Kolory, które cię uspokoją i poprawią ci nastrój. Warto mieć je w domu

Oceń artykuł:

0%
0%
Stres, napięcie i negatywne emocje często towarzyszą współczesnemu Polakowi. Gdzie szukać ukojenia? Najlepiej w domu! Pomoże w tym odpowiedni dobór kolorów, które potrafią skutecznie poprawić samopoczucie.

Siłę oddziaływania barw na psychikę i zdrowie człowieka odkryto już w starożytności – ówcześni mieszkańcy Egiptu, Chin czy Indii potrafili dobierać je tak, by uspokajały i wyciszały, lub odwrotnie, by pobudzały i zachęcały do działania. W XIX wieku amerykański lekarz Edwin D. Babbitt opublikował pracę "Zasady światła i koloru", dowodząc, że kolory działają stymulująco na pracę autonomicznego układu nerwowego, odpowiedzialnego za metabolizm i wydzielanie hormonów.

Dziś chromoterapia, czyli leczenie barwami, jest jedną z najpopularniejszych metod medycyny alternatywnej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że kolory mają silny wpływ na nasze zdrowie, a zwłaszcza samopoczucie. Warto o tym pamiętać przy aranżacji mieszkania – miejsca, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, gdzie szukamy zazwyczaj spokoju oraz wyciszenia po męczącym, nerwowym i stresującym dniu.

Dobierając kolory - zarówno ścian, jak i mebli, dywanów, zasłon czy innych dodatków - należy brać pod uwagę ich energię. Na przykład klasyczna biel skutecznie łagodzi negatywne emocje, uspokaja i zapewnia solidną dawkę optymizmu. Jednocześnie jednak nie może być jej zbyt dużo, ponieważ w nadmiarze potrafi działać przytłaczająco, zwłaszcza na osoby samotne i mające problem z tym, by wykrzesać z siebie siłę do działania.

To cię też zainteresuje: Białe mieszkanie. Dzięki temu urządzisz je perfekcyjnie!

Uczucie osamotnienia łagodzą za to jasne barwy pastelowe, chociażby delikatny róż, szczególnie zalecany w sytuacjach, gdy jesteśmy zestresowani i negatywnie pobudzeni. Innym godnym uwagi kolorem jest żółty, który nie tylko rozświetla i rozwesela każde wnętrze, ale też zapewnia domownikom i gościom poczucie spokoju oraz bezpieczeństwa, pozwalając szybciej uporać się ze zmęczeniem. Przy okazji różne odcienie żółci sprzyjają koncentracji i kreatywności, dlatego warto wykorzystywać je w pomieszczeniach, w których uczymy się czy pracujemy. Jednak nawet z tym słonecznym kolorem nie należy przesadzać, ponieważ w nadmiarze zamiast uspokajać - zacznie irytować.

Wyciszeniu negatywnych emocji sprzyja zieleń, zwłaszcza jasna i stonowana, wprowadzająca do domu pozytywną energię oraz nastrój błogości. Badania wykazały, że pobudza organizm do wytwarzania serotoniny, nieprzypadkowo nazywanej "hormonem szczęścia" – jej niedobór powoduje problemy ze snem, spadek nastroju, a nawet depresję. Zielony kolor tworzy klimat relaksu i odprężenia, co na pewno docenią osoby wracające do domu po ciężkim dniu pracy.

Źródło: Shutterstock.com

Fiolet świetnie sprawdza się też jako dodatek do innych kolorów, choć z takimi mieszankami trzeba uważać. Na przykład w połączeniu z szarym może wywoływać apatię i uczucie osamotnienia, a także sprzyjać stanom depresyjnym.

Zachowajmy też ostrożność w stosowaniu nadmiernie jaskrawych barw, szczególnie czerwonej oraz pomarańczowej, które działają stymulująco i potrafią powodować wzrost niepokoju, zamiast wyciszać i uspokajać. Jednak delikatne odcienie pomarańczowego uchodzą za remedium na stany depresyjne, gdyż przywracają radość, dodają otuchy i poprawiają nastrój.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym