Ogród wertykalny – zielona ściana w mieszkaniu

Oceń artykuł:

33%
67%

Może się wydawać, że to przejściowa moda. Jednak ogrody wertykalne podnoszą na wyższy poziom wystrój nawet małego mieszkania oraz dają możliwość posiadania pięknej zieleni na niewielkim metrażu.

Ogród wertykalny – zielona ściana w mieszkaniu Wertykalni.pl

Sadzonki roślin wkomponowane w ścianę to sposób na oczyszczenie powietrza i polepszenie mikroklimatu w domu. Ich zalety powinni docenić zwłaszcza mieszkańcy miast. Ogród wertykalny to także propozycja dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na sadzenie roślin w pojemnikach na parapetach lub półkach, gdyż zajmują tam zbyt dużo cennego miejsca. Jest to zatem dobry pomysł na oryginalny wystrój kawalerki i małego mieszkania. Warto też rozważyć założenie ogrodu wertykalnego, gdy szukasz oryginalnego sposobu na wykończenie ściany w salonie lub sypialni.

Urzekający wystrój salonu – kwiaty w wiszącym ogrodzie

Zielona ściana dekoracyjna w salonie, czyli ogród wertykalny, składa się z ramy, miejsc na rośliny, systemu automatycznego nawadniania oraz ewentualnie z dodatkowego oświetlenia. Kształt i forma ramy mogą być dowolne. Do wyjątkowo spektakularnych należą zielone ściany wolno stojące, tworzące w otwartej przestrzeni przepierzenia lub ruchome moduły.

Najlepszym miejscem do usytuowania ogrodu będzie takie z dostatecznym dostępem światła dziennego. Ramę przymocowuje się do ściany. Konieczne jest wykonanie izolacji, aby instalacja wodna nie przeciekała. Rośliny wprost z doniczek wystarczy włożyć do pojemników z tworzywa sztucznego usytuowanych w ramie lub do kieszeni ze specjalnej syntetycznej maty. Instalacja z cienkich rurek stworzy hydroponiczny, samoobsługowy system podlewania z wbudowaną pompą. Konieczny jest jedynie dostęp do gniazda zasilającego, by uruchomić nawodnienie i ewentualnie podłączyć oświetlenie, gdy brakuje dostępu do światła dziennego. Korzysta się wówczas ze źródeł energooszczędnych, takich jak metahalogeny, świetlówki lub diody LED. Stosując odpowiednie rośliny i zapewniając im właściwą pielęgnację, zyskuje się nie tylko żywą ozdobę, ale również dekoracyjny element wyciszający we wnętrzu. Sadzonki stworzą prywatną fabrykę tlenu.

Ściany dekoracyjne w salonie w formie zielonych ogrodów są coraz bardziej popularne. Rośliny są znakomitym dopełnieniem każdej aranżacji, modne stają się style florystyczne, w których oprócz oryginalnych dekoracji malowanych, haftowanych czy tkanych warto wykorzystywać najpiękniejsze, bo prawdziwe rośliny.

Wybór roślin

W ogrodzie wertykalnym można hodować rośliny tropikalne, tradycyjne doniczkowe, sezonowe lub zioła. Nadają się do tego zarówno sadzonki zielone, kwitnące, jak i wiszące oraz pnącza. Najlepsze będą gatunki dobrze rosnące w niedużych pojemnikach i o ograniczonej bryle korzeniowej. Na 1 m2 ściany można umieścić około 25 sadzonek.

Zielone ściany najczęściej tworzy się, komponując ze sobą takie rośliny jak skrzydłokwiat, anturium, zanokcica, ctenanthe, kalatea, zielistka, maranta, epipremnum, filodendron, eszynantus, zroślicha, pilea i peperomia. Sadzonki wymagają nie tylko podlewania, ale również regularnego nawożenia oraz przycinania.

Rośliny stabilizowane

Do wyjątkowo oryginalnych rozwiązań można zaliczyć kompozycje z roślin stabilizowanych, najczęściej mchów, porostów, traw i paproci. Są one niewymagające, będą dobrze się czuły zarówno w miejscu zacienionym, jak i w warunkach skąpego nawadniania. Do ich utrzymania wystarczy podwyższona wilgotność powietrza, która również sprzyja mieszkańcom domu. Stabilizacja roślin polega na ich „zabalsamowaniu” roztworem z gliceryną, dzięki czemu nie zmienią one wyglądu przez 10 lat. Proces ich rozwoju zostaje w ten sposób zatrzymany. Nienaganny wygląd i kolor zapewnia im wilgoć pobierana z powietrza. Proces stabilizacji jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, a dekoracyjna ściana zawsze będzie zachwycać.

Oceń artykuł:

33%
67%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym