Wybierasz drzwi do mieszkania? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Oceń artykuł:

100%
0%

Wybór drzwi do domu czy mieszkania to decyzja, która wymaga dogłębnego przemyślenia. Spełniają one bowiem w naszych wnętrzach bardzo wiele funkcji. Z jednej strony muszą być praktyczne, by czyniły życie codzienne łatwiejszym, z drugiej – nie można zapominać, że są istotnym elementem wystroju, który powinien podkreślać i uzupełniać charakter całej aranżacji. Zazwyczaj jednak nie poświęcamy drzwiom zbyt wiele uwagi – nad czym zatem powinniśmy się zastanowić podczas ich wybierania?

Wybierasz drzwi do mieszkania? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Strona drzwi

Jeśli chodzi o aspekt praktyczny, to jedna z najważniejszych kwestii. Kupując drzwi, należy koniecznie zdecydować, na którą stronę będą się otwierać. Jak poznać, czy to drzwi lewe czy prawe? Jest na to bardzo prosta metoda. Stań przed drzwiami tak, by otwierały się „na Ciebie”. Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie, to drzwi są lewostronne, a jeżeli po prawej stronie to – analogicznie – mamy do czynienia z drzwiami prawostronnymi.

Kiedy wybrać drzwi prawe, a kiedy lewe? Przyjrzyj się swojemu mieszkaniu pod tym kątem, pamiętając o trzech ważnych zasadach:

  1. najlepiej i najwygodniej jest, gdy drzwi otwierają się na pustą ścianę,
  2. otwarte skrzydło drzwiowe nie powinno zasłaniać włączników światła – trzeba więc zwrócić uwagę na to, gdzie się one znajdują.
  3. drzwi położone blisko siebie nie powinny zderzać się przy otwieraniu obu jednocześnie – jeśli tak jest, mówi się o zaburzeniu tzw. ciągów komunikacyjnych, a mieszkanie traci na funkcjonalności.

Więcej na ten temat przeczytasz TU.

 

Konstrukcja drzwi

Mowa tu o elementach, które decydują o takich właściwościach drzwi, jak wytrzymałość, stopień stabilizacji, dźwiękoszczelność czy termoizolacja drzwi. Mogą mieć one formę plastra miodu lub płyty – musisz zdecydować, która opcja jest dla Ciebie korzystniejsza. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym więcej, zajrzyj TU.

Szyba

Drzwi przeszklone to nie tylko ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, które prezentuje się nowocześnie i oryginalnie. Odpowiedni dobór przeszklenia zwiększy stopień doświetlenia pomieszczenia – to szczególnie ważne w przypadku małych pomieszczeń, które dzięki temu sprawiają wrażenie bardziej przestronnych.

010

Zawiasy do drzwi

To sprawa często lekceważona, a przecież niezwykle ważna. Najlepiej wyglądają zawiasy kolorystycznie i stylistycznie dopasowane do klamki i czoła zamka. Jeśli urządzasz mieszkanie w nowoczesnym stylu minimalistycznym, możesz też wybrać zawiasy niewidoczne.

Wentylacja

Szczególną uwagę należy zwrócić na to zagadnienie, wybierając drzwi do łazienki i toalety – to pomieszczenia, które ze względu na panującą w nich wilgotność potrzebują ciągłej cyrkulacji powietrza. Różne rodzaje wentylacji znacznie wpływają na wykończenie drzwi.

Masz do wyboru tuleje, kratkę lub podcięcie – zastanów się, które z nich będzie się prezentować najlepiej. 

Ościeżnica

Nie wiesz, czym jest ościeżnica? Po prostu inaczej ją nazywsz: ościeżnica to potocznie framuga. To konstrukcyjna część drzwi – w nią montowane jest skrzydło drzwiowe – i chociaż jest niezbędna do ich montażu, zwykle oba te elementy kupuje się osobno. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ościeżnice dostępne są w dwóch wersjach: przylgowe i bezprzylgowe.

Czym się różnią? Rozwiązanie przylgowe to konstrukcja klasyczna, natomiast w drzwiach bezprzylgowych zamknięte skrzydło i ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę po stronie otwierania drzwi. To drugie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach bardzo nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych.

Skrzydło drzwiowe

Skrzydło drzwiowe może mieć różne rozwiązania funkcjonalne w zależności od naszych potrzeb i funkcji pomieszczenia. Inne drzwi wybierzemy do łazienki, inne do salonu – ważne jednak, by razem tworzyły pewną spójną koncepcję.

Niektórzy uważają wręcz, że wszystkie skrzydła drzwiowe w domu powinny mieć ten sam model. Dzisiaj ta zasada znacznie się zliberalizowała, ale warto mieć ją z tyłu głowy… Przy wyborze skrzydła kieruj się jednak przede wszystkim własnym gustem – wybierz ten model drzwi, który najbardziej Ci się podoba. Wszak to Ty będziesz je otwierać i zamykać każdego dnia!

Klamki do drzwi

Klamkę koniecznie dobierz tak, by pasowała do ogólnego stylu drzwi – jeśli więc skrzydło drzwiowe jest nowoczesne, nie zestawiaj go raczej z klasyczną gałką ze zdobieniami. Kolor zaś dopasuj najlepiej do zamka oraz zawiasów

Wymiary

Sprawa ostatnia, ale nie najmniej ważna! Przed zakupem sprawdź grubość muru oraz wymiary otworu w ścianie. Nie wiesz, jak to zrobić? Na tym etapie możesz skorzystać z usług Autoryzowanej Grupy Montażowej.

Życzymy tylko dobrych wyborów!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym