Królewska sypialnia? Tylko z zagłówkiem!

Oceń artykuł:

100%
0%

Choćbyś nie wiadomo jak kombinował lub szukał nowych sposobów aranżacji sypialni, łóżko tak czy inaczej zdominuje jej przestrzeń. Nie ma więc innego wyjścia, jak pogodzić się z tym i od razu przejść do jak najkorzystniejszego wyeksponowania mebla. Jak to zrobić? Najlepiej za pomocą zagłówka.

Królewska sypialnia? Tylko z zagłówkiem! Made For Bed

Sypialnia w aranżacji glamour

Aranżacja łóżka w sypialni zachowanej w stylu glamour daje duże pole do popisu. Łóżka wykonywane są z najrozmaitszych materiałów i w kilku typowych wymiarach – w grę wchodzą także opcje niestandardowe. Najpopularniejsze są stelaże drewniane, z płyt meblowych, stalowe, tapicerowane, a ostatnimi czasy nawet rattanowe. I chociaż wiele zależy też od odpowiednio dobranej pościeli, nic nie zastąpi efektownego zwieńczenia w postaci zagłówka.

ZOBACZ TAKŻE: Nowoczesna aranżacja sypialni. Inspirujące pomysły

Nie musi on być wykonany z tego samego materiału co stelaż, powinien jednak pasować do niego stylem, podobnie jak do aranżacji sypialni. Skontrastowany z kolorem ścian będzie prezentował się okazalej i sprawi, że pomieszczenie nabierze bardziej komfortowego wyglądu.

Oczywiście, nie musisz kupować zagłówka z łóżkiem w komplecie. Z powodzeniem można go dobrać osobno. Może być nawet znacznie szerszy niż materac lub sięgać sufitu. Dobrze rozważ jednak usytuowanie łóżka z wezgłowiem. Zdeterminuje to bowiem rozplanowanie pozostałych mebli w sypialni.

Urządzanie wnętrza z sypialnią w duecie

O ile od strony głowy umieszcza się zagłówek, tak w nogach warto postawić dopasowaną do niego bankietkę lub minisofę. Oczywiście, o ile miejsce w sypialni na to pozwala. Planując układ mebli, warto i to wziąć pod uwagę. Podobna aranżacja łóżka w sypialni stworzy bowiem przytulny aneks rozbudowany o część wypoczynkową.

file.sypialnia (2) Źródło: SC Homes

Dodatkowe, niewielkie siedzisko może się przydać podczas ubierania, gdy w sypialni mieści się też garderoba, albo wraz ze stolikiem stworzyć kącik do picia porannej kawy i przeglądania prasy.

Rzeźbiony zagłówek z drewna można dopasować do dekoracyjnych nóżek i podłokietników czy nawet oparcia siedziska. Zharmonizowanie zagłówka i bankietki jest jednak jeszcze łatwiejsze, gdy są one tapicerowane. Równie dobrze mogą być wykonane z odmiennych materiałów i nawiązywać do siebie np. kształtem. Z czym jeszcze warto zgrać nagłówek? Z zasłonami, zabudową wnękową, innymi meblami, a nawet z oknami lub drzwiami.

Na miękko

Do wyboru są typowe zagłówki dekoracyjne oraz funkcjonalne. Miękki zagłówek tapicerowany to fantastyczna opcja dla wszystkich, którzy lubią w łóżku czytać, oglądać telewizję czy jeść śniadanie. Daje możliwość komfortowego podparcia pleców i chroni ścianę przed zabrudzeniem. Tego typu wezgłowie dobrze sprawdza się w przypadku sypialni na poddaszu, z łóżkiem ustawionym pod skosami. Można wykonać go wtedy na zamówienie albo samodzielnie. W takim przypadku świetnie sprawdzi się też gotowy zagłówek modułowy. Zwykle jego elementy są wykonane z odpornych na blaknięcie lub łatwych do czyszczenia materiałów.

Wśród zagłówków tapicerowanych ekskluzywnie prezentują się przeszywane i pikowane, pokryte materiałem o satynowym połysku czy ekoskórą. Świetnie korespondują z klimatem empire czy glamour. Zamiast dekoracyjnych ćwieków lub guzików zdobią je niekiedy kryształki Svarowskiego, doskonale współgrające z kryształowym żyrandolem czy szklanymi uchwytami w meblach. Zagłówek może być gładki lub fakturowany. W przypadku stonowanej aranżacji śmiało można zastosować zagłówek pokryty deseniem. Na tle wzorzystej tapety zdecydowanie lepiej sprawdzi się gładki.

Aranżacje do sypialni w drewnie

Do drewnianych lub fornirowanych łóżek świetnie pasują zagłówki wykonane z takich samych materiałów. Drewno jest uniwersalne. Dostosuje się bez trudu do wnętrz w klimacie skandynawskiego minimalizmu, klasycznym czy nawet rustykalnym. Nie oznacza to jednak, że jest neutralne. Nawet te najprostsze w formie zagłówki, wykonane z prostokątnych płyt drewnianych, mogą charakteryzować się wyrazistym usłojeniem. Pasiaste zebrano czy sękata sosna zawsze wprowadzą do wnętrza unikalny rysunek, który niejednokrotnie sprawdzi się lepiej niż zawieszony nad łóżkiem obraz.

file.zaglowek Źródło: Decoist

Drewniany zagłówek daje możliwość ładnego wkomponowania oświetlenia. Po bokach można zamontować dwie lampki w wyciętych otworach albo podświetlić płytę wężem ledowym od tyłu, nie tracąc przy tym zbyt wiele miejsca za łóżkiem.

Ciekawe pomysły na urządzenie sypialni

Alternatywą dla drewna jest korek. Płyta wykonana z tego materiału będzie stosunkowo niedroga i stworzy duże pole do popisu. Nie dość, że jest ciepła w odbiorze i dotyku, to dodatkowo można ją uatrakcyjnić. Wystarczy kilka szpilek, by umieścić na niej ozdoby wnętrz, rodzinne zdjęcia czy sznur małych lampek ułożonych na kształt serca lub imienia właściciela sypialni. Zagłówek można też zaakcentować za pomocą płytek ceramicznych, mozaiki ułożonej w pikselowy obraz albo nawet klinkierowego murku. Ciekawą opcją jest też zawieszenie w miejscu zagłówka lustra, które może pomóc w stworzeniu iluzji okna w sypialni.

Dla majsterkowiczów

Chociaż wybór zagłówków jest niemały, aby efekt był oryginalny, warto wykonać tę ozdobę samodzielnie. Można na tym niemało zaoszczędzić, oczywiście pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednimi umiejętnościami i narzędziami.

Dla uatrakcyjnienia sypialni warto wykorzystać niedrogie płyty OSB, drewno z odzysku, stare drzwi i okiennice, a nawet palety. Można też samodzielnie wykonany stelaż z drewna obić pianką oraz pokryć tkaniną lub miękkim futerkiem. Wystarczy uzbroić się w pistolet na zszywki, by stworzyć tapicerowany zagłówek na miarę ekskluzywnych modeli, którego nie powstydziłby się telewizyjny program o aranżacji wnętrz.

Wtedy tkaninę bez trudu dopasujemy do zasłon, poduszek lub pufów. Podobne możliwości da zawieszenie poduszek na belce lub dostosowanych długością do łóżka rurkowych karniszach. Wystarczy doszyć do poszewek tasiemki (do przywiązania) i zawiesić poduchy w dwóch czy trzech rzędach nad łóżkiem. Wtedy łatwiej też o zmianę wystroju w aranżacji sypialni. Pomysłów jest zresztą wiele. Bambusowa mata, gałęzie, płotek z desek, mięsisty dywanik, a nawet zwykłe zaakcentowanie zagłówka za pomocą pędzla i farby czy też sztukaterii może dać fantastyczne efekty.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym