Gdy liczy się trwałość - rodzaje ościeżnic metalowych

Oceń artykuł:

50%
50%

Wybór drzwi to jedno – równie ważną sprawą okazuje się dopasowanie do nich odpowiedniej ościeżnicy. Nie słyszałeś wcześniej tego określenia? Nie jest zbyt tajemnicze – z pewnością znasz jej potoczną nazwę: futryna. I wszystko jasne! Drzwi bez futryny do niczego się przecież nie nadają… Ościeżnice klasyfikować można według różnych kryteriów – w tym artykule interesować nas będzie głównie materiał, z jakiego się je wykonuje, a ściślej: ościeżnice metalowe. Kiedy się sprawdzają i dlaczego warto po nie sięgać?

Gdy liczy się trwałość - rodzaje ościeżnic metalowych

Kiedy warto wybrać ościeżnice metalowe?

Ościeżnice metalowe stanowią bez wątpienia dobry wybór, jeśli ważna jest dla Ciebie podwyższona wytrzymałość konstrukcji i jej wyjątkowa trwałość. Z pewnością nie grozi im odklejenie, wypaczenie czy spuchnięcie od nadmiaru wody przy myciu, co może się zdarzyć w przypadku ościeżnic drewnianych.

Co ważne, ościeżnice metalowe dopasować można bez problemu do wszystkich skrzydeł z oferty PORTA DRZWI, a przy niewielkiej dodatkowej opłacie można je także polakierować na wybrany kolor.

PortaLOFT_11_perfect3dBukSkandynawski

Porta LOFT Buk Skandynawski

Ościeżnice metalowe PORTA DRZWI do skrzydeł wewnątrzlokalowych

Wszystkie ościeżnice metalowe, jakie znajdziesz w ofercie PORTA DRZWI, są wykonane z blachy stalowej ocynkowanej o grubości 1,2-1,5 mm. Lakieruje się je proszkowo na jeden z czterech podstawowych kolorów: biały, popielaty, brązowy lub kremowy.

Jak się to odbywa? Lakierowanie proszkowe to po prostu nałożenie warstwy pokrycia pod ciśnieniem i wysokiej temperaturze. Taki zabieg zapewnia trwałość i równomierne pokrycie powierzchni ościeżnicy, a także skutecznie zabezpiecza ją przed korozją.

Nie trzeba chyba dodawać, że każda z ościeżnic posiada zawiasy, uszczelkę i blachę pod zamek – a więc wszystko, czego potrzeba, by z powodzeniem zamontować w niej wybrane skrzydło drzwiowe. Ościeżnice metalowe do drzwi wewnątrzlokalowych dzielą się na stałe oraz regulowane. W czym tkwi różnica między nimi? Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom z katalogu PORTA DRZWI.

PortaCPL_11_antracyt

Porta CPL Antracyt

Ościeżnice metalowe stałe

Kątowa Mała jest typową ościeżnicą stałą. Określenie „kątowa” nie jest przypadkowe i oznacza, że ościeżnica ma charakterystyczny kołnierz, który zachodzi na ścianę tylko z jednej strony. Jej kształt najlepiej zaś porównać do kątownika – to dwie płaszczyzny ustawione pod kątem 90 stopni względem siebie w kształcie L.

Dlaczego „mała”? To proste: ta ościeżnica metalowa ma profil 50 mm, a więc jest przeznaczona na ścianę o tej grubości. Jeśli Twoja ściana jest grubsza, ościeżnica ta będzie odstawała.

Ościeżnica Kątowa Duża, jeśli chodzi o zasadniczą konstrukcję, wygląda tak samo jak opisana przed chwilą Kątowa Mała. Różnią się one tylko rozmiarem: Kątowa Duża w wersji podstawowej posiada profil 100 mm, pasuje zatem na ścianę o grubości 100 mm. Jej dodatkową zaletą jest to, że za dodatkową opłatą można poszerzać jej profil. Jeśli więc ściana jest grubsza, np. ma 150 mm, nie ma przeszkód, by zamówić ościeżnicę o tej samej szerokości profilu. Uwaga! Warto pamiętać, że wymiar ten maksymalnie osiąga 390 mm. Zakładając, że nie wykańczasz bunkra przeciwpancernego – taki margines powinien w zupełności wystarczyć.

Przekroj_osc_metalowaKatowaDuza

Ościeżnica metalowa regulowana

Zasadnicza różnica między metalowymi ościeżnicami stałymi a regulowanymi tkwi w ich konstrukcji i w sposobie, w jaki montuje się je w otworze ściennym. Ościeżnica Regulowana Metalowa w przeciwieństwie do stałej posiada kołnierz zachodzący na mur z obu stron – mówimy więc, że obejmuje ścianę.

Decydując się na taką ościeżnicę, musimy wybrać jej odpowiedni rozmiar: od A do K. Jak rozumieć tę skalę? To w gruncie rzeczy bardzo proste: ościeżnica regulowana o zakresie A obejmuje ścianę o grubości 95-115 mm, B – 120-145 mm i tak dalej, aż do 295 mm.

Ciekawy, jakie inne opcje ma dla Ciebie PORTA DRZWI? Oferujemy też ościeżnice stalowe (wykonane ze stali nierdzewnej) powlekane okleiną PCV oraz ościeżnice Projekt, które można dostosować do swoich niestandardowych potrzeb. Wszystkie te warianty przeznaczone są do drzwi technicznych. Stosuje się je tak w budownictwie mieszkaniowym, jak i w obiektach typowo przemysłowych, gdzie liczy się przede wszystkim wyjątkowa trwałość i wytrzymałość.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym