Jak wyciszyć mieszkanie w bloku - wyciszanie ścian, drzwi i podłogi.

Oceń artykuł:

14%
86%

Wyciszenie ścian, podłóg i drzwi w budownictwie wielorodzinnym gwarantuje ciszę i spokój mieszkańcom poszczególnych lokali. Standardowe mieszkanie nie zapewnia jednak pełnej prywatności mieszkańcom, często też słabo chroni ich przed hałasem dochodzącym z ulicy. Aby mieszkać komfortowo, warto zadbać o dźwiękoszczelność ścian, drzwi i podłogi. Jak wyciszyć mieszkanie?

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku - wyciszanie ścian, drzwi i podłogi.

Wyciszenie podłogi

Wyciszenie podłogi w mieszkaniu wydaje się koniecznością. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie są maty akustyczne, które kładzie się na podłodze jako dodatkową warstwę pod panelami, wykładzinami, a nawet pod kaflami ceramicznymi.

Producenci oferują różne maty akustyczne, a ich cena może sięgać nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. Ich tańszym zamiennikiem, sprawdzającym się niemal równie dobrze, są maty z korka, które z powodzeniem mogą być układane pod panelami lub wykładzinami podłogowymi.

Jak wyciszyć ściany?

Według przepisów w lokalach mieszkalnych hałas nie powinien być większy niż 40 decybeli w dzień i 30 decybeli w nocy. Jednak w praktyce wygląda to często inaczej. Zdarza się, że nawet zwykła rozmowa za ścianą niepostrzeżenie wciąga mieszkańca w życie innej rodziny. Wygłuszenie ścian przeprowadza się więc głównie w stosunku do tych zewnętrznych, bezpośrednio oddzielających mieszkanie od sąsiadów. 

Najłatwiej jest wybudować niewielką konstrukcję na całej powierzchni ściany. W niej umieszcza się wełnę mineralną, która charakteryzuje się bardzo dobrymi współczynnikami izolacyjności akustycznej. Całość zostaje przykryta płytami kartonowo-gipsowymi. 

Niestety w niewielkich pomieszczeniach takie rozwiązanie nie zdaje egzaminu, ponieważ znacznie zmniejszałoby ono powierzchnię danego wnętrza. Stosuje się więc ekrany akustyczne, które mogą mieć nawet około 5 cm grubości. 

Najbardziej skutecznym sposobem na wyciszenie ściany od sąsiada jest zastosowanie wełny akustycznej w połączeniu z płytą ołowianą. Jednak to rozwiązanie jest rzadko stosowane i niepraktyczne, ponieważ płyta ołowiana jest bardzo ciężka i bardzo droga.

Jak wyciszyć drzwi?

Skuteczne wyciszenie ścian to także wyciszenie drzwi wejściowych do mieszkania. Na dźwiękoszczelność drzwi największy wpływ ma ich wypełnienie. Skuteczne drzwi dźwiękoszczelne muszą być wypełnione płytą wiórową lub płytami ułożonymi warstwowo. Porta oferuje znakomite drzwi dźwiękoszczelne, w których w podstawowej ramie konstrukcyjnej umieszczono specjalną, wielowarstwową konstrukcję i to ona właśnie zapewnia bardzo dobrą izolacyjność akustyczną. 

Drzwi produkowane są w trzech wariantach i różnią się poziomem gwarantowanego wyciszenia. Można tu wybierać wśród modeli o parametrach: Rw=27 dB, Rw=32 dB lub Rw=42 dB.

Drzwi dźwiękoszczelne to nie tylko skrzydła drzwiowe, lecz także właściwe ościeżnice, do których skrzydła szczelnie przylegają. To także system uszczelek, które skutecznie zapobiegają niekontrolowanemu przenikaniu ciepła, ale też tłumią wszystkie dźwięki zewnętrzne. 

Warto wyciszyć też sufit

Wyciszenie pokoju w bloku to także odpowiednie wytłumienie sufitu. W wystarczająco wysokich pomieszczeniach, w dobie mody na obniżanie sufitów i instalowanie w nich oryginalnego układu oświetlenia, dodanie warstwy tłumiącej dźwięki nie jest wielkim problemem. 

Sufit można wytłumić poprzez umieszczenie tam ekranów lub warstwy wełny mineralnej. Warto zdecydować się na jedno z tych rozwiązań, szczególnie jeśli nad naszym mieszkaniem znajduje się kolejne piętro.

Wyciszając mieszkanie, należy pamiętać, że najlepsze efekty można osiągnąć działając kompleksowo. Jeśli ktoś marzy o miłej i kojącej ciszy, musi wygłuszyć ściany, drzwi, podłogi i sufity.

Oceń artykuł:

14%
86%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym