Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe - które wybrać?

Oceń artykuł:

65%
35%

Mając w perspektywie zakup nowych drzwi do mieszkania lub domu, sądzimy, że to prosta sprawa. Styl, kolor, przeszklenia i ozdoby – wszystko wydaje się po prostu banalne. Jednak, zagłębiając się w szczegóły, natrafiamy na problemy, o których w ogóle nie mieliśmy pojęcia, bo z reguły obce są nam takie terminy, jak drzwi przylgowe i bezprzylgowe. Sprawdźmy więc, co to znaczy i jakiego wyboru powinniśmy dokonać.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe - które wybrać? PORTA DESIRE

Co to są drzwi bezprzylgowe i przylgowe?

Drzwi przylgowe są znacznie częściej spotykane. Ich charakterystyczną cechą jest wcięcie, które sprawia, że drzwi po zamknięciu częściowo zachodzą na ościeżnicę fragmentem, zwanym przylgą.

Bezprzylgowe drzwi, zwane także drzwiami bezfelcowymi, mają z kolei prostą krawędź i w momencie ich zamknięcia, tworzą jedną płaszczyznę z ościeżnicą. To właśnie sprawia, że zamknięte drzwi tego typu wyglądają nowocześnie. Ościeżnica bezprzylgowa jest w stanie zapewnić maksimum prostoty i tym samym świetnie wpisać się w innowacyjne wnętrza.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe - które lepsze?

Oba rodzaje drzwi różnią się tak naprawdę detalami. W drzwiach przylgowych tak zwana przylga w doskonały sposób zasłania zamek. W tego typu drzwiach widoczne są zawiasy, co dodaje im klasycznego charakteru.

Z estetycznego punktu widzenia, drzwi przylgowe lepiej wpisują się więc w klimat pomieszczeń, urządzonych w stylu tradycyjnym, czy nawet tych, utrzymanych w stylistyce retro.

Drzwi bezprzylgowe  to skrzydło bez przylgi, które wraz z ościeżnicą tworzy jedną płaszczyznę. Zawiasy do drzwi bezprzylgowych stanowią dużą zaletę - okazują się one bowiem niewidoczne po ich zamknięciu.

Wadą może być natomiast bardziej skomplikowany sposób regulacji zawiasów i fakt, że muszą być niezwykle starannie zamontowane, co wymaga doświadczenia i jest czasochłonne. Jeżeli nie będą osadzone prawidłowo, bardzo szybko pojawi się różnica w szczelinie pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem drzwi.

Architekci wnętrz lubią drzwi bezfelcowe  we wnętrzach, choć są one droższe od drzwi przylgowych ze względu na znacznie droższe zawiasy. Ten rodzaj drzwi, ze względu na walory wizualne są idealne do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, a nawet minimalistycznym, gdzie wszystkie meble mają prostą formę i są oszczędne w stylistyce.

skorzystaj z konfiguratora drzwi PORTA

Oceń artykuł:

65%
35%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym