7 doskonałych pomysłów na oryginalne ozdoby DIY: świece, lampiony, świeczniki

Oceń artykuł:

75%
25%

Jesienią i zimą pragniemy, by nasze mieszkania były przyjemne, przytulne, ciepłe. Podczas ciemnych, zimnych miesięcy warto dodać wnętrzu nie tylko uroku, ale też światła. Własnoręcznie wykonane dekoracje „zrób to sam” – świece, świeczniki, lampiony – sprawdzą się idealnie. Wbrew pozorom naprawdę łatwo je zrobić. Poza tym praca nad nimi to frajda, szczególnie jeśli wciągnie Was próbowanie nowych wzorów, zabawa kolorami i dodatkami.

7 doskonałych pomysłów na oryginalne ozdoby DIY: świece, lampiony, świeczniki

Dekoracje wnętrz „zrób to sam” – co będzie potrzebne?

Przygodę z wyrobem świec najlepiej zacząć od czegoś nieskomplikowanego, ale efektownego. Aby zrobić ładne, kolorowe, pachnące ozdoby, wystarczy zaopatrzyć się w wosk, czyli zwyczajne białe świece do przetopienia (nadają się też podgrzewacze, które często zalegają w szafkach, albo wkłady do zniczy), kolorowe kredki woskowe/świecowe, przyprawy i ozdoby w postaci ziaren kawy, kwiatów, listków, gałązek itp.

Potrzebne będą też knoty i foremki. Sprawdzą się kartonowe pudełka po mleku, soku, sztywne opakowania po chipsach (po rozcięciu wyjmuje się z nich gotowe dzieło), a także puszki, słoiczki, szklanki, filiżanki, pojemniki na tyle ładne lub o interesującej formie, że będą się świetnie prezentować wypełnione barwnym woskiem. Jeśli nie macie knotów, można je wyjąć ze świec kupionych do przetopienia lub zrobić ze sznurka (trzeba go nasączyć roztopionym woskiem i poczekać, aż wyschnie i zrobi się sztywny). Knoty oczywiście można też wcześniej kupić w sklepie internetowym – nie są drogie.

Świece z kredkami świecowymi

Krok pierwszy – topienie wosku. Znacie to z andrzejkowych zabaw, jednak do tworzenia własnych świec potrzeba znacznie więcej wosku niż do wróżb. Aby niepotrzebnie nie brudzić garnków, warto przetapiać wosk w kąpieli wodnej w pojemnikach, które później zostaną wyrzucone. Świece należy połamać, a podgrzewacze wyjąć z osłonek, włożyć np. do metalowych puszek, a te wstawić do miski z gorącą wodą. Wosk powinien rozpłynąć się bez problemów. Do mieszania można użyć drewnianych szpatułek lub patyczków, które po wszystkim wylądują w koszu na śmieci. W ten sposób bałagan zostanie ograniczony do minimum.

Krok drugi – kolory. Wosk po przetopieniu trzeba zabarwić, czyli dodać do niego kolorowe kredki. Im więcej barwnych mikstur wykonacie, tym ciekawsze projekty stworzycie. Trzeba jednak pamiętać, że wyrób świec to hobby dla cierpliwych – jeśli chcecie tworzyć wielokolorowe świece, musicie wlać do form część barwionego wosku, odczekać, aż ten stężeje (co trwa pół godziny-godzinę w zależności od wielkości świecy), dolać kolejną porcję wosku, poczekać, dolać… i tak do uzyskania właściwego efektu, ale w ten sposób powstają naprawdę oryginalne ozdoby, czyli świece w różnych formach.

Nie zapomnijcie o dodaniu do świecy knota – sznureczek należy zawiązać na patyczku do szaszłyka lub przytrzymać w pionie rozciętą słomką do napojów. Wszystko to przed wlaniem do pojemników czy foremek roztopionego wosku. W ten sposób można wykonać niezwykłe świece, w których kolory układają się prosto lub ukośnie. Co ważne, warto mieć nieco wosku na zapas – gdy świeca tężeje, wokół knota często robią się otwory, wosk się zapada, a braki należy uzupełnić.

Świece z kwiatami i innymi dodatkami

Jeśli do ścianek form za pomocą wosku przykleicie ziarna kawy, listki, kwiaty, plastry cytryny lub innych cytrusów, otrzymacie piękne świece z dodatkami. Im jest ich więcej, tym ciekawszy efekt, choć czasem już pojedyncze płatki, listki robią piorunujące wrażenie.

Ozdóbki w postaci szyszek, kamyków, sztucznych pereł można także umieszczać w tężejącej świecy na wierzchu. Wszystko zależy od tego, co macie pod ręką i jak wasza wyobraźnia zdecyduje się tego użyć. Takie świece to wspaniałe dekoracje wnętrz w wersji „zrób to sam”.

Świece w ozdobnych pojemnikach

Świece domowej roboty można wykonywać w formach, które później zostaną przecięte i wyrzucone, można też lać wosk do szklanych pojemników. Nie muszą to być wyszukane filiżanki, choć trzeba przyznać, że nawet prosta świeca z białego wosku w elegancko zdobionym szkle prezentuje się bogato i idealnie nadaje na świąteczny prezent.

Świece jednak równie dobrze można umieszczać w zwyczajnych słoikach, prostych szklankach, kielichach, buteleczkach, a nawet szkle laboratoryjnym. Inne ciekawe pojemniki na wosk? Puszki, duże muszle, wydrążone cytrusy, mniejsze lub większe doniczki z ceramiki, miski i miseczki… Tu ważna jest własna inwencja, a powstaną naprawdę oryginalne ozdoby „zrób to sam” do pokoju.

Pachnące świece

Aby świece nie tylko pięknie wyglądały, ale działały także na zmysł węchu, nie potrzeba wiele. Wystarczy do wosku dodać kilka kropli olejku zapachowego lub… sięgnąć po przyprawy. Cynamon, papryka, kurkuma sprawdzą się znakomicie, roztaczając korzenną woń. Inne opcje to przyprawa do pierników, kawa, skórka cytrynowa albo pomarańczowa, pokruszone kadzidła. Trzeba pamiętać o tym, że biały wosk pod wpływem przypraw może się zabarwić – dzięki kurkumie nabierze żółtego koloru, dzięki papryce pomarańczowego, cynamon z kolei zmieni białą świecę w brązową.

Świeczniki z betonu

Roztopiony wosk można wlewać nie tylko do pojemników, ale też do świeczników, które własnoręcznie wykonacie z betonu.

Nie jest to trudne – beton należy rozrobić według przepisu na opakowaniu. Następnie trzeba wlać go do formy – karton po mleku albo soku, plastikowa butelka, oczywiście przycięte do odpowiedniego rozmiaru. Do środka trzeba wstawić nieco mniejszy pojemnik i obciążyć go woreczkiem z kamykami. Po zastygnięciu betonu i wyjęciu mniejszej formy zrobi się tu miejsce na wosk i świecę.

Świecznik można wygładzić papierem ściernym i pozostawić w naturalnym wydaniu lub pomalować. Modne jest malowanie geometrycznych wzorów białą, czarną, złotą, miętową, różową farbą. Te kolory w połączeniu z betonową szarością wyglądają doskonale. Świeca umieszczona wewnątrz może być biała lub barwiona. To właśnie rozumiemy przez dekoracje wnętrz w stylu „zrób to sam”.

Świecznik i lampion z butelek po winie lub piwie

Zwyczajne butelki można wykorzystać w roli świeczników. Należy je jednak odpowiednio przygotować – wyczyścić i ozdobić, na przykład sznurkiem. Później wystarczy w szyjkę wstawić wąską świecę. Z butelki można wykonać także lampion. Należy wówczas odciąć jej dolną część, która będzie przykrywać świecę. Lampion i świecę trzeba umieścić na podstawce – może nią być drewniana albo ceramiczna płytka, podstawka, ozdobny talerzyk itp.

Jak pozbyć się niepotrzebnej części butelki? Wystarczy sznurek dobrze wymoczony w alkoholu. Należy obwiązać nim butelkę w miejscu, gdzie chcecie dokonać cięcia i zapalić. Płonącą butelkę po chwili musicie włożyć do lodowatej wody. Szkło znajdujące się poniżej sznurka powinno odpaść. Jeśli cięcie nie jest gładkie, trzeba je obrobić papierem ściernym. Kto by się spodziewał, że oryginalne ozdoby mogą powstać nawet w taki sposób?

Lampiony ze słoików, szklanek

Znacznie łatwiejszym sposobem na wykonanie lampionów jest wykorzystanie szklanek, kielichów, słoików - również tych najzwyklejszych. Szkło trzeba ozdobić, wewnątrz postawić niedużą świeczkę albo podgrzewacz. Od tego, czego użyjecie jako wypełnienie słoika, szklanki lub kielicha, zależy efekt końcowy. Nie trzeba szaleć, proste rozwiązania często są równie piękne. Świeczki efektownie prezentują się w otoczeniu muszelek, kamyków, ziarenek piasku, kawy, kwiatów, liści, gałązek.

Na zewnątrz lampion można przewiązać wstążką lub sznurkiem. Ciekawie wyglądają lampiony z zewnątrz obłożone patyczkami albo laskami cynamonu. Jeśli nie brakuje wam umiejętności artystycznych, szkło można pomalować – kunsztowne wzory w indyjskim stylu, bohaterowie kreskówek albo dekoracje związane ze świętami to tylko kilka motywów, po które warto sięgnąć.

Oceń artykuł:

75%
25%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym