Fakty i mity na temat drzwi

Oceń artykuł:

100%
0%
Dobór drzwi, jak wiele innych tematów, obrósł w wiele mitów – wystarczy przejrzeć fora internetowe poświęcone remontom i urządzaniu mieszkania… Czytając niektóre z tych informacji, nasi specjaliści łapią się za głowy. Istnieją też mało znane fakty, których próżno tam szukać, a które warto wziąć uwagę, gdy wybieramy drzwi do domu czy mieszkania. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy 10 najważniejszych faktów i mitów na temat drzwi – zapraszamy do lektury!
Fakty i mity na temat drzwi Porta GRANDE

MIT - Drzwi drewniane są lepszej jakości niż okleinowane.

Zwyczajowo uważa się, że drzwi drewniane są lepszej jakości - wcale nie musi to jednak być prawdą. Drzwi drewniane z pewnością wydają się szlachetne i eleganckie. Mają jednak również swoje wady. Po pierwsze: są stosunkowo drogie, po drugie: drewno cięgle pracuje, więc z czasem drzwi drewniane mogą zacząć się wypaczać. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii oraz najwyższej jakości surowców drzwi okleinowane stanowią dziś doskonałą alternatywę dla drzwi drewnianych. Niewątpliwą zaletą drzwi okleinowych jest ich wysoka odporność na uszkodzenia. Okazują się też znacznie tańsze niż drzwi wykonane z drewna, co przy konieczności zamówienia kilku par – a tak zwykle bywa podczas urządzania mieszkania – może poważnie nadwerężyć Twój budżet.

Co więcej, w temacie drzwi okleinowanych PORTA DRZWI proponuje ciekawą nowinkę. To najnowsza kolekcja Porta RESIST z niezwykle wytrzymałą powierzchnią Gladstone, która doskonale imituje fornir. Jeśli interesują Cię efekty tego typu, przejrzyj też ofertę oklein 3D – znajdziesz tam wiele zaskakujących opcji.

FAKT - Drzwi można zmienić bez konieczności kucia ściany.

Czasami zachodzi potrzeba wymiany drzwi bez przeprowadzania gruntownego remontu. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest ościeżnica RENOVA, która pozwala na wymianę drzwi bez demontażu starej ościeżnicy. Porta RENOVA obejmuje zamontowaną wcześniej ościeżnicę metalową, dzięki temu można zaaranżować wnętrze od „nowa” i nadać mu niepowtarzalnego charakteru bez przeprowadzania skomplikowanych prac budowlanych. Równie wygodnym wyjściem wydaje się wykorzystanie ościeżnicy Porta SYSTEM, którą z czasem łatwo zdemontować i zamontować na jej miejsce nową.

MIT - Drzwi lewe to takie, w których klamka jest po lewej stronie.

Wybór strony drzwi, choć czasem nie zwraca się na niego uwagi, jest bardzo ważny przy zaplanowaniu przestrzeni. Wybierając drzwi lewe lub prawe, decydujesz m.in. o tym, czy drzwi będą odchylać się na ścianę, czy np. na szafę. W podjęciu decyzji może pomóc Ci wyobraźnia… ale najpierw musisz wiedzieć, jak określić stronę otwierania drzwi.

Powszechnym błędem przy określaniu strony drzwi jest zwracanie uwagi na klamkę. Powinno się to robić zupełnie odwrotnie – przyglądając się zawiasom. Stań twarzą do drzwi tak, by skrzydło otwierało się na Ciebie, a zawiasy były widoczne. Jeśli zawiasy zobaczysz po prawej stronie, oznacza to, że masz przed sobą drzwi prawe, a jeśli po lewej – drzwi lewe.

FAKT - Drzwi do łazienki muszą mieć odpowiednią wentylację.

Wybierając drzwi do łazienki, powinieneś pamiętać, że ładny i pasujący do aranżacji wygląd to nie wszystko - ich głównym zadaniem jest bowiem zapobieganie nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu. Tylko drzwi z odpowiednią wentylacją sprawią, że ściany i sufity nie będą narażone na niszczące działanie wilgotnego powietrza.

Istnieją różne rozwiązania, dzięki którym można zapewnić prawidłową wentylację drzwi łazienkowych. Najczęściej montuje się kratkę wentylacyjną, która spełnia warunki wentylacji łazienki zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Innym sposobem zapewnienia cyrkulacji powietrza między łazienką a innymi pomieszczeniami może być wykorzystanie tulei wentylacyjnych. To okrągłe otwory w dolnej części drzwi. Zazwyczaj osłania się je ozdobnymi nakładkami. W drzwiach może być jeden lub dwa rzędy tulei. Pamiętaj jednak, że dają one dość małą powierzchnię wymiany powietrza.

Oprócz kratek wentylacyjnych i tulei często stosuje się także tzw. podcięcie wentylacyjne. Na spodzie drzwi wycina się otwór w taki sposób, by powstała szczelina między podłogą a skrzydłem.

029 Porta FOCUS

Możesz wypróbować też szczeliny wentylacyjne. Rozciągają się one na 80% szerokości skrzydła. Są specjalnie wyprofilowane, dlatego w porównaniu do kratek, tulei i podcięć okazują się niemal niewidoczne. Nie można też przez nie zajrzeć do wnętrza łazienki, co gwarantuje prywatność w tej niezwykle intymnej przestrzeni. Takie szczeliny zastosowano przy produkcji skrzydeł PORTA DRZWI z kolekcji CORDOBA, MADRYT TOLEDO.

FAKT - Drzwi należy montować po zakończeniu prac mokrych.

Drzwi zawsze należy montować po zakończeniu wszystkich prac mokrych, tj. już po tynkach wewnętrznych i wylewkach. Koniecznie zadbaj o to, by budynek przed zamontowaniem drzwi był dobrze osuszony i intensywnie wywietrzony (w okresie letnim potrzeba na to ok. 2-3 tygodni). W przypadku zbyt wczesnego montażu woda może bowiem przeniknąć do wnętrza konstrukcji ościeżnicy i skrzydła, powodując ich trwałe uszkodzenia. Żadne rozwiązanie techniczne, zastosowane przy montażu drzwi bez wcześniejszego wykonania prac mokrych, nie daje dziś 100% pewności, że drzwi pod wpływem wewnętrznego naporu wody nie „wejdą” z nią w reakcję. Dlatego właśnie zamontowanie drzwi powinno być jedną z ostatnich czynności wykonanych na budowie (po zamontowaniu kafelków i paneli podłogowych).

MIT - Zaangażowanie profesjonalnych montażystów drzwi wiąże się z wysoki kosztami dodatkowymi.

Prawidłowy montaż jest równie ważny jak drzwi wysokiej jakości. Obawiasz się, że w znaczny sposób zwiększy to koszt inwestycji? Niekoniecznie! Dzięki preferencyjnej stawce na tzw. prace budowlano-montażowe, zamówienie montażu pozwala na obniżenie podatku VAT z 23 do 8%, a zatem obniżenie samego kosztu zakupu drzwi.

Zakup drzwi wraz z montażem okazuje się zdecydowanie bardziej korzystny także i z innego, niezwiązanego z finansami powodu. Masz wówczas pewność, że montaż został przeprowadzony zgodnie z najwyższymi standardami, a dobrze zainstalowane drzwi będą służyć przez lata.

Warto też wspomnieć o Autoryzowanych Grupach Montażowych polecanych przez PORTA DRZWI. Skorzystanie z usług jednej z nich dodatkowo wydłuża gwarancję producenta o 2 lata.

FAKT - Drzwi z przeszkleniami są bezpieczne dla dzieci.

W aranżacji wnętrz coraz bardziej popularny staje się trend na otwarte przestrzenie. Taki efekt możesz uzyskać dzięki drzwiom przeszklonym. Jeżeli obawiasz się, że szyba może być niebezpieczna dla Twojego dziecka, wybierz skrzydła PORTA DRZWI wyposażone w szybę hartowaną praktycznie niemożliwą do stłuczenia. Możesz też zdecydować się na szybę bezpieczną, która po uderzeniu rozpada się na liczne małe odłamki - nie ranią one tak jak popękane duże tafle szkła. Oba rozwiązania pozwalają bez obaw zamontować drzwi z przeszkleniem w pokoju dziecięcym.

031 Porta DECOR

MIT - Możesz zamówić tylko takie drzwi Porta, jakie są w katalogu.

Standardowa oferta drzwi Porta jest co prawda bardzo szeroka, ale może się oczywiście zdarzyć, że poszukujesz nietypowych rozwiązań, których nie znajdziesz w naszym katalogu. Nie znaczy to jednak, że nie będziesz mógł zamówić wymarzonych drzwi! Nowoczesna technologia produkcji PORTA DRZWI sprawia, że wyróżniamy się nie tylko szerokim asortymentem, ale też możliwością realizacji nawet najbardziej nietypowych zamówień. Możemy dopasować wybrany model drzwi do wymagań projektu pod względem parametrów technicznych, koloru, rodzaju przeszklenia i okleiny czy wielkości drzwi.

Jeśli zastanawiasz się nad niekonwencjonalnym rozwiązaniem, wyślij do nas zapytanie pod adres info@porta.com.pl (lub zadzwoń pod numer 58 732 91 02). Twoje zapytanie zostanie skonsultowane z naszym ekspertem, który zaplanuje wszelkie możliwe zmiany.

032

FAKT - Drzwi zewnętrze z przeszkleniem również mogą być antywłamaniowe.

Przeszklenia w drzwiach zewnętrznych stanowią świetny element dekoracyjny. Co więcej, doświetlają przedpokój oraz czynią wejście bardziej reprezentacyjnym. Taki design nie wyklucza dbałości o bezpieczeństwo domu. Zdecyduj się na drzwi z kolekcji Eco – wówczas będziesz mógł wybrać naświetla boczne lub górne z przeszkleniem antywłamaniowym. Drzwi będą więc doskonale zabezpieczone przed ewentualnymi intruzami.

MIT - By drzwi były bezpieczne, konieczny jest certyfikat bezpieczeństwa.

Certyfikat bezpieczeństwa to zwyczajowa nazwa certyfikatów wydawanych przez Instytut Techniki Budowlanej lub Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Jest to jednak określenie potoczne: w praktyce nie ma czegoś takiego jak certyfikat bezpieczeństwa drzwi. Istnieją za to certyfikaty zgodności deklaracji producenta z europejską lub polską normą, np. nasze drzwi GRANIT mają certyfikat zgodności (ITB), gdzie potwierdzone są antywłamaniowe właściwości tego modelu.

Warto podkreślić, że wszystkie drzwi specjalistyczne produkowane przez PORTA DRZWI posiadają certyfikaty potwierdzające ich parametry – antywłamaniowość (niemal wszystkie modele drzwi zewnętrznych), przeciwpożarowość (np. drzwi techniczne ENDURO) czy izolację akustyczną (np. kolekcja Porta SILENCE).

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wiele Twoich wątpliwości. W przypadku dalszych pytań – zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym