Płyta OSB w mieszkaniu – różne zastosowania

Oceń artykuł:

88%
13%

Płyta OSB jest coraz chętniej wykorzystywana przez architektów i dekoratorów wnętrz. Dobrze komponuje się z innymi materiałami i można z niej z robić nie tylko podłogę czy sufit, ale i meble, takie jak regały, łóżka lub blaty kuchenne.

Płyta OSB w mieszkaniu – różne zastosowania Foto: www.deavita.com

Do niedawna była postrzegana jako materiał konstrukcyjny i budowlany. Nie kojarzono jej z produktem do wykańczania wnętrz. Wciąż pokutuje przekonanie i można słyszeć głosy, że jest to materiał gorszej klasy, jednak architekci i dekoratorzy wnętrz są innego zdania i coraz chętniej sięgają po płytę OSB.

Odrobina teorii

Czym tak właściwie jest płyta OSB? To produkt drewnopochodny, jedno- lub wielowarstwowy, kompozytowy. Warstwy składają się z długich wiórów, które pozyskuje się przez skrawanie małowymiarowego drewna okrągłego, a spoiwem są żywice syntetyczne. Płyty są wytrzymałe, twarde i odporne na uszkodzenia. Dodatkowym atutem na pewno jest ich cena.

Gdzie wykorzystać jaką OSB?

OSB-1 (jednowarstwowa) i OSB-2 (dwuwarstwowa) przeznaczone są do suchych pomieszczeń, ponieważ żywica w tego typu płytach nie jest odporna na wilgoć. Można z nich stworzyć skrzynie, opakowania, konstrukcje regałów, szkielety mebli czy stojaki. OSB-3 (trójwarstwowa) z powodzeniem może być wykorzystywana przy wnętrzach, gdzie może pojawiać się wilgoć, np. kuchniach i łazienkach, ale można ich użyć również na zewnątrz budynków. Najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe są płyty czterowarstwowe – OSB-4. 

Ściany, sufity i podłogi

OSB to doskonały materiał na okładzinę sufitową, ścienną lub podłogową. W takich przypadkach wybieramy płytę cienką, o grubości 8 mm. Używając jej, wprowadzamy dodatkową fakturę przy wykończeniu pomieszczenia. Płyta OSB ociepli wystrój i to dosłownie, bo w dotyku jest ciepła!

Nie imituje ona niczego, jak np. drewnopodobne materiały. Najlepiej odnajduje się w towarzystwie nowoczesnego lub skandynawskiego stylu i dobrze łączy się z bielą lub czernią.

Równie ciekawy efekt osiągniemy łącząc ją z drewnem. Zestawiając ją z drzwiami w kolorze dąb klasyczny (np. Porta VERTE HOME) albo dąb naturalny (np. Porta KONCEPT) możemy uzyskać ciepły i naturalny wygląd pomieszczeń.

PortaKONCEPT_A9_bialy_PsElegance_arn_Porta_RN (1)

Meble z OSB – to jest możliwe!

Jak już wspominaliśmy, płyta OSB świetnie nadaje się do wykonania mebli. Możemy z niej zrobić w zasadzie wszystko: szafki kuchenne, półki, zagłówki do łóżka, konstrukcję łóżka, itd. Mebel z takiej płyty powinien być raczej prosty, bo faktura OSB sprawia, że sam w sobie będzie ciekawy i atrakcyjny.

 Meble z płyt OSB najlepiej wyglądają w jednobarwnych przestrzeniach, a na białym tle będą doskonałym uzupełnieniem skandynawskiego wnętrza.

Nawet łazienka

Płyty OSB o podwyższonej odporności na wilgoć z powodzeniem wykorzystamy w łazience czy w kuchni. Możemy zrobić z nich np. obudowę wanny albo meble łazienkowe. Takie rozwiązanie to mniejszy wkład pracy, niż tradycyjnie wykonane obudowy np. z płytek. Warto pamiętać, żeby pomalować meble lakierem lub kolorową farbą – dodatkowo zabezpieczymy je przed wilgocią.

Jeśli naturalny kolor płyty jest dla nas zbyt monotonny, możemy pomalować ją na każdy kolor. Przykładowo stosując farbę olejną - jej połysk wydobędzie nierówności poszczególnych włókien, co może stać się dodatkowym walorem takiej powierzchni.

Oczywiście nie każdy lubi takie nowatorskie rozwiązania. Dla tych, którzy wolą klasykę, płyta OSB raczej nie będzie dobrym rozwiązaniem na urozmaicenie wnętrza. Atutem płyty OSB jest niewątpliwie cena, czas jej instalowania oraz wielofunkcyjność. Poszukajmy inspiracji w sieci – może dzięki podejrzeniu czyjegoś pomysłu natchnie nas na odświeżenie wnętrza właśnie za pomocą płyty? Warto spróbować.

Oceń artykuł:

88%
13%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym