Bezpieczne wejście do domu. Co zamiast pęku kluczy?

Oceń artykuł:

0%
0%
Większość z nas wciąż jeszcze nosi przy sobie pęk ciężkich metalowych kluczy: do domu, garażu, bramy, zapasowy… A tymczasem wystarczy smartfon.
Bezpieczne wejście do domu. Co zamiast pęku kluczy? Porta Steel ARCTIC PASSIVE

Współczesny smartfon telefonem jest głównie z nazwy. Oczywiście wciąż jest używany do prowadzenia rozmów, ale to tylko jedna z jego funkcji, dla wielu osób wcale nie najważniejsza. Wyjść z domu bez smartfona można, ale to mniej więcej równie prawdopodobne jak wyjście bez butów – przynamniej w przypadku niektórych użytkowników. Nic dziwnego, że pojawiają się wciąż nowe funkcje rozszerzające możliwości tych małych komputerów. Smartfon zastępuje z powodzeniem kolejne urządzenia – aparat fotograficzny, dyktafon, radio… a także narzędzia znacznie starsze. Takie właśnie jak klucze. Zamiast otwierać drzwi metalową sztabką – jak w średniowieczu, można się posłużyć właśnie telefonem. Dostosowane do tego zamki są już od pewnego czasu dostępne na polskim rynku, a ich cena sukcesywnie maleje.

Wejście do domu inteligentnego

Elektroniczny klucz to rozwiązanie, które rozpoczęło swą karierę w biurach. Zamiast klucza dla każdego pracownika wystarczy odpowiedni czytnik przy drzwiach i prosty system kontroli dostępu. Dzięki temu nie tylko łatwo nadaje się użytkownikom odpowiednie uprawnienia, ale też kontroluje czas pracy. Kilka lat temu jeden z koreańskich hoteli wprowadził nową usługę. Każdy gość odbiera przy zameldowaniu smartfon służący jako klucz do pokoju, hotelowej siłowni, a przy tym umoźliwiający ustawienie optymalnej temperatury w pokoju czy zmianę kanału telewizyjnego.
Podobny komfort można mieć też we własnym domu. Smartfon w domach inteligentnych spełnia obecnie funkcję centrali sterującej, zastąpienie nim kluczy wydaje się więc zupełnie naturalne. Nowoczesne zamki dostosowane są do potrzeb właścicieli domów i mieszkań. Przede wszystkim ich eksploatacja nie jest skomplikowana. Nie wymagają osobnych kart dostępu, instalowania specjalnych czytników ani doprowadzenia sieci elektrycznej, działają bowiem na baterie. Jeśli ta ostatnia po roku nie zostanie wymieniona i się rozładuje, drzwi można będzie otworzyć także tradycyjnym kluczem.

Palec czy oko?

Zamki biometryczne otwierane odciskiem palca można kupić już za kilkaset złotych. W przedziale tysiąc – dwa tysiące złotych dostępne są bardziej zaawansowane modele.

Telefon mimo wszystko można stracić z powodu kradzieży albo awarii. Z tego punktu widzenia najbezpieczniejszym kluczem jest samo ciało użytkownika. A dokładniej – wzór linii papilarnych, siatkówki oka albo głos. Jeszcze kilkanaście lat temu takie zamki można było zobaczyć głównie w filmach szpiegowskich albo s-f. Technologia się jednak upowszechnia, ceny spadają. W rezultacie zamki biometryczne otwierane odciskiem palca można kupić już za kilkaset złotych. W przedziale tysiąc – dwa tysiące złotych dostępne są bardziej zaawansowane modele.

Pamięć do liczb

Starszym, ale wciąż stosowanym sposobem pozwalającym na rezygnację z kluczy są zamki szybrowe. Żeby je otworzyć, wystarczy wpisać kod. W większości modeli jest to ciąg cyfr, choć dostępne są także urządzenia, w których hasło składa się również z liter.

Naklejka otwiera

Najbardziej podobne do tradycyjnych kluczy są karty magnetyczne. O nich także trzeba pamiętać – zdarza się, że giną w najmniej oczekiwanym momencie. Przy tym gorzej od metalowego kluczyka znoszą pranie czy mechaniczne uszkodzenie. Przyjęły się zwłaszcza w zastosowaniach biurowych. Karty dostępne są w różnych formach, nie tylko jako prostokątne identyfikatory, ale też niewielkie żetony i breloczki czy nawet cienkie, samoprzylepne naklejki.

Auto(matyczny) dostęp

Z duchem czasu idą także producenci samochodów. Koncern Volvo jako pierwszy zdecydował się na wprowadzenie cyfrowego klucza do nowych modeli. Podobne rozwiązania były już wprawdzie stosowane wcześniej, nawet dekadę temu, ale tylko w specjalnie modyfikowanych egzeplarzach. Tymczasem Volvo już w 2017 roku ma zamiar zaoferować to rozwiązanie w seryjnie produkowanych autach. Nie rezygnuje przy tym z klasycznych kluczyków. Przynajmniej na razie oba systemy funkcjonują równolegle. Śladem szwedzkiej firmy niewątpliwie pójdą kolejne, za kilka lat podobne zamki będą zapewne standardem. Główną zaletą jest ułatwienie dostępu do auta grupie współdzielących je osób – pracownikom firmy, członkom rodziny czy klientom wypożyczalni. Nie trzeba zostawiać kluczyków w szafce – wystarczy, że wszyscy użytkownicy mają zainstalowaną aplikację i elektroniczny klucz.

Zawód ślusarza nie odejdzie w najbliższej przyszłości do lamusa, ale punktów dorabiabiania kluczy zapewne ubędzie. W wielu zastosowaniach nowe rodzaje zamków mogą szybko stać się powszechne.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym