Budowa domku na drzewie, czyli jak spełnić dziecięce marzenia

Oceń artykuł:

71%
29%

Domek na drzewie to wspaniałe centrum dziecięcej rozrywki. Staje się warownią, statkiem piratów albo po prostu miejscem, w którym pociecha robi, co tylko jej się zamarzy. Jak zatem sprawić dziecku taki prezent? Można je budować samodzielnie albo kupić gotowe konstrukcje i odpowiednio dostosować do warunków.

Budowa domku na drzewie, czyli jak spełnić dziecięce marzenia

Domki na drzewie często pojawiają się w filmach familijnych, przygodowych oraz serialach dla dzieci. Problemem może być jednak to, że nie każdy ma do dyspozycji pokaźne drzewo z rozłożystymi konarami – bo właśnie na takim najlepiej jest zbudować domek. Ale zawsze da się iść nieco na skróty i mimo przeszkód spełnić marzenie dziecka.

Jak zbudować domek na drzewie

Budowa domku na drzewie powinna zacząć się od wyboru odpowiedniego drzewa. Musi być solidne, o średnicy pnia co najmniej 30 cm. Dokładnie sprawdźmy, czy drzewo nie jest uszkodzone ani nie ma żadnych oznak bytowania pasożytów. Domki na drzewie najlepiej montować na dębach, brzozach, klonach czy dużych jodłach. Potrzebne będą drewniane belki, deski, przydadzą się też dachówki.

Domki na drzewie budujemy jak każdy inny drewniany budynek. Podstawą jest odpowiedni projekt domku dla dzieci. Kolejny krok to solidna drewniana konstrukcja z belek, do której mocuje się deski. Warto nieco ułatwić sobie zadanie, budując domek na wspornikach. Będzie on co prawda zamontowany trochę niżej, ale to ma dodatkową korzyść – w razie upadku podczas zabawy dziecku nic groźnego się nie stanie. W przypadku okazałych, solidnych, grubych drzew można zrezygnować ze wsporników wkopywanych w ziemię i przykręcić dom do pnia oraz gałęzi.

Inna możliwość to tzw. domek pływający, czyli zawieszony na łańcuchach i linach. Taki drewniany domek dla dzieci będzie miał jednak swoje ograniczenia. Przede wszystkim konstrukcja może się dość mocno kołysać, gdy wieje wiatr. Najlepszą gwarancję bezpieczeństwa stanowią wsporniki. Na pewno nie uszkodzimy drzewa, a poza tym domek będzie stabilniejszy.

Gotowe drewniane domki dla dzieci

Jeśli samodzielna budowa to za duże wyzwanie albo np. nie dysponujemy odpowiednim do tego drzewem, możemy skorzystać z gotowych konstrukcji. Chodzi o domki ogrodowe dla dzieci, które dostępne są od razu ze wspornikami. Można je łatwo ustawić przy drzewie albo też w nie wkomponować, wycinając otwory na gałęzie. Takie gotowe domki drewniane są w pełni dostosowane do warunków panujących na świeżym powietrzu. Nie trzeba więc ich dodatkowo zabezpieczać przed wilgocią.

Bezpieczny domek na drzewie

Na początek warto się zastanowić nad tym, jak skonstruujemy wejście. Powinno się je zawrzeć w projekcie domku, musi być odpowiednie i dla dzieci, i dla dorosłych. Są trzy możliwości:

– schody samonośne – rozwiązanie najstabilniejsze i najbezpieczniejsze. Warto od razu pomyśleć o balustradzie;
– sztywna drabina – najlepiej drewniana, tak by pasowała do konstrukcji domku. Można bez problemu kupić gotową;
– drabinka sznurowa – to z kolei opcja najłatwiejsza, ale wspinanie się po niej wymaga przyzwyczajenia (jest bowiem chwiejna).

Aby domek na drzewie był bezpieczny dla dziecka, trzeba odpowiednio zabezpieczyć jego konstrukcję. Chodzi zwłaszcza o ochronę przed wilgocią. Na dachu możemy ułożyć dachówki albo po prostu zabezpieczyć go solidną folią. Ponadto drewno warto zaimpregnować. Do tego wykorzystujemy bejce, lakiery lub oleje. Całą platformę domku na drzewie można dodatkowo obudować balustradą, tak by nie było ryzyka, że dziecko spadnie podczas zabawy. To jednak zawsze może się zdarzyć, dlatego pod domkiem stwórzmy miękkie podłoże amortyzujące, najlepiej wyłożone wiórami drewnianymi. Sam domek montujmy nie wyżej niż 2,5 m nad ziemią.

Oceń artykuł:

71%
29%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym