RC4, o wysokim współczynniku tłumienia hałasu wynoszącym 37 dB. Ich pięciowarstwowe wypełnienie zostało obłożone płytą HDF, a dodatkowe elementy, takie jak wkładka antywłamaniowa czy zawiasy trójelementowe, dbają nie tylko o ciszę w mieszkaniu, ale także o bezpieczeństwo domowników. Model w kolorze Antracyt to klasyczny egzemplarz drzwi zewnętrznych do mieszkania, który sprawdzi się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i w pomieszczeniach utrzymanych w stylistyce boho.

SteelSafeRC3_model_C1_Antracyt

STEEL SAFE RC3

Pamiętaj – drzwi zewnętrzne nie tylko mają cieszyć wyglądem, ale także chronić mieszkańców przed hałasem oraz włamaniami i kradzieżami. Przy wyborze idealnej pary zwróć uwagę na współczynnik Rw oraz klasę antywłamaniowości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dobrany do domu lub mieszkania model spełni wszystkie Twoje oczekiwania i zapewni Ci komfort niezależnie od czynników zewnętrznych.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym