Jak urządzić pokój dla chłopca?

Oceń artykuł:

0%
0%

Pokój chłopięcy, niezależnie od wieku dziecka, musi być tak urządzony, aby mały lokator czuł się w nim bezpiecznie i komfortowo. Powinien być to jego własny kąt w domu, przystosowany zarówno do zabawy, nauki, jak i wypoczynku.

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Pokój dla chłopca - wygodny i funkcjonalny

Na początku warto przyswoić sobie zasadę: wygoda i funkcjonalność przed dekoracyjnością. Pamiętajmy, że pokoik dla chłopca będzie musiał się zmieniać mniej lub bardziej wraz z kolejnymi latami.

Dlatego też sensownie jest zainwestować w pulę solidnych bazowych mebli, np. komodę, szafę, ażurowy regał, które będą możliwie uniwersalne, by uniknąć ciągłej ich wymiany.

Porta_KONCEPT_K3_akacja_srebna_klamkaOffice_arn_Weselak

Porta KONCEPT

Projektując pokój dla chłopca, już od początku należy tak zagospodarować przestrzeń, aby różnicowała strefy: snu i zabawy. Z czasem istotne miejsce zajmie także trzecia strefa – nauki.

Aranżacja pokoju dla chłopca w wieku przedszkolnym powinna szczególnie uwzględniać rozwijanie pasji i umiejętności poprzez przyjemności. Wówczas unikajmy nadmiaru mebli, stawiając na przytulny minimalizm – zwiększy to poziom bezpieczeństwa, zaś przestronność zachęci malca do wymyślania kreatywnych zabaw.

Jeśli pokój chłopca jest stosunkowo nieduży, unikajmy malowania go intensywnymi barwami, stawiając raczej na biel i beże. Jak wiadomo małe urwisy nierzadko łapią za flamastry i kolorują ściany. Aby tego uniknąć, zastanówmy się nad pokryciem jednej ze ścian specjalną farbą tablicową, zmieniającą ją w wielki blok rysunkowy. Możemy też pomyśleć o drzwiach z tablicą magnetyczną.

Motyw przewodni w pokoju chłopięcym

Zastanawiając się, jak urządzić pokój dla chłopca, trzeba mieć na uwadze fakt, że maluchy równie nagle mogą znaleźć pasjonujące zainteresowania, jak i całkiem je zmienić. Urządzenie własnego kąta z ulubionym motywem przewodnim daje dziecku wiele satysfakcji, ale należy podchodzić do tego ostrożnie.

Jeśli kilkuletni szkrab uwielbia dinozaury albo samoloty, nie musimy od razu kupować łóżka w kształcie śmigłowca ani zmieniać całego pomieszczenia w scenografię do „Parku Jurajskiego”. Na początek wystarczą tematyczne dodatki, takie jak: poduszki, figurki, zasłony czy pościel.

Co prawda nie wszystkie dzieci mają tak wykrystalizowane hobby, jednak nawet wtedy możemy ocieplić wnętrze rozmaitymi gadżetami. Z pewnością niemal każdy chłopiec polubi uniwersalnego Kubusia Puchatka, superbohaterów z komiksów i filmów Marvela czy postacie z animacji Disneya i Pixara. Grunt to wyczucie równowagi – w końcu pokój chłopaka to jego miejsce. 

Pokój dla chłopca – zainspiruj się!

Jeśli szukasz inspiracji przy urządzaniu pokoju dla małego chłopca, koniecznie zapoznaj się z projektem, które na swoim blogu zaprezentowały Siostry ADiHD. Nawiązuje on do motywu małego podróżnika, a przecież dla 1,5-rocznego Ignasia, który zamieszka w tym pokoju, każdy krok to niemal wielka podróż. Koniecznie trzeba zwrócić też uwagę na zastosowane w pokoju dla małego chłopca drzwi! To minimalistyczna propozycja w kolorze białym, z czarną klamką. W tym konkretnym przypadku jest to kolekcja Porta VECTOR Premium model T.

ADHD

Pokój ucznia

Kwestia właściwej aranżacji przestrzeni przybiera na wadze, gdy kilkulatek idzie do szkoły i powoli zaczyna zmieniać się w nastolatka. Obowiązkiem rodzica jest wówczas stopniowe oddawanie mocy decyzyjnej co do wystroju pokoju w ręce dziecka. Pamiętajmy, ze to ono ma się przede wszystkim dobrze czuć w swoich własnych czterech kątach.

Zadbajmy jednak o podstawowe sprawy, które z pewnością nie będą dziecięcymi priorytetami, takie jak wygodna strefa nauki. Warto zainwestować w biurko z regulowaną wysokością. W ten sposób meble będą rosły wraz ich użytkownikiem.

Verte_modelJ6_kolor_bialy_Visual

Porta VERTE HOME

Bardzo istotna jest też kwestia wygodnego siedzenia, zwłaszcza w przypadku dziecka chętnie uczącego się i spędzającego wiele godzin przy biurku. Specjaliści polecają zastępować tradycyjne krzesła pufami lub specjalnymi dmuchanymi piłkami, które wbrew pozorom mogą okazać się wygodniejsze, a na pewno zdrowsze dla kręgosłupa.

Pokoje chłopięce ozdobione pufą w kształcie piłki nożnej albo koszykowej mogą na tym tylko zyskać.

W przypadku pokoju chłopca, który właśnie wkracza w życie ucznia, niezwykle istotne są również właściwe drzwi.  Powinny zapewniać odpowiednie wyciszenie, aby nie przeszkadzać dziecku w nauce, czytaniu, czy w trakcie spotkań z kolegami. Na pewno dyskutowane są tam bardzo ważne sprawy, więc warto zostawić dzieciom nieco prywatności!

Pod uwagę weź także modele z małymi przeszkleniami, które wprowadzą do pokoju chłopca więcej światła i równocześnie zapewnią prywatność i dobre wyciszenie. To szczególnie ważne przy małych lub ciemnych pomieszczeniach. Szczególnie polecamy modele z kolekcji Porta VERTE HOME w modnych odcieniach, np. bieli lub warianty z okleiną imitującą naturalne drewno.

PortaVerteJ6+D7+H5

Porta VERTE HOME J.6 biały     Porta VERTE HOME D.7 dąb skandynawski      Porta VERTE HOME H.5 dąb naturalny

Pokój nastolatka – jak urządzić przestrzeń starszego chłopca?

Wraz z wiekiem, dziecko oczekuje czegoś zupełnie innego od swojego pokoju. Mały chłopiec lubi mieć półki i regały pełne zabawek. Starsze dziecko z pewnością będzie chciało się ich pozbyć lub schować gdzieś głęboko. Trendem wśród współczesnych nastolatków jest pewnego rodzaju minimalizm. Wszystko, czego potrzebują do życia znajduje się w ich smartfonie, ewentualnie laptopie. Warto to uwzględnić projektując pokój dla nastoletniego chłopca.

Biurko, szafa na ubrania, łóżko i niewiele więcej – tyle na początek wystarczy. Potem może okazać się, że ściany przyozdobią plakaty lub grafiki, zawiśnie na niej tablica korkowa pełna informacji i zapisków, trudnych do rozszyfrowania dla rodziców. Warto dać w tym zakresie swobodę nastolatkowi – niech kształtuje swój gust i wyrabia własne zdanie.

Bezwzględnie trzeba też zadbać o prywatność nastoletniego chłopaka. Ten wiek jest trudny nie tylko dla rodziców, ale również dzieci, a pewność, że w niektórych sytuacjach jest się dobrze odseparowanym z całą pewnością może wpłynąć pozytywnie na relacje. Kluczowa jest sprawa drzwi – te powinny być solidne, dźwiękoszczelne i na pewno zamykane na zamek.

Ciekawym rozwiązaniem do pokoju nastoletniego chłopca (i nie tylko nastoletniego) są drzwi z kolekcji Porta SMART. Skrzydło w tego rodzaju drzwiach wyposażono w nagwintowane mufy, dzięki którym za pomocą śrub możemy przymontować do drzwi akcesoria do przechowywania drobiazgów. Nastolatek może wykorzystać tę dodatkową przestrzeń, np. do powieszenia na drzwiach swojego pokoju lekkiego sprzętu sportowego, pamiątek czy innych przedmiotów, które zajmują dodatkowe miejsce w pomieszczeniu.

PORTA DRZWI_VOX_drzwi_SMART_Portaperfect_Dab_syberyjski_pokoj_mlodziezowy

Porta SMART

 

Chłopak musi czuć się swobodnie w swoich czterech ścianach, zwłaszcza, gdy przyjmuje gości lub na przykład rozmawia z kimś przez telefon. Odpowiednio dobrane drzwi z bardzo prostym frezem lub wręcz bez żadnych ozdobników, ale z oryginalną klamką nie tylko zapewnią poczucie prywatności i intymności, ale będą również efektownym elementem wykończenia całego pomieszczenia. Warto jednak także również w tym zakresie dać możliwość wyboru – w końcu to właściciel będzie w tym pokoju spędzał najwięcej czasu, więc jego poczucie estetyki powinno być zaspokojone w pierwszej kolejności. Będzie to również wyraz zaufania rodziców do dorastającego syna.

Pokój dla chłopca – niech spełnia jego potrzeby!

Aranżacje pokoju dla chłopca powinny więc uwzględniać jego indywidualne potrzeby i upodobania, ale jednocześnie stawiać na praktyczność i możliwość zmian.

Stawiajmy na funkcjonalne meble, takie jak łóżka z wysuwanymi szufladami (które zdadzą egzamin niezależnie od wieku malca) czy meble modułowe, dające się łatwo adaptować. I koniecznie dajmy chłopczykowi poczucie, że on także jest współtwórcą i gospodarzem swoich czterech ścian.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym