Salon w stylu rustykalnym – jak nadać wnętrzu sielski charakter?

Oceń artykuł:

95%
5%

Styl rustykalny to dobra odskocznia od minimalizmu i nowoczesnego designu. Tutaj najważniejsze jest połączenie człowieka z naturą. I takie właśnie dobieramy materiały – naturalne w kolorach i strukturze.

Salon w stylu rustykalnym – jak nadać wnętrzu sielski charakter?

Styl rustykalny kojarzy się z sielskim domem na wsi. Możesz jednak spokojnie przenieść taki klimat do mieszkania w mieście. Nie musimy wnętrz dekorować mnóstwem sielskich dodatków, bo można zaaranżować je tak, by były trochę bardziej surowe i naturalne. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Prosto z Ameryki

Styl rustykalny ukształtował się w Stanach Zjednoczonych, gdy powstało nowe państwo – niezależne od Wielkiej Brytanii. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa "rustic", co oznacza wiejski albo swojski. Wtedy powstawały drewniane meble – wykonywano je po prostu z tego, co było pod ręką. Kojarzy się z naturalną niedoskonałością i do dziś drewno w takiej postaci to podstawa wnętrz w tym stylu. Dobrze komponuje się z rękodziełem (ceramika, akcesoria kuchenne, itp.). W Polsce zwykle łączy się bardziej z wystrojem szlacheckich dworków czy chat.

Naturalna kuchnia

Wszystkie najlepsze cechy stylu rustykalnego uwidaczniają się w kuchni zaaranżowanej w tej konwencji. Pamiętajmy o tym, żeby było prosto i bezpretensjonalnie. Piękna drewniana podłoga z widocznymi słojami, bielone ściany i drzwi również drewniane lub imitujące drewno. Takie możemy znaleźć w kolekcji Porta Harmony w kolorze dębu syberyjskiego. Meble najlepiej stare albo stylizowane na stare. Żeby nie wyszło za bardzo swojsko wystarczy postawić np. na drewniany blat i meble, a szafki kuchenne mogą przecież być bardziej surowe i nowoczesne. Do tego stary stół i lampa przypominająca np. naftową! W kuchni można odsłonić ceglaną ścianę czy zainwestować w kamień (najlepiej polny!).

Porta Harmony_3 skrzydła Porta HARMONY, modele od lewej: B.0, A.1, B.3.

Przydadzą się też otwarte półki, które możemy zapełnić kamionkowymi naczyniami czy miedzianymi albo glinianymi dodatkami. Rzeczy z wikliny również będą odpowiednie do tego typu wnętrza.

Przytulny salon

Wnętrza rustykalne to na pewno oaza przytulności. Dlatego salon czy pokój dzienny w tym stylu urządźmy w tym duchu. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu, możemy odkryć belki podsufitowe, zaimpregnować je i zabezpieczyć, ewentualnie pobielić.

Jeśli chodzi o kolory ścian, sprawdzi się zarówno biel, jak i ciepłe barwy (beż, morelowy czy żółty). Podłoga oczywiście drewniana! Natomiast nie możemy zapomnieć o kominku - to nieodzowny element takiego stylu. Jeżeli mieszkamy w bloku możemy wybrać alternatywę tradycyjnego – kominek elektryczny np. w kamiennej obudowie.

Meble i dodatki

W salonie rustykalnym najlepiej połączmy drewno z naturalnymi fakturami, jak len czy filc. Dobrym pomysłem będzie sofa w takim wykonaniu z dodatkiem poduszek w kolorze zieleni butelkowej czy innych naturalnych odcieniach lub z rysunkami nawiązującymi do natury (kwiaty, ptaki, zwierzęta). Nowoczesną kanapę również możemy wstawić do takiego salonu, jednak najlepiej będzie się prezentowała w obiciu z naturalną tkaniną. Za stolik kawowy może służyć stara skrzynia albo ława lub po prostu drewniany stolik np. z okuciami.

Obędziemy się bez dywanu, ale dobrym wyborem są wszelkie ręcznie tkane chodniki, kilim albo skóry imitujące zwierzęce. Koronkowe i szydełkowe serwety są propozycją dla romantyków. Pamiętajmy o ciepłych pledach, które mogą leżeć na kanapie czy fotelu, a w chłodne wieczory na pewno przydadzą nie tylko jako dekoracja.

Jeśli styl sprawdzi nam się w kuchni i salonie, to śmiało możemy pójść dalej i zaaranżować w ten sposób sypialnię. Pamiętajmy, że np. styl skandynawski świetnie będzie współgrał z elementami rustykalnymi.

Oceń artykuł:

95%
5%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym