Konstrukcja i wykończenie drzwi – o tym powinieneś wiedzieć
Oceń artykuł:
Konstrukcja rzadko wpływa na decyzję o wyborze drzwi wewnętrznych. Najczęściej szukamy tego, co po prostu wizualnie nam się podoba i pasuje do aranżacji mieszkania. Chętnie wybieramy topowe modele w stylu nowoczesnym czy skandynawskim, bo takie właśnie trendy są popularne w inspirujących programach wnętrzarskich. Jak się jednak okazuje, to co jest wewnątrz drzwi jest bardzo istotne!
Budowa drzwi wewnętrznych – to ważne!
Konstrukcja jest niezwykle ważna i często decyduje o komforcie użytkowania danego pomieszczenia np. drzwi do gabinetu czy sypialni powinny dobrze wyciszać pomieszczenie, zapewniając komfort pracy i odpoczynku. Najlepszym wyborem do tych „cichych” wnętrz będą skrzydła drzwiowe płytowe, bez przeszklenia, z odpowiednim wypełnieniem, np. płytą wiórową lub wiórową otworową. Intensywne użytkowanie powinno być z kolei wskazaniem do wyboru drzwi ramiakowych w odpowiednim wykończeniu powierzchni, które cechuje się dużą trwałością. Budowa drzwi wewnętrznych ma ogromne znaczenie, dlatego nie pozostawiajmy tej sprawy przypadkowi.
Drzwi płytowe a ramiakowe – czym się różnią?
Konstrukcja drzwi wewnętrznych płytowych oparta jest na ramie wykonanej z klejonki drewna, która stanowi szkielet skrzydła. Rama samodzielnie tworzyłaby zbyt słabą konstrukcję, konieczne jest więc zastosowanie wypełnienia, które spełnia funkcje stabilizujące i dodatkowo może wyciszać, gdy zamiast ekonomicznego „plastra miodu” wybierzemy droższą opcję - płytę wiórową lub wiórową otworową. W przypadku drzwi wejściowych do mieszkania lub do domu, odpowiednio przygotowane wypełnienie zapewni również wysoki poziom izolacji termicznej czy przeciwpożarowej. Wypełnienie i rama obłożone są obustronnie płytą HDF, która jest pokryta lakierem, okleiną syntetyczną lub naturalną.
W skrzydłach ramiakowych nie wybieramy wypełnienia. Ich konstrukcja składa się z połączonych ze sobą jak puzzle 2 pionowych i kilku (lub kilkunastu) poziomych ram z klejonki drewna lub MDF-u, pomiędzy którymi montuje się panele lub szyby w wielu kombinacjach. Dzięki temu możemy uzyskać różne modele drzwi, które podkreślą charakter pomieszczeń – całkowicie przeszklone do salonu, bez przeszklenia do sypialni lub częściowo przeszklone do toalety lub łazienki.
Drzwi ramiakowe – uniwersalny wybór do każdego pomieszczenia
Największą zaletą drzwi o ramiakowej konstrukcji jest ich solidność i wytrzymałość. Idealnie sprawdzą się przy intensywnej eksploatacji. Ważnym atutem jest też różnorodność - drzwi ramiakowe dostępne są zarówno w nowoczesnej, minimalistycznej formie, jak i w bardziej ozdobnym stylu klasycznym.
Proste, płaskie płyciny i szyby wstawiane między pionowymi i poziomymi ramiakami w drzwiach z kolekcji PORTA GRANDE i PORTA KONCEPT nie tylko usztywniają całą konstrukcję. Wpisują się idealnie w nowoczesne trendy modernistycznego minimalizmu i cieszą się dużą popularnością zarówno wśród klientów, jak i wśród projektantów wnętrz. Zwolennikom klasyki z pewnością przypadnie do gustu ozdobne profilowanie charakterystyczne dla kolekcji PORTA BALANCE czy PORTA INSPIRE. To takie uniwersalne, mocne propozycje, modne na lata.
Drzwi płytowe – rozwiązanie na każdą kieszeń
W podstawowej najbardziej ekonomicznej wersji drzwi płytowych stosowane jest wypełnienie kartonowe, czyli tak zwany „plaster miodu”. Ten stabilizujący wkład o charakterystycznej sześciokątnej konstrukcji usztywnia skrzydło i redukuje jego ciężar. Drzwi o takich parametrach sprawdzą się idealnie w drzwiach do salonu czy pokoju dziecka. Nie przytłoczy nas ich koszt, więc możemy je zmieniać z każdym kolejnym modowym trendem. Poziom wytłumienia dźwięków może być jednak niesatysfakcjonujący. Nieco droższym, ale świetnym rozwiązaniem do wnętrz wymagających wyciszenia będą drzwi z wypełnieniem z płyty wiórowej lub wiórowo otworowej.
Wyciszenie drzwi wewnętrznych
Wybierając drzwi wewnętrzne, często nie myślimy o sprawdzeniu parametrów technicznych takich jak np. izolacyjność akustyczna. To duży błąd. Warto zastanowić się wcześniej, które pomieszczenia wymagają pełnego wyciszenia, a w których wystarczy wstawić drzwi z tańszym wypełnieniem. Drzwi wewnętrzne płytowe z wypełnieniem płytą wiórowo-otworową, np. z kolekcji PORTA DECOR czy PORTA CPL, zapewnią satysfakcjonujący poziom wygłuszenia. Osoby pracujące zdalnie docenią możliwość przebywania w wyciszonym pokoju, do którego nie docierają hałasy codziennego życia. Skrzydła drzwiowe z takim wypełnieniem zapewnią też w sypialni relaks, a w pokoju nastolatka zatrzymają muzykę.
Nie zapominaj o drzwiach zewnętrznych!
W ofercie Porty znajduje się wiele modeli wejściowych do domu i do mieszkania. Skrzydło drzwiowe zbudowane jest, podobnie jak w przypadku drzwi wewnętrznych płytowych, ze specjalnie klejonej drewnianej ramy, która usztywnia całe drzwi. Po obu stronach ramy mocowane są płyty HDF odpowiednio wykończone lakierem lub okleiną, a przestrzeń między nimi jest wypełniana materiałem zwiększającym izolacyjność termiczną i akustyczną. Wewnątrz drzwi często znajdują się też wzmocnienia antywłamaniowe np. pręty stalowe i wzmacniające powierzchnię drzwi warstwy blachy aluminiowej.
Kolor i sposób wykończenia drzwi wejściowych nie musi odbiegać od estetyki drzwi we wnętrzach. Wybierając drzwi do mieszkania lub do domu, można postawić na jedną stylistykę i kolor. Możliwość realizacji nietypowych zamówień pozwala na wykonanie dwukolorowych drzwi – od wewnętrznej strony w kolorze nawiązującym do drzwi wewnętrznych, po zewnętrznej stronie – dopasowanych do wykończenia klatki schodowej lub elewacji budynku.
Modele z wyższej półki cenowej to drzwi do pomieszczeń specjalistycznych np. w szpitalach, hotelach, czy gabinetach RTG. Mają one odpowiednio wypełnienia izolujące akustycznie na wysokim poziomie 36 lub 42 dB, ognioodporne lub zatrzymujące promieniowanie rentgenowskie, a ich powierzchnia pokrywana jest niezwykle trwałymi okleinami, dodatkowo wyposażanymi w panele ze stali nierdzewnej (szpitale, restauracje).
Warto pamiętać jednak, że nawet najsolidniej wykonane drzwi nie zagwarantują nam utrzymania parametrów technicznych producenta, jeżeli zostaną niepoprawnie zamontowane. Aby mieć pewność, montaż warto powierzyć profesjonalistom z Autoryzowanej Grupy Montażowej. Lista autoryzowanych Grup Montażowych i punków sprzedaży dostępna jest tutaj.
Drzwi bezprzylgowe i przylgowe
Drzwi bezprzylgowe to wnętrzarski hit ostatnich lat. Sprawdzą się w aranżacjach nowoczesnych, a nawet industrialnych. Co w nich jest takiego niezwykłego? Po ich zamknięciu nie widać zawiasów, a powierzchnia skrzydła licuje się z ościeżnicą. Daje to niesamowity estetyczny efekt końcowy – elegancki i minimalistyczny. Ten rodzaj drzwi wymaga odpowiednich zawiasów 3D oraz specjalnej bezprzylgowej ościeżnicy - Porta SYSTEM ELEGANCE lub PORTA LEVEL z ciekawym podwyższającym panelem górnym, który daje niezwykłe możliwości aranżacyjne. Ościeżnice są regulowane, dzięki czemu można je dopasować do każdej grubości muru. Nowoczesnego, eleganckiego sznytu dodają szerokie listwy maskujące, zachodzące na ścianę. Ościeżnice dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.
Drzwi z przylgą mają charakterystycznie wciętą krawędź skrzydła, która zachodzi na ościeżnicę. Polecane są szczególnie do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym. Głównymi zaletami takiego rozwiązania są: prosta konstrukcja, mniejsze wymagania wobec pionów ścian we wnętrzu, nieskomplikowana technika montażu drzwi oraz bardzo łatwy sposób regulacji zawiasów. Drzwi z przylgą posiadają charakterystyczne załamania i kanty, które podkreślają ich piękną, klasyczną linię. Za doskonały przykład może tu posłużyć kolekcja PORTA ROYAL PREMIUM. Drzwi przylgowe najbardziej pasują do takich właśnie pomieszczeń – klasycznych czy stylizowanych na retro.
A jeżeli nie możesz zdecydować, które rozwiązanie będzie najlepsze do twoich wnętrz, zapoznaj się z artykułem: Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe - które wybrać?
A może drzwi przesuwne?
Alternatywą dla tradycyjnych drzwi są modele przesuwne, które sprawdzą się w małych pomieszczeniach, gdzie na wagę złota jest każdy centymetr przestrzeni. Producenci oferują drzwi chowane w ścianę w systemach wewnątrzściennych (wymaga obudowania płytą gipsowo-kartonową ) oraz drzwi przesuwające się wzdłuż ściany w systemach naściennych. W tych ostatnich montaż nie wymaga przeprowadzenia prac murarskich.
Czas na personalizowane rozwiązania
Skrzydła drzwiowe mogą być wyposażone w lustro lub tablicę magnetyczną. Drzwi z lustrem są bardzo designerskie i można je zastosować zarówno w małych, jak i dużych mieszkaniach. W tych pierwszych optycznie dodadzą metrażu i je doświetlą, w większych – pozwolą na ciekawe wnętrzarskie eksperymenty. Drzwi magnetyczne z tablicą to z kolei świetne rozwiązanie do kuchni – punktu centralnego w każdym domu, miejsca spotkań wszystkich domowników. Lista zakupów, krótki przepis lub informacja dla domowników to najczęstsze zastosowania.
Tablica sprawdzi się też w pokoju naszych pociech. Kilkuletni maluch, a potem nastolatek wreszcie będą mieli miejsce na swoje małe i wielkie pomysły – rysowanie kredą, przyczepianie drobnych pamiątek, a potem notatek szkolnych, planu zajęć czy zdjęć z przyjaciółmi. Możliwości są prawie nieograniczone.
Oceń artykuł: