Nowoczesna aranżacja sypialni

Oceń artykuł:

100%
0%

Pokój sypialny, chociaż nie stanowi centralnej, najbardziej reprezentacyjnej części domu, powinien być zaplanowany ze szczególną starannością. Codziennie budzimy się w nim, rozpoczynając nowy dzień, i zasypiamy, a nierzadko też odpoczywamy. Nowoczesna sypialnia powinna więc przede wszystkim łączyć maksymalną funkcjonalność z przytulnym wystrojem. Taki efekt zapewni projekt sypialni podporządkowany jednej, wybranej estetyce.

Nowoczesna aranżacja sypialni

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak urządzić sypialnię, dobrze byłoby wybrać jej ogólny styl. Nowoczesne sypialnie aranżowane są najczęściej w stylu skandynawskim lub pokrewnej mu konwencji minimalistycznej. Nie znaczy to jednak, że styl vintage zupełnie odszedł do lamusa. Przeciwnie, jego popularność nadal jest znacząca, choć wymaga on znacznie większego wyczucia artystycznego.

Na skandynawską nutę

Aranżacja sypialni w stylu skandynawskim powinna rozpocząć się od wyboru jasnej, drewnianej podłogi, którą dopełnią ściany w jasnych barwach, najlepiej w odcieniu bieli lub rozbielonej szarości. Dobrze jeśli drzwi również będą spójne z bazą. Warto rozważyć zakup skrzydła białego (np. Porta SKANDIA Premium) lub w kolorze jasnego drewna (np. Porta KONCEPT, BALANCE czy HARMONY). 

Skandynawskie wnętrze nie musi być bardzo przestronne – duże okna i ogólna jasna tonacja to już połowa sukcesu. Jeśli chodzi o meble, najlepiej sprawdzą się te w kolorze złamanej bieli, dodatkowo wzbogacone o drewniane elementy. 

Coraz śmielej wykorzystuje się także ażurowe palety, służące za podstawę pod łóżko lub elementy nocnych stolików. Oprócz świetlistości wnętrza, wystrój sypialni skandynawskiej charakteryzuje się specjalnymi dodatkami, wśród których kluczowe znaczenie mają tkaniny. Wełna, len, materiały o grubych splotach i nordyckich wzorach to najlepsze propozycje na narzuty, poduszki i subtelne dywaniki. 

0303-portaroyal-a-bialy-ps-v2 Porta ROYAL Premium

Nowoczesny minimalizm

Sypialnie minimalistyczne cieszą się niemniejszym zainteresowaniem, uchodząc niezmiennie za te najbardziej nowoczesne. W takich aranżacjach mniej znaczy więcej. Najbardziej przypadną one do gustu osobom ceniącym sobie porządek i sterylność pomieszczenia. Tutaj także dominować będą jasne barwy, niekiedy jednak zestawiane z odważną czernią lub czerwienią.

Miejsce drewna często zajmuje biała, błyszcząca podłoga, tworząc ze ścianami i drzwiami (Porta VECTOR Premium, Porta DESIRE) iluzję jednolitej przestrzeni. Minimalistyczne sypialnie nowoczesne niemal zupełnie eliminują z pokoju meble.

Ich wyposażenie ogranicza się do ogromnego łóżka (a niekiedy samego materaca umieszczonego na podłodze lub finezyjnie podwieszonego) i małych stolików po bokach. W tego typu wnętrzach znacznie trudniej jest uzyskać efekt tradycyjnej przytulności, choć gustownie oprawione fotografie lub nowoczesny regał z ulubionymi książkami, a także tekstylia pozwalają przełamać chłód miejsca. 

Moda na vintage

Aranżacje sypialni w stylu vintage łączą ze sobą elementy estetyki minimalistycznej i skandynawskiej. Jednak ich podstawą jest wykorzystanie starych przedmiotów. Archaiczna komoda, lampa albo żyrandol – dzięki delikatnej renowacji mogą zyskać nowe życie i stać się dopełnieniem nowoczesnego wnętrza.

Kluczem do udanej aranżacji w stylu vintage jest umiejętne korzystanie z poszczególnych przedmiotów. Dominującym elementem może być np. zabytkowa szafa, pasująca do mosiężnej lampy i starej ramki na zdjęcia. Kilka elementów retro połączonych z minimalistyczną estetyką zapewni nowoczesny efekt, daleki od tradycyjnego, staroświeckiego wystroju.

kaboompics_Blue pillows on a carpet

Eklektyczna aranżacja sypialni

Nowoczesna sypialnia w eklektycznym stylu, wielu osobom kojarzy się z wnętrzem urządzonym w chaotyczny i nieprzemyślany sposób. Takie podejście jest błędne. Bez trudu można uzyskać spójny wystrój sypialni, trzeba jedynie mieć na niego dobry i przemyślany pomysł. W przeciwnym wypadku, sypialnia nigdy nie będzie miejscem, do którego będziemy z utęsknieniem wracać po ciężkim dniu ani też nie będzie atrakcyjnie się prezentować.

Decydując się na eklektyczny wystrój sypialni, najlepiej postawić na urządzenie przestrzeni w jednym, konkretnym stylu, by później uzupełnić wnętrze o elementy utrzymane w różnych stylistykach. Warto przy tym pamiętać, że mimo tego, że eklektyczna aranżacja sypialni obfituje we wszelkiego rodzaju kontrasty, sprzeczności i kolory, powinna prezentować się spójnie, a będzie to możliwe wtedy, gdy projekt będzie przemyślany. W nowoczesnej sypialni, stare meble stoją tuż obok nowych, a surowość skandynawskiego stylu kontrastuje z ciepłem i energią boho – mimo tych sprzeczności, wszystko do siebie pasuje i prezentuje się bardzo oryginalnie.

file.sypialnia (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowoczesne rozwiązania do sypialni

Przy urządzaniu całego mieszkania, zwłaszcza o niezbyt dużym metrażu, warto zastanowić się, czy nie otworzyć nieco naszej sypialni na resztę domowej przestrzeni. Coraz częściej można się spotkać z wydzielaniem wnęki przeznaczonej na strefę snu, zwłaszcza jeśli jest to sypialnia w bloku.

Zdarza się, że oddziela się ją od pokoju dziennego szklaną taflą wzbogaconą o metalowe elementy lub ścianą z regałów. Takie rozwiązanie znakomicie działa w przypadku mieszkania jednoosobowego, gdzie intymność sypialni nie jest priorytetem, a zależy nam na ogólnej przestronności wnętrza.

Pozwala to także doświetlić sypialnię, w której znajduje się na przykład tylko jedno okno od strony zachodniej. Równie popularnym pomysłem, łączącym funkcjonalność i innowacyjne podejście, jest aranżacja sypialni jako antresoli.

Oprócz konsekwentnie realizowanego stylu nowoczesnej sypialni, równie ważne są detale, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi, np. oświetlenie. Coraz częściej rezygnuje się z typowego górnego światła na rzecz lampy stojącej, będącej jednocześnie gustownym dodatkiem.

kaboompics_Enjoying evening with a Macbook in a nice bed

Praktycznym rozwiązaniem – sprawdzającym się szczególnie w chłodnych, minimalistycznych wnętrzach – jest specjalne oświetlenie montowane w dolnych partiach łóżka, dające delikatne, nastrojowe i ciepłe światło.

Innym sposobem na przełamanie oszczędności jasnego wnętrza, jest wykorzystanie ściany nad łóżkiem. Może posłużyć ona jako miejsce na abstrakcyjny, geometryczny obraz albo zostać pokryta tapetą.

Pamiętajmy, że ograniczona ilość wyposażenia sypialni nie sprzyja nadmiarowi dodatków i mnogości faktur, a jedynymi elementami, przy których możemy pozwolić sobie na nieco fantazji – nawet w minimalistycznych sypialniach – są tekstylia (m. in. ozdobne poduszki).

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym