Jak dopasować drzwi do stylu wnętrza - praktyczne porady

Oceń artykuł:

98%
2%

Styl skandynawski, romantyczny, klasyczny, a może industrialny? Takie pytanie warto postawić sobie, urządzając własne mieszkanie. Ludzie coraz chętniej i odważniej angażują się w aranżowanie własnej przestrzeni. Dużo uwagi zwracają na zestawienia kolorystyczne czy wybór mebli i dodatków. Często zapominają jednak jak dużą rolę w wystroju wnętrz odgrywają drzwi.

Jak dopasować drzwi do stylu wnętrza - praktyczne porady Porta VECTOR Premium

Drzwi wewnętrzne w Twoim stylu

Urządzanie własnego mieszkania to niezwykle ekscytujący czas. Wybór koloru farby, mebli, dodatków. Możemy obserwować jak nasze marzenia o własnym M stają się rzeczywistością. Meble wielofunkcyjne w małych pomieszczeniach? Miniogródek ziołowy zaaranżowany w kuchni? A może drzwi w kolorze fuksji do pokoju dla dziewczynki? Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

Na zaplanowanie mieszkania warto dać sobie trochę czasu, poszukać inspiracji na blogach, Facebooku, Instagramie, w magazynach wnętrzarskich czy programach telewizyjnych. Te ostatnie dostarczają wielu gotowych rozwiązań, które można wykorzystać we własnych czterech kątach. Wystrój Twoich czterech kątów powinien pasować do Twojego stylu życia i odpowiadać na Twoje potrzeby. Do wyboru masz prosty i funkcjonalny styl skandynawski, nawiązujący do wiejskiego domku styl rustykalny czy uwielbiany przez celebrytki styl glamour. Jeśli wolisz ponadczasowy design, postaw na bardziej klasyczny wystrój.

Wiesz już w jakim stylu chcesz urządzić mieszkanie? Świetnie! Czas zastanowić się nad tym, jaką rolę mają w nim odgrywać drzwi wewnętrzne. Możesz je dobrać do ogólnej kolorystyki pomieszczenia lub zdecydować się na kontynuację barwy okien, podłóg lub innego dużego, charakterystycznego elementu. Jeśli lubisz kontrastowe zestawienia, możesz się zdecydować na bardziej wyrazisty model. Drzwi Porta dostępne są w ponad 100 kolorach i dodatkowo w ponad tysiącu wybarwień z palet RAL i NCS, które są dostępne w wybranych kolekcjach w ofercie niestandardowej.

Poza samą kolorystyką i materiałem, z którego wykonane są drzwi, zwróć uwagę na ogólny nastrój panujący we wnętrzu. Nie dobierzemy prostych, minimalistycznych drzwi do bardzo dekoracyjnego salonu w stylu Ludwika XVI, tak jak nie wstawimy bogato zdobionych drzwi do rustykalnej, sielskiej sypialni.

Jakie drzwi do wnętrza? Najpopularniejsze style aranżacji a dobór drzwi

Białe drzwi to rozwiązanie idealne do prawie każdego wnętrza, będą pasować do stylu romantycznego, rustykalnego, skandynawskiego, nowoczesnego i minimalistycznego. Kolor to bowiem tylko jedna z kilku części składowych decydujących o dopasowaniu drzwi do danej aranżacji. W sypialni w stylu glamour sprawdzą się drzwi z subtelnymi dekorami, w salonie w stylu rustykalnym istotne będą prostota i naturalność, a w stylizacji na skandynawską nutę najistotniejszy będzie wyrazisty minimalizm, taki, jaki mają w sobie np. drzwi Porta FOCUS Premium.

Ogólna zasada mówi, że jeśli wnętrze jest mocno stylizowane na jakiś charakterystyczny nurt aranżacji, to drzwi również powinny być stylizowane (np. Porta VECTOR Premium), a im bardziej klasyczne, proste wnętrze, tym prostsze i bardziej tradycyjne w formie powinny być także drzwi (np. Porta VERTE HOME). 

Porta_E_T_V (004) Porta VECTOR Premium

Drzwi bezprzylgowe i przylgowe – które wybrać?

Choć funkcjonalność drzwi jest podobna w obu przypadkach, typy te różnią się od siebie pod względem wizualnym, dając odmienny efekt w aranżacji wnętrza. Drzwi przylgowe charakteryzują się tym, że krawędź skrzydła ma specjalne wcięcie, które zachodzi na ościeżnicę. Jest to rozwiązanie tradycyjne, idealnie wpisujące się w charakter wnętrz klasycznych, skandynawskich i rustykalnych. W tak zaaranżowanych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się np. drzwi Porta HARMONY.

Drzwi bezprzylgowe to drzwi, w których schowano zawiasy tak, że nie widać ich po zamknięciu. Powierzchnia skrzydła wpasowuje się w ościeżnicę i tworzy z nią niemal jedność. To świetne rozwiązanie do wszelkich wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy industrialnym. W tego typu wnętrzach sprawdzą się np. drzwi z kolekcji Porta DECOR

Drzwi pełne czy z przeszkleniem?

Wybierając drzwi wewnętrzne, warto zastanowić się nad tym, czy lepszym wyborem będą drzwi pełne czy przeszklone. Pierwszy model jest najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem, które warto uwzględnić w aranżacjach retro i klasycznych.

Drzwi przeszklone to świetne rozwiązanie w przypadku pomieszczeń niewielkich i stosunkowo ciemnych. Przeszklenia nie tylko stanowią piękną dekorację drzwi, ale wpuszczają do wnętrza więcej światła, czyniąc pomieszczenie wizualnie większym, bardziej przestronnym.

Nie zapominajmy o okuciu!

Skupiając się na stylu, materiale i kolorystce, wiele osób zapomina o tym, że okucia drzwiowe – zwłaszcza klamka – mają ogromny wpływ na ostateczny wygląd drzwi. Typ, materiał i kolorystyka klamki potrafią wydobyć z drzwi ich wyjątkowy charakter, czyniąc je jeszcze lepiej dopasowanym elementem aranżacyjnym. Do pomieszczeń w stylu rustykalnym, vintage i klasycznym sprawdzają się dekoracyjne, ręcznie kute klamki lub odlewy żeliwne w kolorze czarnym lub w naturalnym odcieniu stali. We wnętrzach nowoczesnych najlepiej wyglądają metalowe klamki, o zdecydowanej linii i prostych krawędziach. Jeśli wybieramy drzwi przylgowe, musimy pamiętać, że zawiasy drzwiowe pozostają widoczne, muszą więc być spójne stylem i kolorystyką z wybraną klamką.

Postaw na sprawdzone modele

Jeśli nadal nie możesz się zdecydować na konkretny model drzwi wewnętrznych, postaw na Top Kolekcje. To najpopularniejsze drzwi PORTA: docenione przez Polaków, wybierane przez architektów i wykorzystywane w popularnych telewizyjnych programach wnętrzarskich. Pamiętaj, że jeśli nie masz określonego stylu, w którym chcesz urządzić mieszkanie lub często zmieniasz jego wystrój, lepiej postawić na proste, ponadczasowe modele w kolorze białym. Będą one znakomitym tłem dla wszystkich mebli i dodatków, zarówno tych klasycznych, jak i bardziej ekstrawaganckich.

Oceń artykuł:

98%
2%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym