Jak urządzić pokój dla chłopca?

Oceń artykuł:

0%
0%
Pokój chłopięcy, niezależnie od wieku dziecka, musi być tak urządzony, aby mały lokator czuł się w nim bezpiecznie i komfortowo. Powinien być to jego własny kąt w domu, przystosowany zarówno do zabawy, nauki, jak i wypoczynku.
Jak urządzić pokój dla chłopca?

Wygodnie i funkcjonalnie

Na początku warto przyswoić sobie zasadę: wygoda i funkcjonalność przed dekoracyjnością. Pamiętajmy, że pokoik dla chłopca będzie musiał się zmieniać mniej lub bardziej wraz z kolejnymi latami.

Dlatego też sensownie jest zainwestować w pulę solidnych bazowych mebli, np. komodę, szafę, ażurowy regał, które będą możliwie uniwersalne, by uniknąć ciągłej ich wymiany.

Projektując pokój dla chłopca, już od początku należy tak zagospodarować przestrzeń, aby różnicowała strefy: snu i zabawy. Z czasem istotne miejsce zajmie także trzecia strefa – nauki.

Aranżacja pokoju dla chłopca w wieku przedszkolnym powinna szczególnie uwzględniać rozwijanie pasji i umiejętności poprzez przyjemności. Wówczas unikajmy nadmiaru mebli, stawiając na przytulny minimalizm – zwiększy to poziom bezpieczeństwa, zaś przestronność zachęci malca do wymyślania kreatywnych zabaw.

Jeśli pokój chłopca jest stosunkowo nieduży, unikajmy malowania go intensywnymi barwami, stawiając raczej na biel i beże. Jak wiadomo małe urwisy nierzadko łapią za flamastry i kolorują ściany. Aby tego uniknąć, zastanówmy się nad pokryciem jednej ze ścian specjalną farbą tablicową, zmieniającą ją w wielki blok rysunkowy. Możemy też pomyśleć o drzwiach z tablicą magnetyczną.

Motyw przewodni

Zastanawiając się, jak urządzić pokój dla chłopca, trzeba mieć na uwadze fakt, że maluchy równie nagle mogą znaleźć pasjonujące zainteresowania, jak i całkiem je zmienić. Urządzenie własnego kąta z ulubionym motywem przewodnim daje dziecku wiele satysfakcji, ale należy podchodzić do tego ostrożnie.

Jeśli kilkuletni szkrab uwielbia dinozaury albo samoloty, nie musimy od razu kupować łóżka w kształcie śmigłowca ani zmieniać całego pomieszczenia w scenografię do „Parku Jurajskiego”. Na początek wystarczą tematyczne dodatki, takie jak: poduszki, figurki, zasłony czy pościel.

Co prawda nie wszystkie dzieci mają tak wykrystalizowane hobby, jednak nawet wtedy możemy ocieplić wnętrze rozmaitymi gadżetami. Z pewnością niemal każdy chłopiec polubi uniwersalnego Kubusia Puchatka, superbohaterów z komiksów i filmów Marvela czy postacie z animacji Disneya i Pixara. Grunt to wyczucie równowagi – w końcu pokój chłopaka to jego miejsce. 

Pokój ucznia

Kwestia właściwej aranżacji przestrzeni przybiera na wadze, gdy kilkulatek idzie do szkoły i powoli zaczyna zmieniać się w nastolatka. Obowiązkiem rodzica jest wówczas stopniowe oddawanie mocy decyzyjnej co do wystroju pokoju w ręce dziecka. Pamiętajmy, ze to ono ma się przede wszystkim dobrze czuć w swoich własnych czterech kątach.

Zadbajmy jednak o podstawowe sprawy, które z pewnością nie będą dziecięcymi priorytetami, takie jak wygodna strefa nauki. Warto zainwestować w biurko z regulowaną wysokością. W ten sposób meble będą rosły wraz ich użytkownikiem.

Bardzo istotna jest też kwestia wygodnego siedzenia, zwłaszcza w przypadku dziecka chętnie uczącego się i spędzającego wiele godzin przy biurku. Specjaliści polecają zastępować tradycyjne krzesła pufami lub specjalnymi dmuchanymi piłkami, które wbrew pozorom mogą okazać się wygodniejsze, a na pewno zdrowsze dla kręgosłupa.

Pokoje chłopięce ozdobione pufą w kształcie piłki nożne albo koszykowej mogą na tym tylko zyskać.

Aranżacje pokoju dla chłopca powinny więc uwzględniać jego indywidualne potrzeby i upodobania, ale jednocześnie stawiać na praktyczność i możliwość zmian.

Stawiajmy więc na funkcjonalne meble, takie jak łóżka z wysuwanymi szufladami (które zdadzą egzamin niezależnie od wieku malca) czy meble modułowe, dające się łatwo adaptować. I koniecznie dajmy chłopczykowi poczucie, że on także jest współtwórcą i gospodarzem swoich czterech ścian.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym