Pomysły na wykończenie sufitu – jaki wybrać kolor oprócz bieli?

Oceń artykuł:

75%
25%

Ciemny, kolorowy, a może błyszczący? Wykorzystanie niestandardowych barw i oryginalnych trików aranżacyjnych daje wiele satysfakcji i pozwala wydobyć prawdziwą głębię wnętrza.

Pomysły na wykończenie sufitu – jaki wybrać kolor oprócz bieli?

Jak wykończyć sufit?

Sufit, czyli piąta ściana, jest często pomijany w procesie aranżowania wnętrz. W większości polskich domów stanowi rozbieloną płaszczyznę, na którą nie zwracamy uwagi. Warto jednak pamiętać, że kolor sufitu może np. optycznie podratować niskie pomieszczenie oraz nadać mu unikalny charakter. Biel jest bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż oddala sufit i podwyższa wnętrze, ale nie musimy się do niej ograniczać.

Czy nie lepiej zaaranżować oryginalny sufit w sypialni albo salonie, który przyciągnie wzrok niebanalnym kolorem, dekoracją lub formą? To szczególnie istotne w pomieszczeniach minimalistycznych, w których dodatki i kolorystyczne akcenty odgrywają kluczową rolę.

Jaki kolor sufitu wybrać?

Kolorowy sufit pełni ważną funkcję w budowaniu proporcji wnętrza. Im wyżej się znajduje, tym bardziej zalecane jest nadanie mu niepowtarzalnego wyrazu i delikatne zdefiniowanie kolorem lub fakturą. Decydując się na intensywną barwę, sprawimy, że pomieszczenie wyda się optycznie szersze.

Jeżeli zaś pomalujemy go na inny kolor niż pozostałe ściany, uwydatnimy przejście między sufitem a ścianami. Sufit w kolorze ścian – innym niż biały – nie jest polecany do niewielkich pomieszczeń.

Kolorowe sufity – inspiracje

Kontrastowy kolor pomoże wydobyć wszystkie krawędzie i kąty, co z kolei pozwoli uzyskać ciekawy efekt wizualny. Sufit spełni poniekąd rolę wieczka, które zamyka wnętrze. Wbrew pozorom nie jest to zabieg szkodliwy – wręcz przeciwnie! Monochromatyczne wnętrze może sprawiać wrażenie rozmytego, przez co trudno określić jego rzeczywiste rozmiary.

Dekoracyjne wykończenie sufitu i wykorzystanie potencjału intensywnych barw pozwoli wykreować iluzję przestronności. Pamiętajmy jednak, że ciemny sufit nie jest dobrym rozwiązaniem do niskich wnętrz. 

Sufit biały czy w kolorze ścian?

W przypadku niskich pomieszczeń rozsądnym rozwiązaniem będzie pomalowanie sufitu na biało. Jeżeli chcemy poeksperymentować z kolorem, możemy zrobić to w pomieszczeniu, które jest nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do swojej powierzchni. W standardowych mieszkaniach takim miejscem jest łazienka.

Wykończenie sufitu może być w pełni dowolne. Kolorowe sufity stanowią ciekawą przeciwwagę dla pastelowych kafelków, które optycznie powiększają wnętrze. Nawet czarny sufit może prezentować się efektownie i dodać wnętrzu charakteru – czerń, jako że występuje na niewielkiej płaszczyźnie, nie zdominuje łazienki.

Jeżeli nie wiemy, na jaki kolor pomalować sufit, warto zastosować sprawdzone rozwiązanie i wybrać kolor o kilka tonów intensywniejszy od koloru płytek ściennych i podłogowych.

Jaki kolor na sufit w kuchni? Sufit w kolorze ścian czy biały?

Niestandardowe kolory sufitów sprawdzą się także w aneksie kuchennym. Kolorowe wykończenia sufitów pozwolą precyzyjnie rozdzielić część jadalnianą od salonu i zachować pożądane strefy. W przypadku kuchni możemy wybrać kolor, który współgra z meblami i pasuje do najważniejszych akcesoriów i dodatków dekoracyjnych. 

Wykończenie ścian i sufitów – rodzaj farby do sufitu

Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj farby przeznaczonej do pomalowania sufitu. Jeżeli zdecydowaliśmy się na pełny mat na ścianach, możemy puścić wodze fantazji i pomalować sufit farbą błyszczącą, która wydobędzie prawdziwą głębię matu.

Aby uzyskać optymalny efekt wizualny, polegający na korzystnym załamaniu światła i rozświetleniu wnętrza, konieczne jest położenie farby na idealnie gładkie powierzchnie. Z kolei farby matowe oraz półmatowe są zalecane wszędzie tam, gdzie występują drobne niedoskonałości powierzchni.

Oceń artykuł:

75%
25%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym