Urządź mieszkanie tak, aby przetrwało lata bez większego remontu

Oceń artykuł:

100%
0%

Remontowanie, odnawianie, urządzanie mieszkania pochłania bajońskie sumy. Nie każdego stać na luksus wydawania znacznych kwot co kilka lat, by znów konieczna była nowa aranżacja sypialni czy salonu. Jak wykończyć mieszkanie, aby remont ominął cię przez najbliższe lata, a wnętrza cieszyły trwałością i nie wydawały się przestarzałe?

Urządź mieszkanie tak, aby przetrwało lata bez większego remontu

Trwałość i estetyka

Liczy się nie tylko trwałość materiałów czy elementów urządzania wnętrz, ale także ich wygląd. Planując odświeżenie mieszkania z zamysłem, aby "mieć spokój" przez dłuższy czas, warto wziąć pod uwagę trendy i… zrezygnować z nich.

To, co jest modne dziś, za rok lub dwa lata odejdzie do lamusa. Czasem ryzyko zainwestowania w modną podłogę lub drzwi może się opłacić – ci, którzy kilka lat temu postawili na wnętrza w stylu skandynawskim i wybrali materiały oraz produkty dobrej jakości, wciąż cieszą się zadbanym i modnym wnętrzem.

Natomiast osoby, które przed laty kupiły meble w odcieniu wenge, mogą czuć się zawiedzione, bo tak uwielbiane przez Polaków drewno egzotyczne ustąpiło miejsca bieli i drewnu w odcieniach charakterystycznych dla naszego obszaru geograficznego. Na szczęście nietrafione zakupy sprzed lat można zawsze odmienić – nowy kolor ścian, odpowiedni do wenge, może pomóc.

Czasami wybory, których dokonaliśmy, są po prostu nietrafione. Panele podłogowe, które na pierwszy rzut oka składały się z maleńkich klepek w kontrastowych kolorach. Podłoga w wyrazisty wzór przyciągała uwagę, ale natychmiast męczyła wzrok. Wyobraźcie sobie tylko, że musicie chodzić po niej przez dekadę...

Ostre kolory, odważne wzory – nie!

Mieszkanie wykończone po to, by w dobrym stanie przetrwało lata bez remontu, nie może bazować na aktualnych trendach, ale także musi być pozbawione udziwnień, które szybko się nudzą i męczą. Powinno być urządzone tak, by nie niszczało i nie denerwowało mieszkańców. Kolor zielony we wnętrzach, a już szczególnie mocna zieleń na dużej płaszczyźnie ściany mogą wydawać się doskonałym pomysłem teraz, ale za 5 czy 10 lat?

Wbrew pozorom farby dobrej jakości doskonale przetrwają nawet dekadę, więc osoby, które nie mają czasu, chęci albo pieniędzy na remont, będą zmuszone oglądać ten mocny akcent długie lata.

Metamorfoza? Wystarczy wymienić dodatki

Trwała, neutralna baza pozwala łatwo przystosować lokum do zmieniającej się mody. Beżowy kolor ścian często podawany jest za przykład totalnej nudy. Nie musi tak być. Beż ma mnóstwo odcieni, podobnie jak szarość, a nawet biel. Można znaleźć dla siebie odcień, który będzie relaksował i stanowił idealne tło dla obrazów, grafik czy plakatów. Dodatki warto zmieniać – zasłony z wzorem w liście monstery będą hitem przez sezon lub dwa, później zaczną przypominać o tym, co kiedyś było modne. Podobnie jak dywan w marokańską koniczynę.

Dodatki kosztują, ale polując na przeceny, okazje, wyprzedaże, każdy jest w stanie raz czy dwa w roku całkowicie odmienić charakter salonu lub sypialni. Inny sposób ma odmianę lokum to przestawianie mebli lub ich przemieszczanie pomiędzy pomieszczeniami. Dla osób uwielbiających wnętrzarskie zmiany, za to nieznoszących dużych remontów takie wyjście jest idealne.

Meble? Sieciówka nie jest zła, szczególnie gdy budżet napięty

Jasne, proste meble przez lata będą wyglądać doskonale. Nawet te niedrogie, z sieciówki. Jakość tanich mebli nie jest wcale taka kiepska – może nie przetrwają pokoleń, jednak na kilka lat w zupełności wystarczą. Przy ograniczonym budżecie warto raczej zaoszczędzić na meblach, nie zaś na farbach, podłodze czy drzwiach.

Niedrogie meble może i nie wyglądają tak szykownie, jak te z designerskich salonów, jednak wystarczą na jakiś czas – często dłuższy, niż się spodziewacie. Gdy jednak będziecie chcieli wymienić je w końcu na stylowe sprzęty od projektantów, pozbędziecie się sieciówkowych bez wyrzutów sumienia. Może się okazać, że posłużą innym.

Meble z sieciówek stanowią też idealny pretekst do samodzielnego eksperymentowania z farbami, tapetami, tkaninami. Tanie komody, szafy, krzesła, podnóżki można odmienić za niewielkie pieniądze. Nie trzeba wydawać fortuny na meble z drogich salonów, aby otrzymać nowoczesny wystrój domu.

Jakie podłogi wybrać?

Podłogi muszą być przystosowane do stylu życia mieszkańców. Drewniane parkiety są drogie i raczej nie potańczycie na nich w szpilkach, a o pazury szalejącego po domu psa lub kota będziecie dbać wręcz maniakalnie, jeżeli piękna podłoga ma przetrwać w stanie nienaruszonym. Płytki, choć trwałe, nie spodobają się wielbicielom ciepła, chyba że nakryjecie je dywanami. Miękka wykładzina z długim włosiem brzmi przytulnie, ale rodzice małych dzieci nie położą jej w salonie.

iStock-874867220

Ważne, by podłogę dopasować do siebie – swoich potrzeb, możliwości finansowych oraz gustu. Jeśli ma posłużyć długie lata, panele mogą okazać się niezastąpione. Przed ich zamontowaniem warto jednak poradzić się specjalisty w kwestii wybory podkładu – ma niebagatelne znaczenie. Podłoga dobrze imitująca drewno w ciepłym, ale niezbyt ciemnym kolorze, jest wyborem najbezpieczniejszym – to idealna baza pod każdy modny dywan.

Co kłaść na ściany?

Jasna farba jest stosunkowo niedroga, a gdy sięgniemy po puszkę z zawartością wysokiej jakości, na długi czas zapomnimy o malowaniu. Nowoczesne farby są zmywalne, odporne na zabrudzenia, a wybór kolorów wciąż rośnie. Sama tylko biel w niektórych wzornikach ma kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt odcieni. Także fani kolorowych tapet ściennych znajdą coś dla siebie.

Od lat nie wychodzi z mody cegła – czerwona, biała, szara stanowi doskonałe wykończenie ścian nawet w łazience albo kuchni. Możliwych aranżacji ścian z cegły nie brakuje. Co więcej, nie dość, że zdobi, to, choć charakterystyczna, jest ładnym tłem dla dzieł sztuki albo ulubionych zdjęć. No i można ją malować, więc położenie cegły w naturalnym kolorze nie oznacza, że ceglasty odcień będzie z nami na zawsze. Cegła lub jej imitacje są też trwałe i, o ile moda się nie zmieni, będą zdobić wnętrze przez lata.

Jak wybrać dobre drzwi?

Drzwi nie tylko mają ograniczać przestrzeń, oddzielać jedno pomieszczenie od innego. Dobrze, jeśli są i trwałe, i ładne. Dla wielu osób znaczenie ma także fakt, że ciężkie, pełne skrzydła doskonale wygłuszają. Cenią to szczególnie rodzice małych dzieci – nowoczesne drzwi pokojowe skutecznie izolują od hałasów, które mogłyby docierać do pokoju maluchów, na przykład z salonu.

Drzwi dobrej jakości są także idealnie dopasowane do otworów drzwiowych i ościeżnic. Nie ma mowy o zbyt dużym prześwicie między drzwiami a podłogą, dociskaniu skrzydła, by je domknąć, czy innych nieprawidłowościach. Idealnie dopasowane drzwi nie sprawiają podobnych problemów.

To cię też zainteresuje: Białe drzwi - czy to praktyczne rozwiązanie?

Jeśli postawimy na jasne lub białe, gładkie drzwi bez zdobień albo też na klasyczne skrzydła, nie będziemy się przejmować zmieniającą się modą. Aby odświeżyć ten element wnętrza, można co jakiś czas wymienić klamkę. Po latach drzwi warto przemalować, nawet te okleinowane.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym